Obecnie lekcje religii w szkołach publicznych organizowane są w wymiarze dwóch godzin tygodniowo, natomiast liczbę zajęć z etyki ustala dyrektor szkoły.
Propozycję zmian w tym zakresie Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło w zeszłym roku. Rządzący zaproponowali zmniejszenie liczby lekcji religii płaconych z budżetu państwa do jednej godziny.
W piątek, 17 stycznia minister Edukacji Barbara Nowacka podpisała rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach.
ZOBACZ TEŻ>>> W szkołach nie będzie „Wychowania do życia w rodzinie”? Jest list otwarty do wicepremiera
Będzie jedna godzina religii tygodniowo
Zgodnie z podpisanym dokumentem, tygodniowy wymiar godzin lekcyjnych religii i etyki w szkołach publicznych zostanie ujednolicony: oba przedmioty będą realizowane w wymiarze jednej godziny tygodniowo.
Ponadto lekcje religii będą musiały być organizowane „bezpośrednio przed obowiązkowymi zajęciami edukacyjnymi ucznia lub bezpośrednio po tych zajęciach”. Jednak w tych szkołach, w których na dzień 15 września wszyscy uczniowie będą zapisani na lekcję religii lub etyki, będzie można odstąpić od tej zasady i lekcje będą mogły być organizowane pomiędzy innymi lekcjami.
Oprócz tego ministerstwo w rozporządzeniu ogłosiło, iż w wypadku organizowania nauki religii poza szkołą (tj. w grupie międzyszkolnej lub pozaszkolnym punkcie katechetycznym) należy stosować te same zasady łączenia uczniów, które obowiązują w szkole. Te same zasady, które dotycząc religii, mają dotyczyć także organizowania zajęć z etyki.
W ostatnim punkcie rozporządzenia ministerstwo poinformowało, iż możliwość łączenia na lekcjach religii i etyki w grupy międzyklasowe uczniów klas I–III szkoły podstawowej zostaje ograniczone wyłącznie do sytuacji, w której uczestnictwo w tych zajęciach w danym oddziale klasowym zadeklaruje mniej niż siedmioro uczniów.
Rozporządzenie ma wejść w życie 1 września 2025 roku.
gov.pl, pa/Stacja7
Źródło
atom