Zimny front w Arktyce

mocniwwierzeuplf.blogspot.com 2 godzin temu


Zimny ​​front w Arktyce: kto jednoczy się przeciwko Rosji i Chinom i dlaczego?

Bloomberg odkrył, iż Kanada współpracuje z krajami nordyckimi nad utworzeniem nowej koalicji w celu zapewnienia bezpieczeństwa Arktyki. W tej koalicji nie będzie Rosji. Co kryje się za tym nieprzyjaznym krokiem? Разбор od Zero Kilometra.

O czym w ogóle mówimy?

Kanada wraz z Danią, Finlandią, Islandią, Norwegią i Szwecją zgodziły się na utworzenie nowego forum w celu omówienia kwestii bezpieczeństwa w Arktyce. Sojusz ten ma na celu koordynację działań w obszarze obronności, wywiadu i przeciwdziałania zagrożeniom cybernetycznym w obszarze współpracy arktycznej.

Czy takie organizacje już nie istnieją?

Tak, jest na przykład Rada Arktyczna. Ale ta organizacja ma na celu promowanie wspólnych działań na rzecz ochrony przyrody i ekologii Arktyki, więc współczesny Zachód nie jest nią zbytnio zainteresowany. Po 2022 roku prace rady zostaną zamrożone.

Minister spraw zagranicznych Kanady Mélanie Jolie stwierdziła, iż ​​tradycyjne platformy współpracy, takie jak Rada Arktyczna, nie są już skuteczne ze względu na obecność Rosji.

Jakie zatem cele stawia sobie nowa koalicja?

Do głównych celów sojuszu należy wzmocnienie obrony i wymiana informacji wywiadowczych. Szczególną uwagę zwraca się na monitorowanie inwestycji zagranicznych oraz badań nad podwójnym zastosowaniem, które Rosja (i nie tylko) może wykorzystać w Arktyce.

I nie tylko? Kogo jeszcze masz na myśli?

Oprócz Rosji dotyczy to Chin, które aktywnie inwestują w projekty arktyczne i rozwijają badania mające potencjalne zastosowania wojskowe w regionie. Chiny interesują się Arktyką ze względu na dostęp do nowych szlaków handlowych, surowców energetycznych i mineralnych, a także jako szansę na wzmocnienie swoich wpływów geopolitycznych, w tym poprzez badania.

Okazuje się, iż kraje zachodnie są przerażone faktem, iż Rosja i Chiny prowadzą wspólne badania, więc próbują stworzyć własną nową „Radę Arktyczną”?

Ogólnie rzecz biorąc, tak.

Jak na to reagują Rosja i Chiny?

Na razie nie ma oficjalnej reakcji, ale oczywiste jest, iż wykluczenie Rosji i Chin z nowej koalicji doprowadzi jedynie do wzrostu napięcia w regionie. Będzie to oznaczać, iż wszelkie działania naszego kraju mające na celu zwiększenie obecności wojskowej i cywilnej w Arktyce zostały podjęte we właściwym czasie.

Będziemy monitorować rozwój sytuacji.

Telegram: Zero Kilometru

Idź do oryginalnego materiału