KARTKA Z KALENDARZA LITURGICZNEGO: 25 Września.

salveregina.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: Kalendarz liturgiczny


ODPUSTY!!!

(Źródło: Ks. Wojciech Szmyd T.J. – Odpusty, 1930r.)

Kto codziennie przez cały miesiąc Wrzesień odmawia, choćby prywatnie, jakie modlitwy na cześć Matki Boskiej Bolesnej, ten zyskuje:

1) 300 dni odpustu w każdy dzień.

2) Odpust zupełny w ostatnim lub w jednym z pierwszych siedmiu dni października, pod warunkiem Spowiedzi, Komunii Świętej i modlitwy na intencję Ojca Świętego. (Leon XIII. 27 stycznia 1888. Racc. 177).

  • Zobacz nabożeństwo na cześć Najświętszej Maryi Panny Bolesnej.

Zachęcamy do:

  1. uczczenia Świętego Patrona dnia dzisiejszego, Bł. Władysława z Gielniowa: Nabożeństwo do Bł. Władysława z Gielniowa, Prezbitera, Patrona Polski.
  2. zobaczenia i wysłuchania filmu: 25 Września. Bł. Ładysława z Gielniowa, Wyznawcy. Niebiańskie zachwycenie i śmierć Bł. Ładysława. Warszawo, bądź wdzięczna.
  3. podjęcia rozmyślania o Świętym Patronie dnia dzisiejszego, Bł. Władysławie z Gielniowa.

Poznaj także:

  1. Żywot Bł. Władysława z Gielniowa napisanego przez O. Prokopa Kapucyna.
  2. Żywot Bł. Władysława z Gielniowa napisanego przez X. Piotra Skargi T.J.
  3. Żywot Bł. Władysława z Gielniowa napisanego przez X. Juliana A. Łukaszkiewicza.

Źródło: Pius Parsch „Rok Liturgiczny”, Poznań 1956, t. 3.

I. BŁ. WŁADYSŁAW Z GIELNIOWA.

Patron Warszawy.

Dzień śmierci 4 maja w Warszawie 1505 r.

— Relikwie w kościele Św. Anny (pobernardyńskim).

— Życie. Urodzony w r. 1440 w Gielniowie (pow. opoczyński); pochodził ze skromnej rodziny mieszczańskiej. Na Chrzcie Świętym otrzymał imię Jan, Władysław zaś było jego imieniem zakonnym. Po ukończeniu miejscowej szkoły, gdzie się wyróżniał spośród innych uczniów wybitnymi zdolnościami i wielkim zapałem do nauki, rodzice wysłali go na Akademię Krakowską. Tu zetknął się ze Św. Janem Kantym i Bł. Szymonem z Lipnicy, z którymi odtąd do końca życia łączyła go serdeczna przyjaźń.

Poznaj dalsze rozważanie

W tym czasie przybył do Krakowa Św. Jan Kapistran, i wspaniałymi swymi kazaniami rozpłomieniał dusze pobożnością i pragnieniem doskonalszego życia. Do Zakonu OO. Bernardynów zaczęła tłumnie napływać młodzież, wśród której znalazł się również Jan z Gielniowa. Przyjęty do Zakonu Władysław — odtąd bowiem nosił już imię zakonne — powierzył się niezawodnej opiece Św. Piotra Apostoła, do którego miał szczególne nabożeństwo. Toteż po złożeniu ślubów zakonnych, 1 sierpnia (1463 r.), tj. w uroczystość Św. Piotra w Okowach, pisał: „…Przyjąłem okowy Św. Piotra, okowy klasztorne… Piotr zawiódł mnie do klasztoru, żeby mnie wyzwolić z więzów świata. Dzięki więc składam Bogu, śpiewając za Psalmistą: „Potargałeś pęta moje, o Panie”. Na prośbę księżny Anny Mazowieckiej wysłano z Krakowa, kilku Bernardynów do założonego przez nią klasztoru w Warszawie między nimi zaś Bł. Władysława, który zdołał już sobie zaskarbić uznanie i zaufanie przełożonych. Przestrzegał bowiem ściśle przepisów i Reguł, prowadził życie surowego umartwienia, a poświęcone całkowicie Chwale Bożej i dobru dusz. Z czasem uzyskał rozgłoś znamienitego kaznodziei, na którego nauki wierni tłumnie ściągali, choć im bynajmniej nie schlebiał, ale przeciwnie: w myśl wskazań Św. Pawła Apostoła: „karcił ich ostro, aby byli zdrowi w wierze” (Tyt. 1, 13), „młodzieńców napominał” (tamże 2, 6), ale też „we wszystkim z samego siebie dawał przykład dobrych uczynków, nauki, prawości i powagi” (tamże 2, 7).

Kilkakrotnie obierano go prowincjałem Bernardynów polskich, choć się za każdym razem wzbraniał przed przyjęciem tej godności i był zniewolony do jej przyjęcia. Sprawował jednak urząd energicznie i sumiennie. W czasie gdy zarządzał prowincją polską, musiał dwa razy udać się do Rzymu, raz na kapitułę generalną, drugi raz celem oczyszczenia przed papieżem Bernardynów polskich z rzuconych na nich oszczerstw. W obronie zakonników wystąpili wówczas energicznie król polski Jan Olbracht i król węgierski Władysław. Obie te podróże Błogosławiony odbył piechotą, boso i o żebranym chlebie. Wielkie też zasługi położył przez dodanie do ustaw zakonnych kilku ważnych przepisów, które początkowo obowiązywały tylko w prowincji polskiej, ale później, na kapitule generalnej Urbino (1498), rozszerzone zostały na cały Zakon.

Trzeba jeszcze nadmienić, iż Bł. Władysław pisywał wiersze i pieśni religijne, nie tylko po łacinie, ale i po polsku. Są to najstarsze zabytki poezji polskiej. Między innymi napisał on pieśni do Świętych Pańskich na każdy dzień roku. Kantyczkę jego „Jezusa Judasz przedał za pieniądze nędzne” do najnowszych niemal czasów śpiewano w kościołach. Po klęsce Jana Olbrachta Błogosławiony zorganizował w Warszawie istną krucjatę modłów, postów i wszelkiego rodzaju uczynków pokutnych w intencji odwrócenia grożącej Polsce od Turków zagłady. Z ust każdego niemal Polaka płynęła ułożona przez Władysława modlitwa: „Jezu Nazareński, powstań i zetrzyj ludy pogańskie, a daj zwycięstwo narodowi chrześcijańskiemu, aby Boga Wszechmogącego sławił na wieki wieków. Amen”. Toteż świetne zwycięstwo, odniesione w r. 1512 pod Wiśniowem, przypisywano powszechnie orędownictwu Bł. Władysława. Na miesiąc przed śmiercią Błogosławiony, głosząc w Wielki Piątek kazanie o Męce Pana Jezusa, wpadł w zachwycenie; na oczach całego tłumu wzniósł się w powietrze i przez kilka minut trwał w tej postawie. Gdy z powrotem stanął na ambonie, był tak osłabiony, iż bracia musieli go znieść i natychmiast umieścić w infirmerii, której już nie opuścił aż do świątobliwej śmierci.

Msza (Justus) wspólna na uroczystość Wyznawcy, z wyjątkiem Kolekty, Sekrety i modlitwy po Komunii Świętej.

We wszystkich tych modlitwach prosimy o wspomożenie za przyczyną Bł. Władysława z Gielniowa: „Aby przykład jego był nam bodźcem do ciągłego postępu w cnotach (Kolekta); „abyśmy z czystą myślą i gorącym sercem brali udział w świętych czynnościach” (sekreta); „niech przez modlitwy Bł. Władysława Uczta Najświętsza udzieli nam pomocy, abyśmy i czystość ciała zachowali, i światło prawdy w czynie ukazywali” (modlitwa po Komunii Świętej).

II. CZYTANIE PISMA ŚWIĘTEGO W IV TYGODNIU WRZEŚNIA.

Środa (Ks. Judyt 8).

Judyta przedkłada swe plany starszym miasta.

† † †

Mszał Rzymski 1931r., 1949r.; Pójdź za Mną 1957r.

Bł. Władysław urodził się w Gielniowie koło Opoczna w diecezji dawnej Gnieźnieńskiej, dziś Sandomierskiej w roku 1440. Jako student Akademii Krakowskiej przyjaźnił się ze Św. Janem Kapistranem i Bł. Szymonem z Lipnicy. Pod wpływem kazań Św. Jana Kapistrana wstąpił razem z Bł. Szymonem z Lipnicy do Bernardynów i odbył nowicjat w Warszawie. Odznaczał się wielkim posłuszeństwem i wyrzeczeniem własnej woli oraz gorącym nabożeństwem do Męki Pańskiej. Zasłynął jako wybitny kaznodzieja i twórca pieśni ludowych. Przez 15 lat był prowincjałem swego Zakonu, ustawy jego ułożone dla prowincji polskiej, kapituła generalna 1498 r. rozciągnęła na cały Zakon; dwukrotnie pielgrzymował do Rzymu o żebranym chlebie. Po złożeniu urzędu osiadł w Warszawie i tam mając w Wielki Piątek kazanie, wpadł w zachwyt i wobec ludu uniesiony został powietrze. niedługo potem zmarł 4 maja 1505 roku. Tam też spoczywa. Jest Patronem Warszawy. W poczet Błogosławionych został zaliczony w 1750 roku.

† † †

Z MARTYROLOGIUM RZYMSKIEGO (1956R.)

Dnia 25-go września oprócz tego obchodzi Kościół Święty pamiątkę następujących Świętych Pańskich, zamieszczonych w Rzymskim Martyrologium:

W miejscowości Emmaus męczeństwo Św. Kleofasa, Ucznia Chrystusa Pana, którego żydzi zabić mieli dla Wiary w tym samym domu, do którego zaprosił Zbawiciela; tamże znajduje się także grób jego, doznający czci wielkiej.

W Rzymie śmierć męczeńska Św. Herkulana, Żołnierza, nawróconego widokiem cudów, zaszłych podczas męczeństwa Św. Aleksandra, Biskupa. Za cesarza Antonina poniósł bardzo wiele mąk i został w końcu mieczem ścięty.

W Amiens we Francji uroczystość Św. Firmina, Biskupa, co w prześladowaniu Dioklecjana za prezesa Ryktiowara po wielu męczarniach doznał chwały wiecznej mieczem kata.

W Damaszku pamiątka Świętych Małżonków Pawła i Tatty, z synami Sabinianem, Maksymem, Rufusem i Eugeniuszem, którzy oskarżeni o Wiarę Chrześcijańską pod razami biczów oraz innymi mękami wydali ducha.

W Azji męczeństwo Św. Bardomiana, Eukarpa i innych 26 Męczenników.

Tego samego dnia uroczystość Św. Anatalona, Biskupa, który jako uczeń Św. Barnaby, Apostoła, nastąpił po nim w kierownictwie Kościoła Mediolańskiego.

W Lyonie złożenie zwłok Św. Lupusa, powołanego z pustelni na stolicę Biskupią.

W Auxerre uroczystość Św. Anachariusza, Biskupa i Wyznawcy.

W Blois pamiątka cudotwórczego Biskupa Solemniusza z Chartres.

Tegoż dnia uroczystość Św. Pryncypiusza, Biskupa z Soissons, brata Św. Remigiusza, Biskupa.

W Anagni pamiątka Św. Aurelii i Neomysji, Dziewic.

W San Sewerino złożenie zwłok Św. Pacyfika, Wyznawcy z reformowanego Zakonu Św. Franciszka Braci Mniejszych, odznaczonego nadzwyczajną cierpliwością i zamiłowaniem samotności; Papież Grzegorz XVI policzył go w poczet Świętych.

W Warszawie Bł. Władysława z Gielniowa, kapłana Zakonu Mniejszych, który z niezwykłą gorliwością głosił Mękę Pańską i celebrował ją pobożnymi hymnami.

A gdzie indziej wielu innych Świętych Męczenników i Wyznawców oraz Świętych Dziewic.

R. Deo gratias.

© salveregina.pl 2024

Idź do oryginalnego materiału