W czasie, gdy w Sejmie na nowo rozgrywa się walka o prawo do życia nienarodzonych, warto pamiętać, iż Kościół w Polsce mocno staje po stronie tych najmniejszych i bezbronnych. Zgodnie z decyzją Konferencji Episkopatu Polski, podczas każdej Mszy Świętej modlimy się w intencji poszanowania życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci, przypominając o niezbywalnej wartości każdej osoby ludzkiej.
źródło: Konferencja Episkopatu PolskiFot. Envato
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Do Stanowiska Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych pt. „Aborcja poza etyką i prawem?”, wydanego 4 września br., dołączono intencję modlitwy powszechnej, aby wyrazić troskę Kościoła o obronę życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Od 4 września br. wezwanie to ma być odmawiane podczas każdej Mszy Świętej w Polsce, jako wyraz modlitwy za poszanowanie niezbywalnej wartości każdego ludzkiego istnienia.
Modlitwa powszechna przygotowana przez Komisję Konferencji Episkopatu Polski ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów brzmi następująco:
„Módlmy się za sprawujących władzę, zwłaszcza w naszej Ojczyźnie, aby pełniąc służbę wobec narodu, w duchu odpowiedzialności szanowali niezbywalne prawo do poszanowania każdego ludzkiego istnienia, począwszy od poczęcia aż do naturalnej śmierci”.
Życie jako święty dar od poczęcia do naturalnej śmierci
Kościół w swoim stanowisku przypomina, iż życie człowieka rozpoczyna się w chwili poczęcia i rozwija się w oparciu o zapisane w genomie zasady. Każde życie, od pierwszych chwil, ma nieocenioną wartość, której należy bronić i strzec. Zespół Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych podkreśla, iż życie poczęte jest w pełni równoważne życiu każdej innej osoby.
Modlitwa jako wyraz jedności i odpowiedzialności
W łączenie tej intencji modlitewnej w każdą Mszę Świętą staje się znakiem duchowej jedności Kościoła w Polsce oraz wyrazem modlitewnej odpowiedzialności wiernych za losy najsłabszych. Przypomina także wiernym o potrzebie troski za wszystkich, którzy pełnią odpowiedzialne funkcje w państwie, aby podejmowali decyzje w duchu szacunku dla życia.
Dodanie tej intencji jest zatem wezwaniem dla wspólnoty do modlitwy i zaangażowania na rzecz cywilizacji życia i poszanowania każdego ludzkiego istnienia.