Miesiące wakacyjne w życiu tercjarza (sierpień)

mocniwwierzeuplf.blogspot.com 2 miesięcy temu

Najświętsza Panna Maria Anielska

Ileż to nieopisanych uczuć budzi się w sercu naszym na sam dźwięk tego słowa! Wszak ci to wówczas przed wyobraźnią naszą cała historia Asyżu powstaje, budzą się wspomnienia onej jedynej, nigdy niezapomnianej wiosny serafickiego życia! Porcjunkula! Kolebka Zakonu Serafickiego!

Porcjunkula! królowa i matka wszystkich kościołów i kaplic franciszkańskiego świata.

Porcjunkula! Ów tajemny zakątek wiecznie zielonej Umbrii, miejsce łask i zmiłowań Pańskich i krynica skąd wytrysnęło źródło niewysychającego dotąd zdroju słynnych o d p u s t ó w z u p e ł n y c h!

Za przyczyną bowiem Matki Najświętszej, na pokorną prośbę Ojca naszego św. Franciszka otrzymała Porncjunkula dla całego świata ten odpust jedyny w swoim rodzaju. Jak on dziś wygląda. Oto tak: Odpust zupełny Porncjunkuli można zyskać tyle kroć, ile razy po spowiedzi i Komunii św. odwiedzi się w czasie od południa 1 sierpnia do północy 2 sierpnia kościół franciszkański i odmówi się na tę intencję Ojca św. 6 Ojcze nasz, 6 Zdrowaś, 6 Chwała Ojcu.

Biały Apostoł Różańca świętego

Pozdrawiamy świętego Dominika dlatego naprzód, iż Go wiązała z Patriarchą naszym zdumiewająca filadelfia, czyli bratnich serc święte obcowanie. Ale i dlatego czcimy św. O. Dominika, bo on nam do ręki włożył tę broń niezrównaną z wszystkich najskuteczniejszą - Różaniec święty. Któż nie zna tej nierównanej modlitwy, która weszła choćby w treść naszej świętej tercjarskiej reguły. Przeczytajcie sobie Bracia i Siostry 14 $ II rozdziału Waszej reguły świętej.

Przemienienie Pańskie

Nasłuchajcie się Bracia i Siostry w tym dniu kazań, naczytacie się w pismach katolickich o tej tajemnicy, więc tu jedno Wam tylko do rozważania podaję. Na wzór Pana naszego Jezusa Chrystusa starajmy się przemienić na lepsze oblicze naszego tercjarskiego życia.


Św. Jan Vianney

Olbrzymia to postać wyrastająca wysoko ponad poziom duchowy tercjarstwa XIX wieku. Zda się jakgdyby duch św. Ojca Franciszka powrócił żywy i odrodził się najbardziej dosłownie w tym wielkim świętym. Jego niezrównana prostota, wielki duch pokuty, zdumiewające umartwienia, duch modlitwy i bogomyślności, wielki kult Najświętszego Sakramentu, ogromna miłość dusz ludzkich oto cnoty franciszkańskie, wyrosłe w życiu świętego Jana do niebywałych rozmiarów. Wpatrujmy się w ten wzór tak bliski naszym czasom i naśladujmy go.


Św. Klara

W dniu 12 sierpnia zakony franciszkańskie oddadzą głęboki pokłon pierworodnej Matce drugiego Zakonu serafickiego, pierwszej ksieni ,,Ubogich Dam,, - klarysek. Byłem w Asyżu, gdzie wielka Matka spoczywa. Jedne z klarysek odsłoniła nam jej trumnę. Widziałem znakomicie do dziś zachowaną twarz św. Klary. Jej poważne męskie rysy, dziwnie wyglądają na tyle dziejów jej duszy. Niby kontrast, a jednak zdumiewająca harmonia, między dziejami duszy tej delikatnej dziewicy a męskimi rysami, które tak świetnie odtwarzają moc jej ducha i wyrażają obraz dzieł wielkich, które po Niej zostały.



Wniebowzięcie N. M. P.

Kto nigdy nie był na świętej Kalwarii Zebrzydowskiej w dniach od 10 do 15 sierpnia ten z trudnością tylko pojmie tajemnicę zaśnięcia i Wniebowzięcia Matki Najświętszej. Istotnie bodaj czy jest w tradycji Kościoła zjawisko podobne jak tam na Kalwarii, które by tak znakomicie oddawało całą głębię i całą dosłowną treść tej tajemnicy. Żałobna pełna majestatu procesja z symbolicznymi zwłokami Matki Najśw., przypomina Jej zaśnięcie. Nie umarła Matka Najświętsza, ale śpi. Śpi radosnym uśpieniem świętej i Niepokalanej, by za niedługo otworzyć oczy w Królestwie Jej włodarstwu powierzonym, to jest w niebie. Zasnęła tęskna Matka, obudziła się w niebie zwycięska tryumfująca Królowa.


Św. Ludwik

Wielki monarcha, obrońca grobu chrystusowego i męczennik idei wypraw k r z y ż o w y c h, król słuchający na klęczkach prawie codziennie kilku M s z y ś w. mądry władca, korzący swój królewski umysł przed powagą z a k o n n i k a, który go spowiadał - św. Bonawentura, oto święty Ludwik. Ponieważ wyznawał p o k o r n i e r e g u ł ę trzeciego zakonu św. Franciszka, dlatego cześć mu się od nas należy a obowiązkiem naszym jest, wpatrując się w jego życie, naśladować je. - Oto garść myśli na czas wakacyjny.


O. Fidelis


Dzwonek Trzeciego Zakonu, Organ Tercjarstwa i Misyj Franciszkańskich. Lipiec-Sierpień. Nr.7-8, Rok 54, 1939 roku. str. 204- 209

Idź do oryginalnego materiału