KARTKA Z KALENDARZA LITURGICZNEGO: 11 Lipca.

salveregina.pl 2 miesięcy temu
Zdjęcie: Kalendarz liturgiczny


11 Lipca.

Św. Piusa I, Papieża i Męczennika

Ryt prosty. Szaty czerwone.

Źródło: Pius Parsch „Rok Liturgiczny”, Poznań 1956, t. 2

I. Św. Piusa I, Papieża i Męczennika

Dobry Pasterz krew swoją daje za owieczki swoje

1. Św. Pius I.

Dzień śmierci 11 lipca około r. 155 (?).

— Grób w Rzymie, na Watykanie.

— Życie. Papież Pius I rządził Kościołem od r. 140 do 155. Brewiarz na podstawie legendy mówi, iż Pius zarządził, aby Wielkanoc obchodzono w niedzielę (w przeciwieństwie do zwolenników „dnia czternastego” (Quartodecimani), którzy chcieli obchodzić ją 14 dnia miesiąca Nisan). On to miał dom senatora Pudensa zamienić na kościół i jako tytularnemu kościołowi papieskiemu nadać mu nazwę „Pasterza”.

Poznaj dalszą część rozważania:

Pius odprawiał tam często Ofiarę Mszy Świętej i sam ochrzcił tamże wielu ludzi. (Imię jego zatem jest związane z kościołem Św. Pudencjany). „Tak więc, spełniając urząd dobrego pasterza, przelał krew za owieczki swoje i za swego najwyższego Pasterza, Chrystusa, ponosząc pełną chwały śmierć męczeńską dnia 11 lipca; pochowany został na Watykanie”. Za czasów pontyfikatu Piusa napisał brat jego Hermas księgę pod tytułem Pasterz, będącą jednym z najdawniejszych utworów Ojców Kościoła.

— Zastosowanie: Najwyższy kapłan stoi przed nami również jako „najwyższy dobry pasterz”. Pierwszy spośród Papieży nosi imię „Pius”, tzn. „pobożny, łaskawy”. Za owieczki swoje przelał krew „w chwalebnej śmierci męczeńskiej”. Jego pontyfikat ukazywał oczom wiernych szczególnie żywo obraz kapłana i pasterza Kościoła; własny jego brat przedstawił go wiernie w dziele Pasterz (Pastor), a tytularny kościół papieża otrzymał miano „Pasterza”. Jak to wcześnie i jak ściśle związane są ze sobą liturgia i duszpasterstwo!

2. Msza (Si diligis) wspólna na uroczystość Papieży.

II. Czwartek VII Tygodnia po Zesłaniu Ducha Świętego.

Czwartek (3 Ks. Król. 4).

Majestat Salomonowego państwa pokoju.

„A Salomon miał pod swoją władzą wszystkie królestwa od rzeki ziemi Filistyńskiej aż do granicy egipskiej; oni mu znosili dary i służyli mu po wszystkie dni żywota jego… Bo on dzierżył wszystką krainę, która była za rzeką, od Tafsy aż do Gazy, i wszystkich królów owych krajów, a miał pokój ze wszech stron wokoło. I mieszkał Juda i Izrael bez wszelkiej bojaźni, każdy pod winnym szczepem swoim i pod figą swoją od Dan aż do Bersabee, po wszystkie dni Salomona.

Poznaj dalszą część rozważania:

Dał też Bóg Salomonowi mądrość i roztropność bardzo wielką, i przestronność serca, jak piasek, który jest na brzegu morskim. I przechodziła mądrość Salomona mądrość wszystkich ludzi wschodnich i Egipcjan. I był mędrszy od wszystkich ludzi: mędrszy niż Etan Ezrahita i Heman, Chalkol i Dorda, synowie Mahola, i był sławny u wszystkich narodów okolicznych. Wypowiedział też Salomon trzy tysiące przypowieści, a pieśni jego było tysiąc i pięć. Rozprawiał też o drzewach, od cedru, który jest na Libanie, aż do hizopu, który wyrasta ze ściany; i mówił o zwierzętach i ptakach, i płazach, i rybach. I przychodzili ze wszystkich narodów słuchać mądrości Salomona, i od wszystkich królów ziemi, którzy słyszeli o mądrości jego”.

† † †

Mszał Rzymski 1931r.; 1949r.

Św. Pius I wstąpił na tron papieski po Św. Hyginie w. r. 142. Ciężkie były czasy: i z powodu prześladowań pogańskich władz rzymskich i z powodu powstających herezji. Nie zawahał się oddać życia (Ew.), aby wypełnić obowiązek dobrego pasterza, i wylał krew za owce swoje i za Chrystusa, Najwyższego Pasterza. Pochowano go na Watykanie, w r. 150.

† † †

Z MARTYROLOGIUM RZYMSKIEGO (1956R.)

Dnia 11-go lipca oprócz tego obchodzi Kościół Święty pamiątkę następujących Świętych Pańskich, zamieszczonych w Rzymskich Martyrologium:

W Rzymie dzień zgonu Św. Piusa I, Papieża i Męczennika, którego wierność w Wierze świętej uczyniła godnym palmy zwycięstwa za czasów Marka Aureliusza Antoniusza.

W Nikopolis w Armenii dzień zgonu Świętych Januarego i Pelagii, Męczenników, którzy dopiero po czterech dniach walki na torturach, skorupach i pod pazurami dzikich zwierząt zwycięstwo swe zakończyli.

W okolicy Sens pamiątka Św. Męczennika Sidroniusza.

W Ikonium uroczystość pamiątkowa Św. Marcjana, Męczennika, obdarzonego palmą zwycięstwa za czasów sędziego Perenniusza.

W Sida w Pamfilii uroczystość Św. Cindeusza, Kapłana, który za czasów Dioklecjana i namiestnika Stratonika po wielu męczarniach wrzucony został do ognia, ale z płomieni wyszedł cało. W końcu podczas modlitwy oddał duszę swą w ręce Stworzyciela.

W Brescii pamiątka Świętych Sawina i Cypriana, Męczenników.

W Bergamo uroczystość Św. Jana Biskupa, przez arian zabitego z powodu, iż bronił Wiary Katolickiej.

W Kordowie uroczystość Św. Abundiusza, Kapłana, zamordowanego przez saracenów dlatego, iż potępiał islam.

W okolicy Poitiers uroczystość Św. Sabina. Wyznawcy.

A gdzie indziej wielu innych Świętych Męczenników i Wyznawców oraz Świętych Dziewic.

R. Deo gratias.

© salveregina.pl 2024

Idź do oryginalnego materiału