Na czym polega chirurgia szczękowa?

8 miesięcy temu

O chirurgii szczękowej słyszał każdy, kto bywał często w gabinecie dentystycznym. Wszystkim to pojęcie kojarzy się z chirurgią stomatologiczną ale nie jest to jednak tożsame pojęcie. Na czym polega chirurgia szczęki i co ma wspólnego z chirurgią stomatologiczną?

Chirurgia szczękowa – zakres działania

Chirurg stomatologiczny działa na obszarze samej jamy ustnej. Zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem nieprawidłowości tylko tam. Natomiast pole działania chirurga szczękowego jest większe. Obejmuje ono leczenie wszelkich chorób twarzy, jamy ustnej, oraz wszystkich kości twarzoczaszki. Tak więc chirurgia szczękowa jest pojęciem szerszym od stomatologicznej i w tej dziedzinie wykonuje się o wiele więcej zabiegów.

W każdym razie zakres chirurgii stomatologicznej jest niejako częścią chirurgii szczękowej. Ta pierwsza obejmuje też zabiegi, które są mniej inwazyjne i wykonane mogą być w warunkach ambulatoryjnych albo w gabinecie stomatologicznym, najczęściej w znieczuleniu miejscowym.

Natomiast zdecydowana większość zabiegów chirurgii szczękowej ma miejsce w warunkach oddziału klinicznego albo co najmniej w odpowiednio wyposażonej sali operacyjnej, gdzie obecność anestezjologa jest obowiązkowa.

Powiązane działy chirurgii

Jednym z działów chirurgii szczękowej jest chirurgia urazowa, gdzie polem jej działania jest naprawa wszystkich urazów, które powstały w obrębie czaszki. Są to urazowe uszkodzenia tkanek miękkich lub urazy kości i stawów, na przykład złamanie oczodołu lub zwichnięcie stawu żuchwy.

Innym działem jest chirurgia onkologiczna, gdzie leczy się i usuwa powstałe guzy lub torbiele a także prowadzi się czasem działania rekonstrukcyjne. Bywa, iż podczas ratowania życia powstają w obrębie twarzy pewne ubytki, które utrudniają pacjentowi jedzenie, mówienie czy odkrztuszanie.

Chirurgia szczękowa zajmuje się również leczeniem wszelkich nieprawidłowości rozwojowych. Większość z nich można dziś skutecznie wyleczyć lub zminimalizować ich skutki. Są to na przykład rozszczepienie podniebienia i wargi, przodozgryzy, tyłozgryzy, progenia, mikrogenia czy zesztywnienia stawów skroniowo-żuchwowych. Wtedy wykonywane są również zabiegi ortognatyczne, polegające na korygowaniu rysów twarzy przez usta, czyli bez naruszania powłok skórnych twarzy. W takich przypadkach nie ma szpecących blizn a rysy twarzy ulegają poprawie.

Chirurdzy szczękowi pracują również przy skomplikowanych przeszczepach twarzy. Są to operacje bardzo trudne wymagające obecności specjalistów z wielu dziedzin medycyny, jednak efekty tej współpracy bywają bardzo spektakularne.

Specjalizacja wyjątkowo zróżnicowana

Chirurg szczękowy musi mieć wiedzę na różne tematy. Między innymi nie powinny być mu obce zagadnienia z dziedziny onkologii, chirurgii ogólnej, stomatologii czy chirurgii plastycznej. Często też powinien się znać na zagadnieniach z dziedziny laryngologii czy okulistyki. Ma też czasem do czynienia z zagadnieniami neurochirurgii.

Praca w tradycyjnym gabinecie stomatologicznym to tylko maleńki wycinek jego pracy. Medycyna ciągle się rozwija, więc zwykle ciągle się uczy, przez co jego specjalizacja należy do wyjątkowo trudnych.

Idź do oryginalnego materiału