12 maja o godz. 11:00 w Auli Pawła VI w Watykanie Ojciec Święty Leon XIV spotkał się z dziennikarzami mediów katolickich i światowych podczas konklawe, by podkreślić wagę etycznej komunikacji medialnej w budowaniu pokoju, obronie wolności słowa i poszukiwaniu prawdy. Papież przypomniał słowa z Kazania na Górze: „Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój” (Mt 5,9), zachęcając do odrzucenia „wojny słów” oraz agresywnej, ideologicznej narracji. To wezwanie do odpowiedzialnego dziennikarstwa i nowoczesnych technologii, które – używane z miłością i roztropnością – mogą stać się mostem między ludźmi, a nie kolejną „wieżą Babel”.
Piotr M. Pietrus, źródło: Vatican News | fot. Vatican Media | 12 maja 2025 |Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł, to zajmie tylko 2 min.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
W Auli Pawła VI Ojciec Święty Leon XIV spotkał się z przedstawicielami mediów zgromadzonymi w Rzymie na konklawe, aby podziękować za ich służbę prawdzie i zachęcić do budowania pokoju poprzez etyczną komunikację. Jego przesłanie, skierowane do dziennikarzy z całego świata, podkreśliło, jak istotna jest rola mediów i odpowiedzialność za słowo.
1. Komunikacja jako narzędzie pokoju W przemówieniu Ojciec Święty przywołał słowa Jezusa z Kazania na Górze: „Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój” (Mt 5,9). Papież podkreślił, iż pokój zaczyna się od sposobu, w jaki patrzymy, słuchamy i mówimy o innych. Media powinny odrzucić „wojnę słów” i paradygmat rywalizacji, stawiając na pokój i prawdę.
2. Solidarność z uwięzionymi dziennikarzami Leon XIV wyraził wsparcie dla dziennikarzy więzionych za próbę przekazywania prawdy. Przypomniał, iż tylko wolne media pozwalają społeczeństwom na dokonywanie świadomych wyborów, a cierpienie zatrzymanych reporterów porusza sumienia narodów.
3. Odpowiedzialność za słowa i obrazy W dobie cyfrowej rewolucji, w tym sztucznej inteligencji, Papież zaapelował o odpowiedzialne korzystanie z nowych technologii. Zachęcał, by unikać agresywnej, ideologicznej narracji, a zamiast tego tworzyć przestrzeń dialogu i wzajemnego zrozumienia.
4. Przełamywanie stereotypów Dziennikarze, relacjonujący obrzędy Wielkiego Tygodnia i konklawe, mieli okazję pokazać jedność i różnorodność Kościoła. Leon XIV podziękował za wyjście poza utarte schematy i odważne opowiadanie o pięknie miłości Chrystusa.
5. Komunikacja rozbrajająca W nawiązaniu do przesłania papieża Franciszka na Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, Leon XIV wezwał do oczyszczenia mediów z uprzedzeń, nienawiści i fanatyzmu. Komunikacja powinna „rozbrajać” konflikt, przynosząc pokój i godność każdemu człowiekowi.
Ojciec Święty Leon XIV przypomina, iż media mają ogromną moc kształtowania kultury i świata. najważniejsze jest, by służyć prawdzie i pokoju, budować przestrzeń dialogu, chronić wolność słowa i odpowiadać na wyzwania naszych czasów z miłością i odpowiedzialnością.
Przesłanie Leona XIV to wezwanie do etycznej komunikacji i solidarności z dziennikarzami na linii frontu prawdy. To także apel o odpowiedzialne korzystanie z technologii i odważne przełamywanie stereotypów, aby media mogły stać się prawdziwą przestrzenią pokoju i dialogu.









#EtykaMediów #PokójPrzezKomunikację #WolnośćSłowa #PapieżLeonXIV #Dziennikarstwo #KościółKatolicki #MediaDlaPokoju #TruthAndLove #CatholicMedia