Kościół stawia mocne warunki ws. lekcji religii w szkołach

prawda-nieujawniona.blogspot.com 1 miesiąc temu
Jak podają media, nie udało się osiągnąć porozumienia podczas drugiego posiedzenia Podkomisji ds. religii w szkole, które odbyło się 28 listopada 2024 roku w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej. Przedstawiciele Kościoła wyrazili zaniepokojenie propozycjami rządowymi, które według nich stoją w sprzeczności z obowiązującymi przepisami prawnymi, i zapowiedzieli pilne odwołanie się do Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski.

Kościół przypomniał, iż zgodnie z Ustawą o systemie oświaty (art. 12 ust. 2), decyzje dotyczące organizacji nauki religii w szkołach muszą być podejmowane w porozumieniu z władzami Kościoła Katolickiego, Prawosławnego oraz innych związków wyznaniowych. Ten wymóg został również potwierdzony przez wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 27 listopada 2024 roku.

Przedstawiciele Kościoła zaproponowali kompromisowe rozwiązanie: stopniowe, wieloletnie zmniejszanie wymiaru nauczania religii w szkołach średnich, przy jednoczesnym poszanowaniu praw pracowniczych katechetów. Jednocześnie podkreślili konieczność wprowadzenia obowiązkowego wyboru między nauką religii a etyki, co – ich zdaniem – wpłynie na aksjologiczną formację uczniów.

Brak zgody na przedstawioną reformę skłonił stronę kościelną do zapowiedzi eskalacji sprawy na forum Komisji Wspólnej Rządu RP i Episkopatu. Sygnatariuszami dokumentu podsumowującego spotkanie byli m.in. bp Marek Marczak, bp Wojciech Osial, bp Damian Muskus oraz ks. prof. Piotr Stanisz.

mp/kai, bp kep, fronda.pl
Idź do oryginalnego materiału