Przesłanie Papieża Franciszka na Święto Św. Szczepana: Miłość, Przebaczenie i Pokój

15 godzin temu

Podczas modlitwy Anioł Pański w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia Papież Franciszek przypomniał postać Świętego Szczepana, pierwszego męczennika Kościoła, jako wzór miłości i przebaczenia wobec prześladowców. Odnosząc się do współczesnych prześladowań chrześcijan, wezwał do modlitwy za cierpiących z powodu wiary i zaangażowania w walkę o pokój oraz sprawiedliwość na świecie. Jego słowa stały się uniwersalnym apelem o solidarność, nadzieję i troskę o zbawienie każdego człowieka.

Piotr M. Pietrus, źródło: VATICAN News | 26 grudnia 2024 |
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł, to zajmie tylko 4 min.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, 26 grudnia 2024 roku, Papież Franciszek skierował swoje przesłanie podczas modlitwy Anioł Pański na Placu Świętego Piotra. Uczcił pamięć Świętego Szczepana, pierwszego męczennika Kościoła, i zwrócił uwagę na przesłanie miłości, przebaczenia oraz troski o zbawienie każdego człowieka. Papież nie tylko odwołał się do historii pierwszego męczennika, ale także podjął współczesne tematy, takie jak prześladowania chrześcijan, potrzeba pokoju na świecie i walka z niesprawiedliwością.

Święty Szczepan – świadek przebaczającej miłości
Papież przypomniał postać Świętego Szczepana, który jako pierwszy poniósł męczeńską śmierć za wiarę. Ukamienowany, modlił się za swoich prześladowców, dając przykład miłości podobnej do tej, jaką objawił Chrystus na krzyżu. „Św. Szczepan, choć wydaje się bezradny wobec przemocy, pozostaje prawdziwie wolny – ofiarowuje swoje życie z miłości, modląc się za swoich zabójców, aby mogli się nawrócić i dostąpić życia wiecznego” – podkreślił Papież. Szczepan ukazuje oblicze Boga, który „pragnie, aby wszyscy byli zbawieni” i który „zawsze przebacza, i to wszystko”.

Współczesne prześladowania chrześcijan
Papież zwrócił uwagę na fakt, iż również dzisiaj chrześcijanie na całym świecie cierpią prześladowania, niekiedy aż do śmierci, z powodu Ewangelii. „Nie pozwalają się zabić ze słabości ani w obronie ideologii, ale po to, by wszyscy mogli mieć udział w darze zbawienia” – powiedział. Przypomniał również słowa błogosławionego Christiana de Chergé, trapisty zamordowanego w Algierii, który nazwał swojego zabójcę „przyjacielem ostatniej chwili”. Papież zaprosił wiernych do refleksji nad tym, czy modlą się za prześladowanych i czy sami pragną dobra dla tych, którzy ich ranią.

Maryja – Królowa Męczenników i wzór odwagi
W przesłaniu nie zabrakło nawiązania do Maryi, Królowej Męczenników, która dla Papieża jest wzorem odwagi i wytrwałości w świadectwie wiary. Franciszek poprosił, aby Matka Boża pomagała wiernym być „odważnymi świadkami Ewangelii” i modlił się o zbawienie świata.

Przesłanie pokoju i solidarności
Po modlitwie Anioł Pański Papież nawiązał do Bożego Narodzenia, dziękując wiernym za liczne wyrazy bliskości. Złożył także życzenia z okazji Chanuki, święta obchodzonego przez żydowskich braci i siostry. W swoim przesłaniu poruszył temat otwarcia Drzwi Świętych w więzieniu Rebibbia, które nazwał „katedrą bólu i nadziei”. Zwrócił uwagę na kampanię Caritas Internationalis „Zamień dług w nadzieję”, zachęcając do wsparcia działań na rzecz umorzenia długów państw najbardziej obciążonych finansowo.

Franciszek połączył kwestię zadłużenia z problemami globalnymi, takimi jak głód, praca dzieci, czy „czarny rynek broni”. Wzywał do rozbrojenia i budowy świata opartego na pokoju i sprawiedliwości. Szczególną uwagę zwrócił na kraje dotknięte konfliktami, takie jak Ukraina, Gaza, Izrael, Myanmar czy Północne Kivu, modląc się o pokój dla tych regionów.

Główne przesłanie Papieża
Przesłanie Papieża Franciszka można streścić w kilku kluczowych punktach:

  1. Miłość i przebaczenie: Św. Szczepan i współcześni męczennicy są świadkami miłości, która nie wyklucza nikogo, choćby w obliczu prześladowań.
  2. Modlitwa za prześladowanych: Papież zachęca, aby troszczyć się o chrześcijan cierpiących na całym świecie i modlić się za nich.
  3. Walka o pokój i sprawiedliwość: Franciszek apeluje o zaangażowanie w rozwiązywanie problemów globalnych, takich jak zadłużenie, głód i konflikty zbrojne.
  4. Solidarność z cierpiącymi: Papież przypomina o obowiązku pomocy najsłabszym i najbardziej potrzebującym.

Papież Franciszek podczas modlitwy Anioł Pański przypomniał o uniwersalnym przesłaniu miłości i przebaczenia, które uosabia postać Świętego Szczepana. Podkreślił wagę troski o innych, modlitwy za prześladowanych i zaangażowania w budowanie sprawiedliwego świata. Jego słowa, pełne nadziei i otuchy, są wezwaniem do głębszego życia wiarą i solidarności z cierpiącymi.

Dziękujemy, iż przeczytałeś ten artykuł. Zapraszamy do zapisania się do newslettera. Wesprzyj naszą misję, przekaż nam darowiznę. Wspólnie możemy zmieniać świat. Dobro, Prawda i Piękno zwyciężą!
Subskrybuj newsletter
Wesprzyj naszą misję

#ŚwiętySzczepan #PapieżFranciszek #AniołPański #MiłośćiPrzebaczenie #PokójNaŚwiecie #Solidarność #PrześladowaniChrześcijanie #Jubileusz #Modlitwa #Ewangelia #Katolicyzm #WartościChrześcijańskie

Idź do oryginalnego materiału