To antychrześcijańskie. jeżeli ktoś stawia taką „alternatywę”, robi rzecz niedopuszczalną – mówi kard. Grzegorz Ryś.
Międzynarodowa konferencja naukowa „Żydzi i judaizm w historii Kościoła, teologii i praktyce eklezjalnej” na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu zainaugurowała we wtorek w stolicy Dolnego Śląska obchody XXVIII Dnia Judaizmu w Kościele Katolickim w Polsce (17 stycznia).
Kard. Grzegorz Ryś, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Judaizmem, przywołał w swoim wystąpieniu telefoniczną rozmowę z Michaelem Schudrichem, Naczelnym Rabinem Polski, który poinformował go o banerach, jakie w jednym z miast w Polsce rozmieścił europarlamentarzysta Grzegorz Braun. Widniało na nich hasło „Chanuka czy Boże Narodzenie? Europo, do ciebie należy wybór”.
Więź.pl to personalistyczne spojrzenie na wiarę, kulturę, społeczeństwo
i politykę.
Cenisz naszą publicystykę?
Potrzebujemy Twojego wsparcia, by kontynuować i rozwijać nasze działania.
Wesprzyj nas dobrowolną darowizną:
– Widziałem ten baner, jest antyludzki, antyeuropejski. Nie wiem, czy jest antysemicki, ale na pewno jest antychrześcijański. I o tym trzeba bardzo mocno mówić. jeżeli ktoś po raz kolejny stawia taką „alternatywę” w Europie, robi rzecz pod wieloma względami niedopuszczalną – powiedział kardynał, podkreślając, iż przeciwstawianie judaizmu i chrześcijaństwa jest sprzeczne z nauczaniem Kościoła.
Jak dodał, „nie za bardzo wiadomo, w jaki sposób mielibyśmy wybierać i przeżywać Boże Narodzenie, gdybyśmy obchodzili szerokim łukiem Chanukę, zwłaszcza jeżeli chcemy być w zgodzie z tym, czego naucza dzisiejsze magisterium Kościoła”.
– Przez dwa dni będziemy żyć kompletnie innym duchem. Nie będziemy się spierać z tym banerem tylko będziemy pokazywać prawdę, która jest prawdą Bożą i ludzką – zaznaczył kard. Ryś.
Prelegentami na konferencji „Żydzi i judaizm w historii Kościoła, teologii i praktyce eklezjalnej” są m.in. kard. Grzegorz Ryś, prof. Joanna Tokarska-Bakir, s. Katarzyna Kowalska NDS, prof. Stanisław Krajewski, rabin Icchak Chaim Rapoport, ks. Maciej Zachara MIC, prof. Jan Grosfeld i Marzena Makuchowska. Dyskusję poprowadzili ks. Alfred Wierzbicki, ks. Grzegorz Michalczyk i ks. Mirosław Wróbel.
W ramach sesji przedstawiane są zagadnienia związane z miejscem judaizmu w historii Kościoła, jego obecnością w liturgii chrześcijańskiej oraz w katechezie i formacji duchowieństwa. Poruszona została też kwestia stereotypu Żyda w kaznodziejstwie.
KAI, DJ