Już za niecałe dwa tygodnie Kościół katolicki obchodzić będzie uroczystość Wszystkich Świętych. Na cmentarze ruszą wówczas tłumy, aby wspominać bliskie osoby. Przed nekropoliami sprzedawane będą kwiaty i znicze w różnych kolorach. Warto jednak wiedzieć, iż barwa lampek cmentarnych ma znaczenie i to niemałe.
Artykuł powstał w ramach współpracy upday z serwisem Lelum.pl.
Symbolika zniczy, które stawiane są na nagrobkach, jest oczywista - świadczy bowiem o pamięci oraz szacunku. Często jest też wyrazem głębokiej tęsknoty. Wiele osób odwiedza groby jedynie przy okazji uroczystości Wszystkich Świętych, a także Dnia Zadusznego. To wtedy powraca się myślami do tych, którzy odeszli. Według starych porzekadeł to 1 listopada dusze są najbliżej świata doczesnego, a światło wywodzące się ze zniczy ma je prowadzić do najbliższych.
Należy jednak pamiętać, że kolorystyka ma w tym przypadku najważniejsze znaczenie. Mimo iż nie brakuje wersji przeznaczonych dla rodziców, dzieci i dziadków, a choćby małżonków, warto wybierać je z rozwagą, szczególnie pod względem barw. Każda ma bowiem swoją symbolikę.
W Polsce kultura palenia zniczy umocniła się szczególnie w okresie międzywojennym. To wtedy dbano o groby w sposób wręcz wyjątkowy. Składano na nich kwiaty i palono zwykłe świece. Dopiero później zaczęły pojawiać się szklane naczynia, które miały na celu osłonięcie płomienia przed wiatrem, wodą i śniegiem. Wraz z pokrywką wykonaną ze stali tworzą właśnie znicz, który jest nam w tej chwili dobrze znany. Nie brakuje przeróżnych rozmiarów, kolorów i kształtów. Do tego na niektórych znajdują się symbole religijne. To właśnie te cmentarne lampki są najbardziej polecane przez duchownych.
Patrząc jednak na polskie nekropolie, bez trudu można stwierdzić, iż to wersje czerwone i białe są najchętniej stawiane na nagrobkach. Z kolei w okresie zbliżających się świąt Bożego Narodzenia możemy podziwiać znicze w odcieniach zieleni, a choćby takie, które imitują choinki.
Co oznaczają kolory zniczy?
Skupmy się jednak na kolorystyce. Czerwone znicze przywodzą na myśl płomienne uczucia. Stawiane na płycie nagrobka oznaczają zatem bliskie więzi ze zmarłą osobą. Natomiast zieleń ma odzwierciedlenie w uczuciach nadziei i spokoju. Co do bieli, to szczególnie sprawdza się ona na dziecięcych grobach, ponieważ można ją powiązać z czystością.
Rzadkością są znicze o niebieskim zabarwieniu. Można je jednak dostrzec na niektórych grobach. Symbolizują głęboką więź z osobą zmarłą, a także bezpieczeństwo, harmonię i pogodę ducha, które niewątpliwie nam się z nią kojarzą.
Niezbyt popularne są również wersje fioletowe. Spotkać je jednak można w okresie Wielkiego Postu. Mają zatem wymiar typowo religijny. Fiolet jest kolorem, który oznacza zadumę nad życiem i śmiercią, a także żałobę.
Co do żółtych lampek na cmentarzach, również i one mają swoją symbolikę. Jest to nic więcej, jak wiara w zmartwychwstanie.
Autor: Klaudia Tomaszewska, Lelum.pl