Kiedy z koszyczkiem w 2025? W tym roku Wielka Sobota wypada później

4 dni temu
W ubiegłym roku pokarmy święciliśmy jeszcze w marcu. Teraz nasze święconki zaniesiemy do kościoła w kwietniu. Powód? Wielkanoc to święto związane z fazami Księżyca, a tegoroczna data nie jest przypadkowa.
Święta Wielkiej Nocy będziemy w tym roku obchodzić 20 i 21 kwietnia 2025 roku. To oznacza, iż z koszyczkiem do Kościoła też pójdziemy nieco później, bo w najbliższą sobotę - 19 kwietnia. Czemu? Wielkanoc to święto ruchome i wypada zawsze między 22 marca a 25 kwietnia.


REKLAMA


Zobacz wideo Ten sos jest lepszy niż majonez. Zrobiłam chrzanowy kogel-mogel


Wielkanoc 2025 - na tegoroczne święta czekamy wyjątkowo długo
Termin Wielkanocy jest ruchomy, ponieważ związany jest z fazami księżyca. Astronomiczna wiosna rozpoczyna się 20 marca (kalendarzowa 21 marca) i od tego dnia wyczekuje się wiosennej pełni księżyca, a zaraz po niej - tej pierwszej ważnej niedzieli dla wszystkich katolików. Wtedy obchodzimy Wielkanoc. W tym roku przypada ona w przedostatnią niedzielę kwietnia. Pierwszy dzień świąt będziemy obchodzić zatem 20 kwietnia 2025 roku, a drugi - 21 kwietnia 2025 roku.
Kulminacyjnym momentem przygotowań jest Wielki Tydzień, który rozpoczął się Niedzielą Palmową - 13 kwietnia 2025 roku. Następnie wchodzimy w Triduum Paschalne (Wielki Czwartek - 17.04, Wielki Piątek - 18.04 i Wielka Sobota - 19.04), które upamiętnia mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa.
Określenie daty Wielkanocy narzuca również daty kolejnych ruchomych świąt, a więc Wniebowstąpienia, Zielonych Świątek czy Bożego Ciała, które przypadają odpowiednio 39, 49 i 60 dni po Wielkanocy.


Kolejne święta wielkanocne wypadną:


5 i 6 kwietnia 2026,
28 i 29 marca 2027,
16 i 17 kwietnia 2028.


Koszyczek wielkanocny - tradycja święcenia pokarmów
Tradycyjne święcenie pokarmów następuje zawsze w Wielką Sobotę. W tym roku koszyczki ze święconką zaniesiemy również nieco później - w sobotę 19 kwietnia. Zgodnie z tradycją do środka należy włożyć pokarmy o głębokiej symbolice:


Jajka - symbol nowego życia, zmartwychwstania i nadziei,
Cukrowego baranka - symbol Jezusa Chrystusa jako ofiary i zwycięzcy śmierci,
Chleb - podstawowy pokarm, symbol ciała Chrystusa i dobrobytu,
Wędliny - oznakę euforii i zakończenia postu,
Chrzan - symbol siły fizycznej i duchowej, pokonania cierpienia,
Sól - symbol oczyszczenia, prawdy i trwałości.
Idź do oryginalnego materiału