Mówią o nim "Amerykańska Częstochowa". To tu wmurowano w filar serce Paderewskiego

1 dzień temu
Zdjęcie: Fot. materiały prasowe The National Shrine of Our Lady of Czestochowa


W pobliżu Doylestown, w stanie Pensylwania w Stanach Zjednoczonych, znajduje się miejsce kultu maryjnego Polonii amerykańskiej. Świątynie miał przed laty poświęcić ówczesny prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński, ale władze PRL nie wydały mu paszportu. To właśnie w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej znajduje się filar, gdzie wmurowano urnę z sercem Ignacego Paderewskiego.
Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown w stanie Pensylwania nazywane jest "amerykańską Częstochową". To miejsce kultu maryjnego Polonii w USA. Od lat setki wiernych przybywają do sanktuarium z całych Stanów Zjednoczonych. Obok świątyni znajduje się największy w USA polski cmentarz. W murach budynku umieszczono serce wybitnego polskiego kompozytora, Ignacego Paderewskiego.


REKLAMA


Zobacz wideo Ania Świątczak o swojej wierze. "Wiele osób mówi, iż wierzy, a ja pytam w co" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Częstochowa w Ameryce? Świątynie miał poświęcić kardynał Wyszyński
Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown zostało założone z inicjatywy ojca Michała Zembrzuskiego. 6 listopada 1953 roku Stolica Apostolska wydała akt erekcyjny pozwalający na założenie nowego zakonu paulinów w Stanach Zjednoczonych. W 1955 roku z inicjatywy ojca Zembrzuskiego na kupionych pod budowę klasztoru terenach otwarto tymczasowa kapicę Matki Bożej Częstochowskiej, aby przybliżyć Polonię do swoich korzeni. Prymitywną kaplicę urządzono w dawnej stodole, w bardzo ubogich warunkach. Dopiero w 1966 roku przebudowano ją na sanktuarium, w związku z obchodami rocznicy chrztu Polski. Miejsce zostało poświęcone przez ówczesnego ordynariusza archidiecezji filadelfijskiej Jana Króla - pierwotnie tego aktu miał dokonać prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński, ale władze PRL nie pozwoliły mu wyjechać z kraju. W trakcie uroczystości nieobecność duchownego zaznaczono pustym fotelem, na którym leżała cierniowa korona i bukiet kwiatów w barwach narodowych.


Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej z serem Ignacego Paderewskiego
Kościół znajdujący się Doylestown zaprojektował polonijny architekt George Szeptycki. Dolna część budynku przypomina wnętrze świątyni na Jasnej Górze. W środku znajduje się także replika obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej namalowana w 1955 roku przez częstochowskiego malarza Bolesława Rutkowskiego. W Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown znajduje się także urna z sercem kompozytora i pianisty Ignacego Paderewskiego, który był pierwszym premierem odrodzonej Polski. Uroczystość wmurowania urny z sercem wirtuoza odbyła się 29 czerwca 1986 roku w jego 45. rocznicę śmierci. Paderewski jeszcze za życia miał przekazać swoje siostrze jego ostatnią wolę, aby jego ciało spoczęło w wolnej Polsce, a serce zostało w Ameryce.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału