Popularne "co łaska" od lat jest kontrowersyjnym tematem w wielu rozmowach. W niedzielę 13 kwietnia 2025 roku papież Franciszek zatwierdził dekret, który ma regulować dotychczasowe praktyki niektórych kapłanów. Dykasteria ds. Duchowieństwa - zgodnie z zaleceniami Ojca Świętego - od 20 kwietnia 2025 roku zacznie egzekwować przepisy dotyczące intencji Mszy Świętych. W tegoroczną Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego pewne zwyczaje odejdą w niepamięć.
REKLAMA
Zobacz wideo Bartoszewski: Jestem zaniepokojony, iż na mszach uprawia się politykę
Msza zbiorowa a indywidualna. Ofiary za obie formy Eucharystii są objęte tą samą zasadą
Za pośrednictwem portalu Vatican News dowiadujemy się, iż w Niedzielę Palmową papież Franciszek zatwierdził dokument dotyczący dyscypliny intencji Mszy Świętych. Dekret został sporządzony przez Dykasteria ds. Duchowieństwa. Według nowych zasad dotychczasowe praktyki kapłanów, którzy w trakcie jednej Eucharystii modlili się w kilku intencjach i za każdą z nich przywłaszczali sobie ofiary, będą już tylko wspomnieniem.
Zobacz też: Otrzymałeś rozgrzeszenie? To nic nie znaczy. Taka spowiedź jest nieważna. Ksiądz wyjaśnia
Niekiedy w parafii zdarzy się sytuacja, iż dwie rodziny (jeśli nie więcej) chcą zapisać się na jeden termin. W takiej sytuacji ksiądz może powołać się na przepis kan. 945 KPK i odprawić obie intencje pod warunkiem, iż ofiarodawcy wyrażą na to zgodę. Niemniej jednak w kwestii środków materialnych nowy dekret stawia sprawę jasno: Celebransowi wolno zatrzymać dla siebie ofiarę tylko za jedną intencję (por. kan. 950–952 KPK). Co więcej, zgodnie z art. 2 z zastrzeżeniem kan. 905 KPK:
o ile kapłan sprawuje Eucharystię zgodnie z prawem więcej niż jeden raz tego samego dnia, jeżeli zachodzi potrzeba i wymaga tego prawdziwe dobro wiernych, może sprawować różne Msze święte także według intencji „zbiorowych", przy czym pozostaje w mocy, iż wolno mu zatrzymać, w ciągu dnia, tylko jedną ofiarę za jedną z przyjętych intencji (por. kan. 950–952 KPK)
- podaje Vatican News. Pozostałe środki finansowe kapłan ma w obowiązku przekazać biskupowi sprawującemu władzę w danej diecezji, a ten z kolei powinien przekierować wpłacone ofiary do parafii będących w potrzebie lub wspomóc kraje misyjne. Innym wartym uwagi zapisem w dekrecie jest art. 3 odnoszący się do wyceniania sakramentów.
Ile wynosi ofiara za mszę świętą? Kapłan nie może ci tego powiedzieć
"Co łaska" czy też cenniki wiszące w zakrystii lub kancelarii parafialnej nie będą już miały prawa bytu. Jak czytamy w art. 3 nowego dekretu: Należy przede wszystkim mieć na uwadze przepisy kan. 848 KPK, który stanowi, iż szafarz, poza ofiarami określonymi przez adekwatną władzę, za udzielanie sakramentów nie powinien niczego żądać, zawsze unikając tego, by najubożsi zostali pozbawieni pomocy sakramentów z powodu ubóstwa. Dodatkowo, kapłani, którzy nie otrzymają ofiary, według zapisu w dekrecie mają obowiązek odprawić Mszę świętą w intencji podanej przez wiernego - ze szczególnym wskazaniem na ubogich parafian.
Księża po przyjęciu intencji muszą zapisać ją do rejestru Mszy Świętych, dodając informację o wysokości pobranej ofiary. jeżeli w parafii zostanie zauważony brak posłuszeństwa względem dekretu podpisanego w ostatnim czasie przez papieża, w obowiązku ordynariuszy jest zastosowanie środków dyscyplinarnych względem duchownych, którzy dopuścili się "tego godnego ubolewania zjawiska".
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.