Kościół w trosce o najmłodszych. Szkolenie dla kapłanów w Wyższym Seminarium

6 miesięcy temu
W czwartkowe przedpołudnie, 4 lipca w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie odbyło się szkolenie dla księży z archidiecezji częstochowskiej. Spotkanie dotyczyło standardów ochrony najmłodszych w parafiach.

Ks. Paweł Wróbel, przewodniczący zespołu skupionego na tym przedsięwzięciu wyjaśnił, czego można było dowiedzieć się na szkoleniu:

– W szkoleniu uczestniczyli księża z archidiecezji częstochowskiej. Zostali oni przeszkoleni w jaki sposób prowadzić standardy ochrony dzieci w każdej parafii. Zostały także przedstawione wzorce tych standardów, które przygotował zespół. Oprócz tego podane były stosowne normy prawne. Chcemy pomóc naszym duszpasterzom zapewnić przede wszystkim sprzyjające warunki w każdej parafii do pracy z dziećmi i młodzieżą. W naszej archidiecezji jest to pierwsze z pięciu szkoleń. Podyktowane jest to tym, iż mamy czas wakacji i wiemy, iż urlopy różnie są wykorzystywane w różnych terminach. Chcieliśmy więc dostosować możliwość przeszkolenia każdego księdza, aby mógł skorzystać z urlopu.

Ks. Damian Kwiatkowski, Wicekanclerz Kurii Metropolitalnej w Częstochowie powiedział, co jest nadrzędnym celem szkolenia:

Szkolenia wpisują się w system budowania ochrony najmłodszych w archidiecezji częstochowskiej. Jest to dostosowanie do tzw. ustawy Kamilka, czyli systemu ochrony przed krzywdą dzieci w Polsce. Kościół odpowiada na to budowaniem takich metod i sposobów działania, żeby było to zapewnione. Dziś chcieliśmy się spotkać z proboszczami, ponieważ oni odpowiadają za parafię i działanie tego systemu. Są one ustawowo zobowiązane, ze względu na organizowanie działalności religijnych wobec dzieci. To właśnie dlatego taki system prewencji musi mieć odpowiednie standardy. Co interesujące jednak, zaprosiliśmy wszystkich duszpasterzy, ponieważ księża, którzy nie są proboszczami, kiedyś być może nimi będą, a już teraz są współpracownikami w tym procesie.

Na spotkaniu w WMSD w Częstochowie obecny był również bp Andrzej Przybylski, który zwrócił uwagę na tragiczny los ośmioletniego Kamilka, jako przykład konieczności podjęcia działań ochronnych:

– Myślę, iż tu, w Częstochowie mamy szczególny powód do tego, żeby uznać ważność takiego szkolenia, bo dotyczy ustawy Kamilka. Przypomnijmy, iż ten chłopiec, który stał się symbolem troski o ochronę każdego dziecka w Polsce, doświadczał przemocy w naszym mieście. Sam miałem okazję do tego, by prowadzić jego pogrzeb w asyście tłumów ludzi, którzy byli tym wszystkim niezwykle poruszeni. Wówczas wszyscy czuliśmy, iż zawiedliśmy jako ludzie przez nieuwagę czy brak jakiejś ostrożności lub pewnej wiedzy. Myślę więc, iż jest to ważne dla księży z diecezji częstochowskiej, bo ustawa Kamilka to symbol wezwania do ochrony nad dziećmi.

Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej zaznaczył również, iż Kościół powinien być otwarty na dzieci i młodzież, zarówno w kwestii krzewienia wiary, jak i ewentualnej ochronie przed nieszczęściem:

Bardzo chciałem uczulić księży, że ochrona dziecka to nie znaczy zamknięcie przed nimi Kościoła. My się szkolimy nie po to, żeby siebie chronić przed takimi czy innymi sankcjami, ale by działać na rzecz najmłodszych. Jednocześnie chciałem bardzo mocno poprosić zgromadzonych księży, by, mając wiedzę, świadomość i przede wszystkim wrażliwość, nie zamykali swoich parafii na dzieci, zwłaszcza poszkodowane i biedne. Naszym celem jest uczynić je bezpiecznymi, a choćby pomocowymi dla najmłodszych, którzy skrzywdzeni mogą szukać w kościołach czy wspólnotach.

8 maja 2023 roku pękło wiele ludzkich serc. Tego dnia bowiem umarł katowany przez rodziców ośmioletni Kamilek z Częstochowy. Jego śmierć na tyle poruszyła społeczeństwo, iż pojawiły się nowe przepisy ws. ochrony nieletnich. Wszystko po to, aby nie dopuścić do podobnej sytuacji w przyszłości.

WS

Fot.: Radio Fiat
Fot.: Radio Fiat
Fot.: Radio Fiat
Fot.: Radio Fiat
Fot.: Radio Fiat
Fot.: Radio Fiat
Idź do oryginalnego materiału