Kardynałowie zdecydowali się przedłużyć obrady podczas kongregacji, aby dokładniej omówić wyzwania stojące przed Kościołem i przyszłym papieżem. Z ich wypowiedzi wynika, iż lista potencjalnych kandydatów na następcę papieża w ostatnich dniach znacznie się wydłużyła.
Prawa ręka Watykanu
Za potencjalnego następcę Franciszka najczęściej uważa się 70-letniego kardynała Pietro Parolina, obecnego sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej. Ewentualny wybór sekretarza stanu postrzegany jest jako szansa na kontynuację linii papieża Franciszka i odpowiedź na potrzebę przywódcy z doświadczeniem dyplomatycznym i znajomością polityki międzynarodowej. Choć brakuje mu doświadczenia duszpasterskiego, to właśnie on będzie przewodniczył konklawe jako najstarszy nominacją kardynał-biskup uprawniony do udziału w wyborze papieża.
Kardynał Parolin, który latem ubiegłego roku odwiedził Ukrainę, zdecydowanie opowiada się za jej suwerennością i integralnością terytorialną, podkreślając, iż pokoju nie da się narzucić, a odmówienie Ukraińcom prawa do obrony byłoby nieludzkie.
Pozostali kandydaci
Jednym z duchownych kontynuujących najważniejsze inicjatywy pontyfikatu papieża Franciszka jest 68-letni kardynał Mario Grech z Malty, który od 2020 roku pełni funkcję sekretarza generalnego Synodu Biskupów. Jego zadaniem jest dalsze prowadzenie działań związanych z zakończonym w październiku zeszłego roku synodem poświęconym synodalności, mającym na celu zwiększenie udziału wiernych w życiu Kościoła.
Wśród potencjalnych kandydatów na papieża często wymieniany jest także 69-letni kardynał Matteo Zuppi, metropolita Bolonii i przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch, znany ze swojego zaangażowania społecznego i działalności w Wspólnocie Sant’Egidio. Jako specjalny wysłannik papieża Franciszka ds. Ukrainy prowadził rozmowy m.in. w Moskwie, Kijowie, Pekinie i Waszyngtonie, szczególnie angażując się w sprawę powrotu ukraińskich dzieci wywiezionych do Rosji.
Azjatycki Franciszek
W gronie potencjalnych kandydatów silną pozycję zajmuje 67-letni kardynał Luis Antonio Tagle z Filipin, były szef Caritas Internationalis, a w tej chwili pro-prefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji. Często określany mianem azjatyckiego Franciszka, uchodzi za reprezentanta postępowego nurtu w Kościele. Jest ceniony szczególnie przez młodzież i znany ze swojej otwartości wobec osób homoseksualnych oraz rozwiedzionych będących w nowych związkach.
Ile potrwa konklawe?
Konklawe rozpocznie się 7 maja i prawdopodobnie potrwa kilka dni. Dla porównania, w 2013 roku wybór papieża Franciszka zajął kardynałom dwa dni i pięć głosowań.