Niepokojące dane z kościołów. Coraz mniej Polaków bierze ślub

23 godzin temu
Fot. Pixabay.com

Z najnowszych danych wynika, iż coraz mniej Polaków decyduje się na wzięcie ślubu kościelnego, wybierając chociażby ceremonie w urzędach. Co więcej, zjawisko to widoczne jest również w przypadku osób deklarujących się jako katolicy.

Z informacji przekazanych przez „Gazetę Wyborczą” wynika, iż w 2023 roku w Polsce udzielonych zostało 77,2 tys. sakramentów małżeństwa. Najmniej miało miejsce w diecezji toruńskiej (564), a najwięcej w diecezji krakowskiej (4999).

Co ciekawe, cztery lata wcześniej ślub wzięło 125 tys. par. – W dłuższej perspektywie, w latach 2014-2023, widać, iż w Polsce nie tylko spada liczba małżeństw ogółem (ze 188 tys. do 145 tys.), ale coraz mniej jest również małżeństw sakramentalnych katolickich. W przypadku tych ostatnich widać duże tąpnięcie – w ciągu dziewięciu lat ubyło ich aż o 55 tys. (ze 132 tys. na 77 tys.) – czytamy w „Wyborczej”.

Coraz więcej osób bierze inne śluby

Powołując się na raport „Kościół w liczbach” dziennikarze przekazali, iż 10 lat temu spośród wszystkich ślubów w naszym kraju, katolickie małżeństwa stanowiły ponad 70 proc. W ubiegłym roku było to tylko 52,9 proc.

Obydwoje z mężem jesteśmy praktykującymi katolikami, osobami głęboko wierzącymi, które przyjęły sakrament małżeństwa, ale nasza córka – ochrzczona, po bierzmowaniu – odeszła od Kościoła katolickiego (…) Dla niej Kościół nie jest autorytetem i jeżeli zdecyduje się kiedyś na ślub, to na pewno nie będzie to katolicki sakrament małżeństwa – „Wyborcza” cytuje 47-letnią Martę.

Idź do oryginalnego materiału