Msza w Wielki Czwartek - czy jest obowiązkowa? Kodeks Prawa Kanonicznego mówi jasno

5 godzin temu
Czy msza w Wielki Czwartek jest obowiązkowa dla katolików? Kościół katolicki upamiętnia wówczas we Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie Najświętszego Sakramentu oraz sakramentu kapłaństwa. Jest to zatem początek Triduum Paschalnego. Wierni jednak mogą mieć zagwostkę co do tego, czy świadomy i dobrowolny brak uczestnictwa w tych wydarzeniach może skutkować popełnieniem grzechu ciężkiego.
Triduum Paschalne oraz Wielkanoc to jedne z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego katolika. Właśnie wtedy powinniśmy wygospodarować czas na przemyślenia względem własnego życia, tajemnicy misterium paschalnego oraz ostatecznie także cudu samego Zmartwychwstania. Celebrację rozpoczynamy w Wielki Czwartek. Czy mamy obowiązek zatem uczestniczyć we mszy świętej tego dnia?


REKLAMA


Zobacz wideo Dlaczego Wielkanoc nie ma stałej daty?


Czy trzeba iść do kościoła w Wielki Czwartek? Katolicy powinni wziąć pod uwagę pewien aspekt
Tak, jak wspomnieliśmy, Wielki Czwartek, podobnie jak wszystkie dni Triduum Paschalnego, to niezwykle ważne momenty w kalendarzu liturgicznym. Mimo to, zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego oraz wytycznymi Episkopatu Polski, wierni nie mają obowiązku uczestniczenia tego dnia we mszy świętej.
Warto jednak nadmienić, iż odprawiana właśnie w Wielki Czwartek wieczorna Msza Wieczerzy Pańskiej nie tylko upamiętnia Ostatnią Wieczerzę oraz ustanowienie Najświętszego Sakramentu, ale pochyla się także nad istotą i sensem sakramentu kapłaństwa. Ma szczególny charakter i nietypową strukturę.
Msza w Wielki Czwartek - ile trwa i jak wygląda? Ma nietypowy przebieg
W czasie wieczornej liturgii w Wielki Czwartek podczas odśpiewywania pieśni Chwała na wysokości Bogu w kościołach rozbrzmiewają dzwony, zaś tuż po jej zakończeniu zastępuje się ich dźwięk dźwiękiem kołatek, zwanych także klekotkami.
Niezwykłym momentem jest także obrzęd zwany mandatum. Celebrans obmywa nogi dwunastu mężczyznom na pamiątkę gestu Jezusa, który został opisany w 13 rozdziale Ewangelii według św. Jana. Co więcej, tuż po liturgii następuje przeniesienie Najświętszego Sakramentu do tzw. "ciemnicy", a z ołtarzy ściągane są obrusy, lichtarze oraz krzyże. To pamiątka złożenia szat przez Jezusa Chrystusa, gest poprzedzający mandatum.


Warto nadmienić ponadto, iż w Wielki Czwartek odbywa się także tzw. Msza Krzyżma. Nie należy ona do Triduum Paschalnego, jednak jest niezwykle istotna. W jej trakcie kapłan poświęca krzyżmo, czyli mieszankę olejów i balsamów, którą wykorzystuje się przez cały rok podczas udzielania sakramentów, oraz oleje chorych i katechumenów. Księża ponadto odnawiają przyrzeczenia kapłańskie.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału