Ks. Gildasio Mendes, radca generalny ds. komunikacji społecznej, poprowadził wirtualne spotkanie międzynarodowych koordynatorów ds. salezjańskiej komunikacji społecznej, podczas którego uczestnicy omówili postępy, plany na przyszłość i inicjatywy mające na celu poprawę strategii w zakresie komunikacji cyfrowej salezjanów.
Spotkanie skupiło się również na nadchodzących wydarzeniach o znaczeniu globalnym i regionalnym, aktualnych informacjach, którzymi podzielili się koordynatorzy regionalni oraz wykorzystaniu technologii i umiejętności komunikacyjnych na polu transformacji społecznej.
Koordynatorzy z różnych regionów przybliżyli programy swojej działalności, podejmowane inicjatywy i wyzwania. Wśród najważniejszych wydarzeń znalazły się “Don Bosco Global Youth Film Festival” (DBGYFF 2024), projekt dziennikarstwa mobilnego oraz ocena Sympozjum “Shaping Tomorrow”. Powtarzającą się kwestią była potrzeba dostosowania się do zmieniających się trendów cyfrowych przy jednoczesnym zachowaniu silnej tożsamości salezjańskiej w komunikacji społecznej.
Ks. Rigobert Fumtchum, reprezentujący region Afryka Madagaskar, mówił o opracowaniu odpowiedniego programu komunikacji społecznej dla każdej inspektorii i wizytatorii oraz o nowym regionalnym portalu internetowym, który zostanie niedługo uruchomiony.
Ks. Ernest Rosario z regionu Azja Południowa zdał krótką relację z dorocznego spotkania Sektora Salezjańskiej Komunikacji Społecznej w Bombaju, mówiąc o planach dotycząch regionalnego biura komunikacji społecznej dla Azji Południowej, warsztatach z zakresu dziennikarstwa mobilnego i konferencji poświęconej komunikacji społecznej. Poinformował także o Krajowej Konferencji Mediów Katolickich “Illuminair”, która odbędzie się w przyszłym miesiącu w Bangalore.
Ks. Paul Spiteri, salezjanin z Malty, jako nowy koordynator na Europę Środkową i Północną, wyraził zadowolenie z pełnienia nowej funkcji i powiedział, iż bardzo się cieszy z tej możliwości koordynowania programów działań w swoim regionie. Ze swojej strony wyraził swoje uznanie w odniesieniu do organizatorów Sympozjum “Shaping Tomorrow”.
Zaś ks. Ambrose Pereira, reprezentujący region Azji i Oceanii, również z uznaniem wyraził się o “Shaping Tomorrow”, skupiając się na przyszłych sesjach dotyczących pisania i usług tłumaczeniowych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji.
W imieniu regionu Ameryki Cono Sud głos zabrał ks. Juan Pablo Abreu, który podkreślił wysiłki na rzecz współpracy w ramach misji Księdza Bosko, co znajduje wyraz chociażby we wspólnej produkcji muzycznej utworów salezjańskich, dzieląc się również informacjami dotyczącymi sytuacji Biuletynu Salezjańskiego i wydawnictw salezjańskich.
W czasie tego spotkania omawiano również kwestię większej widoczności i wsparcia salezjańskich dzieł społecznych w obu Amerykach, a ks. João Carlos Ribeiro, koordynator dla regionu Ameryki Cono Sud, przybliżył przygotowania do brazylijskiego krajowego spotkania salezjańskich rozgłośni radiowych i do zbliżającej się pielgrzymki salezjańskich przekazicieli do świętych miejsc w Turynie i w Rzymie.
Ks. Harris Pakkam, zabierając głos z siedziby Sektora Komunikacji Społecznej w Rzymie, przedstawił aktualne informacje na temat trzeciej edycji “Don Bosco Global Youth Film Festival”, podkreślając, iż ten skupia się na młodzieży i zmianach klimatycznych. Stwierdził przy tym, iż festiwal nie ogranicza się tylko do instytucji salezjańskich, ale iż wiele instytucji niesalezjańskich wyraziło również zainteresowanie pokazem wybranych filmów. “Jest to powód do dumy dla Zgromadzenia, ponieważ łączy się to z ogromnym wysiłkiem na całym świecie” – dodał.
Ks. Maciej Makuła mówił o projekcie “Dziennikarstwo mobilne”, którego celem jest edukacja i motywowanie młodych ludzi. Wspomniał również o koncepcji “cyfrowego charyzmatu misyjnego” wprowadzonej na Synodzie o synodalności, stwierdzając, iż nie może się doczekać szkoleń i odpowiednich materiałów edukacyjnych, na które jest bardzo duże zapotrzebowanie.
Na zakończenie ks. Gildasio Mendes wyraził wdzięczność wszystkim koordynatorom za ich zaangażowanie i współpracę, podkreślając znaczenie dostosowania salezjańskich wysiłków związanych z komunikacją społeczną do współczesnych trendów, przy jednoczesnym wspieraniu silnej więzi z młodymi ludźmi z całego świata. Poinformował także o rychłym uruchomieniu platformy “Don Bosco Music” w kontekście stworzenia globalnej platformy dla muzyki salezjańskiej.
Na koniec ks. Rosario przedstawił aktualne informacje na temat bieżących prac Międzynarodowej Komisji Salezjańskiej ds. Sztucznej Inteligencji (ISCAI), przybliżając przygotowywany krótki dokument, który odzwierciedla salezjańskie spojrzenie na sztuczną inteligencję (AI), podając definicję sztucznej inteligencji, jej zastosowań, wyzwań, jakie niesie ze sobą, proponując możliwe projekty i propozycje w tym względzie.
Na koniec padły słowa uznania dla dokonanej pracy, a także wsparcia i zachęty do dalszego zaangażowania na rzecz inicjatyw o zasięgu globalnym.
Za: ANS