(Nowenna rozpoczyna się od dnia 17 Sierpnia).
Źródło: Nowenna do Matki Boskiej Częstochowskiej 1930r.
SPOSÓB ODPRAWIANIA NOWENNY.
Przed rozpoczęciem nowenny należy sobie dobrze uświadomić, o jaką Łaskę zamierzamy w tej nowennie prosić Pana Boga za przyczyną Najświętszej Panny Częstochowskiej i wzbudzić sobie gorące pragnienie otrzymania tej Łaski i silną wiarę, iż ją otrzymamy, o ile tylko spełnimy wszystko, czego Wola Boża od nas zażąda.
Następnie, o ile to będzie możliwym, oznaczamy sobie czas w porządku zajęć dziennych na rozmyślania i modlitwy nowennowe. — Osoby, które nie mają uregulowanych zajęć, prawdopodobnie nie będą mogły codziennie tej samej godziny poświęcić temu pobożnemu zajęciu, mogą zatem odprawić nowennę w godzinie w danym dniu dla siebie najdogodniejszej. Dla ludzi rozporządzających swobodnie czasem poradzoną jest rzeczą wybrać stałą godzinę na odmawianie nowenny, rano lub wieczorem, albo w czasie przerwy obiadowej, gdyż to ułatwia nam skupienie i chroni od zapomnienia.
O ile by się zdarzyło, iż w którymkolwiek dniu modlitwy nie zostały odmówione, nie jest konieczną rzeczą zaczynać na nowo, trzeba jednak zaznaczyć, iż dłuższa przerwa, na przykład kilka dni, nie zgadza się z pojęciem nowenny i w takim wypadku trzeba by na nowo całe nabożeństwo rozpocząć.
Nowenna składa się z krótkiego rozmyślania, budującego przykładu, stosownej modlitwy, jednego Ojcze nasz, Zdrowaś Marya i Chwała Ojcu oraz 3 krotnego wezwania „Najświętsza Maryo Panno na Jasnej Górze, Królowo Korony Polskiej, módl się za nami“.
Kto by chciał więcej uczcić Matkę Boską, może do tych modlitw dodać jeszcze inne według uznania i pobożności, na przykład Litanię Loretańską, cząstkę Różańca lub inne.
Do skuteczności nowenny niewątpliwie przyczynić się może, o ile do modlitw wyznaczonych na każdy dzień dodamy dobrowolnie jakiś dobry uczynek, umartwienie, lub przynajmniej wzbudzimy sobie wyższą, nadprzyrodzoną intencję przy zwyczajnych zajęciach.
Na zakończenie nowenny najodpowiedniej byłoby przystąpić do Stołu Pańskiego w swoim miejscowym kościele i pomodlić się przed znajdującym się tam obrazem Matki Boskiej.
W razie otrzymania upragnionej Łaski należy okazać wdzięczność w gorącej modlitwie i dobrych uczynkach.
Jeżeli zaś, mimo naszych usilnych próśb, Łaski nie otrzymamy, zastanówmy się, czy może sami nie jesteśmy winni wskutek grzechowych nałogów, które nas czynią niegodnymi dobrodziejstwa ze strony Przeczystej Dziewicy. W takim razie rozpatrzmy nasze sumienie i oczyśćmy je co prędzej, abyśmy śmielej mogli ze swymi prośbami stanąć przed tronem Łaski, zdając się przy tym z pokorą na Wolę Boga, Który wie najlepiej, czego Jego dzieciom potrzeba i w miarę tego Swoje Dary rozdziela.
DZIEŃ DZIEWIĄTY (25 SIERPNIA)
Żyć chcemy z Tobą i z Synaczkiem Twoim
Tylko go najprzód złóż przy sercu moim,
A osobliwie, gdy już będzie chciała
Wyjść dusza moja z śmiertelnego ciała.
ROZWAŻANIE. Matka Boska Częstochowska wyprasza Swym czcicielom śmierć szczęśliwą i dusze z Czyśćca wyzwala
Życie ludzkie przedstawia wielką rozmaitość. Jedni żyją szczęśliwi i bogaci, wszystko układa im się pomyślnie, inni muszą nieustannie walczyć z przeciwnościami, które ciągle wyłaniają się przed nimi. Jedni są sławni i znani, drudzy krótko żyjąc, przechodzą niewymowne męczarnie.
Dlaczego tak się dzieje powiedzieć nie możemy, Bóg Tajemnicę Swych Rządów zachował dla Siebie i nie zawsze ludziom ją odsłania. To tylko z całą pewnością wiemy, iż jakkolwiek układa się życie nasze w szczęściu czy w nieszczęściu, zdrowiu czy chorobie wszyscy zdążamy do jednego kresu, którym jest śmierć.
Śmierć równa wszystko, w jej obliczu traci znaczenie to, czego ludzie w swym życiu pożądać mogą, a nabiera znaczenia czym często lekkomyślnie pogardzali. — Wierzący Chrześcijanin nie lekceważy dóbr ziemskich jak zdrowie, sława, pieniądze, znaczenie ludzkie, ale w pierwszym rzędzie stara się o to, by życie dobrze mógł zakończyć a po śmierci z Bogiem jak najrychlej zjednoczyć się. Idąc zatem za Głosem Pana Jezusa, Który powiedział: „Gromadźcie sobie skarby, które towarzyszyć wam będą do przybytków wiecznych”. Pobożny Chrześcijanin wykonuje nieustannie dobre uczynki, modli się i zyskuje odpusty, a przede wszystkim czci serdecznie Matkę Najświętszą, błagając Ją, by mu przybyła z pomocą w godzinie śmierci i potężnym Swym Wstawiennictwem wyjednała mu wyzwolenie z cierpień czyścowych.
Dopóki żyjemy módlmy się często za duszami czyścowymi przez pośrednictwo Najświętszej Panny, a Ona sprawi, iż i nam Pan Bóg będzie łaskawy i pobudzi serca pobożne do niesienia nam pomocy w cierpieniach, które nam Sprawiedliwość Boża wyznaczy.
Przykład.
W roku 1845, w mieście Sieradzu zmarła Ewa, córka miejscowego notariusza. Żona notariusza, zacna i gorliwa katoliczka, widząc, iż ukochane dziecię żyć nie będzie, przywołała kapłana, który ją zaopatrzył Sakramentami Świętymi i przygotował na śmierć, tak, iż cicho i niemal radośnie na rękach matki zasnęła.
Dobra matka pamiętna na Nauki Kościoła, nie zapomniała o duszy swej córki i aczkolwiek dziecię to było pobożne, wiedząc, iż w Obliczu Świętości Bożej nikt nie jest bez winy, często modliła się za spokój jej duszy.
Jednego dnia, gdy Pani Kawecka siedziała zajęta pracą w swym pokoju, ujrzała zmarłą córeczkę, która zapytana, czego żąda rzekła: „Ulituj się nade mną, matko, gdyż okrutnie cierpię w Czyśćcu za grzechy nieposłuszeństwa, kłamstwa i nieuważnej modlitwy. Na uwagę matki, iż przecież często modli się za nią, Ewa odpowiedziała: „Jestem ci niezmiernie wdzięczna za twe modlitwy, są mi one ochłodą w cierpieniach czyścowych, ale nie prędzej będę z nich wyzwolona aż się odprawi 20 Mszy Świętych przed Obrazem Cudownym na Jasnej Górze”.
Gdy widmo znikło, matka nie zwlekając, udała się do Częstochowy, gdzie zamówiła wspomnianą ilość Mszy Świętych za duszę córki. Po jakimś czasie, gdy ostatnia Msza Święta została odprawiona Ewa ukazała się znowu matce, serdecznie jej dziękowała, zawiadamiając ją, iż za przyczyną Matki Boskiej Częstochowskiej zakończyły się jej cierpienia i do Chwały Niebieskiej została przypuszczona.
MODLITWA.
O Maryo, Matko Boska Częstochowska, przybądź nam ku pomocy we wszystkich potrzebach i okolicznościach życia, ale szczególniej ratuj nas w godzinę śmierci, wyproś nam Łaskę żalu serdecznego za grzechy i uczucie żywej miłości Boga. Modlitwą Swą, o Dobra Pani, wyjednaj nam w godzinę śmierci Miłosierdzie Boże, a kiedy umrzemy pobudzaj tych, co po nas zostaną, aby modlitwami i dobrymi uczynkami pomagali nam do rychłego wyzwolenie z cierpień czyśćcowych, abyśmy mogli Cię w Chwale Bożej oglądać i Dobroć Twą na wieki wieków wysławiać.
Błagam Cię nadto, o Najlepsza Matko, abyś wejrzała na mnie niegodnego i przyszła mi z pomocą w sprawie, którą Ci z ufnością w tej nowennie polecam N. (tu wymień Łaskę, którą uzyskać pragniesz).
Przyrzekam szczerze, iż o ile zostanę wysłuchany, cześć Twoją będę gorliwie rozszerzał i Twemu Synowi, a naszemu
Zbawicielowi wiernie służył po wszystkie dni mojego życia. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Ojcze Nasz. Zdrowaś Marya. Chwała Ojcu.
Najświętsza Marya Panno, na Jasnej Górze, Królowo Korony Polskiej, módl się za nami! (trzy razy)
POSTANOWIENIE.
© salveregina.pl 2024