Papież Leon XIV spotkał się z dziennikarzami z całego świata, dziękując za ich służbę i apelując o komunikację budującą pokój. Wezwał do „rozbrojenia słów” i odrzucenia paradygmatu wojny. Podkreślił wagę wolności prasy, odpowiedzialności za słowo oraz etycznego wykorzystania sztucznej inteligencji.
Więcej artykułów o Kościele znajdziesz na stronie głównej: ewtn.pl
Źródło: | Vatican News | 12 maja 2025 |Photo credit: Vatican News
Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
W poniedziałek – 12 maja – a Auli Pawła VI papież Leon XIV spotkał się z przedstawicielami mediów z całego świata, wyrażając wdzięczność za ich służbę i apelując o komunikację opartą na prawdzie, wolną od uprzedzeń i logiki konfliktu. – Rozbrójmy słowa, a pomożemy rozbroić świat – powiedział Ojciec Święty, podkreślając znaczenie odpowiedzialności dziennikarskiej w kształtowaniu bardziej sprawiedliwego i pokojowego świata.
Uznanie i solidarność z dziennikarzami
Na początku spotkania papież podziękował dziennikarzom za ich pracę w czasie „łaski dla Kościoła”, obejmującym relacje z Wielkiego Tygodnia, śmierci papieża Franciszka i konklawe. Zwrócił uwagę na sposób, w jaki media potrafiły ukazać piękno jedności Kościoła i miłości Chrystusa. Wyraził też solidarność z dziennikarzami prześladowanymi i więzionymi „za poszukiwanie i przekazywanie prawdy”, przypominając, iż Kościół widzi w nich obrońców godności, sprawiedliwości i prawa do informacji.
Komunikacja w służbie pokoju
Odwołując się do błogosławieństwa z Kazania na Górze – „Błogosławieni, którzy wprowadzają pokój” – Leon XIV zaznaczył, iż odnosi się ono w szczególny sposób do ludzi mediów. Wezwał ich do odrzucenia języka agresji, kultury rywalizacji i kompromisu za wszelką cenę.
Nie oddzielajmy dążenia do prawdy od miłości, z jaką mamy jej pokornie szukać
Dodał, iż pokój zaczyna się od sposobu, w jaki patrzymy, słuchamy i mówimy o innych.
Sztuczna inteligencja a odpowiedzialność
Papież poruszył także temat wyzwań związanych z rozwojem sztucznej inteligencji, wskazując, iż jej potencjał wymaga odpowiedzialnego i etycznego wykorzystania. – Musi służyć dobru wspólnemu i całej ludzkości, a odpowiedzialność za to spoczywa na wszystkich, niezależnie od wieku czy funkcji. Cytując św. Augustyna, przypomniał: „To my jesteśmy czasami”, podkreślając, iż nie możemy uciekać przed wyzwaniami, jakie niesie współczesność.
Rozbroić komunikację, rozbroić świat
Leon XIV nawiązał również do przesłania papieża Franciszka na tegoroczny Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu, wzywając do oczyszczenia języka z uprzedzeń, nienawiści i fanatyzmu. – Nie potrzebujemy brutalnej, hałaśliwej komunikacji, ale takiej, która potrafi słuchać, szczególnie tych, którzy nie mają głosu – powiedział. Papież zachęcił do rozbrajania słów, by przyczynić się do rozbrajania świata. – Rozbrojona i rozbrajająca komunikacja pozwala nam działać zgodnie z godnością człowieka – dodał.
Wierność prawdzie
Na zakończenie Papież podziękował dziennikarzom za przełamywanie stereotypów i rzetelne ukazywanie oblicza Kościoła.
Dziękuję wam, ponieważ uchwyciliście istotę tego, kim jesteśmy, i przekazaliście ją całemu światu za pośrednictwem wszelkich dostępnych środków przekazu
Papież wezwał przedstawicieli mediów, by odważnie wybierali drogę komunikacji na rzecz pokoju i budowania wspólnego dobra.
słowa kluczowe: Papież Leon XIV; Nowy Papież; media; Pontyfikat Leona XIV; KościółXXIw