Jest pierwszą pustelniczką w diecezji. Złożyła śluby. „To nie ucieczka od świata”

stacja7.pl 3 godzin temu

Dzień Życia Konsekrowanego w diecezji płockiej nabrał wyjątkowego wymiaru dzięki ślubom pustelniczym s. Marty. Wszyscy zgromadzeni na modlitwie dziękczynnej z bp. Szymonem Stułkowskim w bazylice katedralnej w Płocku otoczyli szczególną modlitwą parafiankę od św. Jana Pawła II w Pułtusku.

Jestem przekonany, iż to nie jest ucieczka od świata, ale odpowiedź na powołanie, które daje Pan Bóg – powiedział w homilii bp Stułkowski.

Pierwsza eremitka w historii diecezji. „To nie jest najważniejsze”

Biskup zaznaczył, iż brak dowodów na obecność pustelników na Mazowszu i Ziemi Dobrzyńskiej w przeszłości, co może oznaczać, iż s. Marta jest pierwszą eremitką w historii diecezji. To jednak nie jest najważniejsze. Istotne jest to, by pokazać światu, iż Bóg nas powołuje, iż nas spotyka – dodał.

Bp Stułkowski poprosił s. Martę, aby na drodze swojego powołania modliła się za Kościół w diecezji. Prosił także o modlitwę w jej intencji, aby Bóg błogosławił temu powołaniu i by przynosiło ono dobre owoce – dla niej samej, dla parafii, w której zamieszka, oraz dla całego Kościoła.

„On mnie zaprosił”. Pustelniczka o swoim powołaniu

Pragnienie służby Bogu dojrzewało w sercu s. Marty przez 11 lat, a od 5 lat rozeznawała powołanie do życia pustelniczego. Zapytana, dlaczego wybrała właśnie tę drogę, odpowiada: To nie jest adekwatnie pytanie do mnie. To On mnie zaprosił do takiego życia. Sama z siebie nie byłabym w stanie podjąć tej decyzji. Musiałam się na nowo narodzić, ale to On pokierował moim życiem – mówi z przekonaniem.

ZOBACZ TEŻ: Abp Galbas: „Każdemu człowiekowi, który uwikłał się w grzech, mówią: jest ratunek” [wideo]

Zewnętrznym znakiem przynależności do stanu pustelniczego jest czarny habit, na którym s. Marta ma wyhaftowane trzy serca – Jezusa, Maryi i św. Józefa. To z Nimi pragnie iść przez życie pustelnicze. Napisała również swoją regułę, według której będzie żyć. Jej codzienność wypełnią modlitwa, nocne czuwania oraz rękodzieło – pisanie ikon, wyrób świec i różańców.

Czym jest pustelnictwo?

Pustelnictwo to forma życia duchowego, której istotą jest całkowite oddanie się Bogu. Wyraża się ono w głębszym odosobnieniu, modlitwie, pokucie i wypraszaniu łask dla ludzi. Jak podkreśla s. Marta, pustelnik żyje dla ludzi, choć nie szuka okazji do opuszczania pustelni – ewangelizuje przede wszystkim własnym życiem.

Duchowym opiekunem eremitki w diecezji płockiej jest ks. Bogdan Kołodziejski, natomiast s. Marta przez cały czas pozostaje w formacji pustelniczej w ośrodku diecezji kaliskiej. Ks. Marcin Wiśniewski, duszpasterz Ośrodka Duchowości „Samotnia” przy Górze Krzyża Jubileuszowego, gdzie formują się pustelnicy – także s. Marta – zaznacza, iż jest to wymagające powołanie, które trzeba dobrze rozeznać.

Powołania pustelnicze to znak naszych czasów. Od wieków Pan Bóg posyłał Ojców na pustynię, aby byli solą ziemi i wskazywali adekwatną drogę. Współcześni pustelnicy w tym zagubionym świecie są jak latarnie morskie – pokazują, iż Bóg jest i iż musi mieć pierwsze miejsce w naszym życiu – powiedział ks. Wiśniewski.

Pustelnię s. Marty można znaleźć w parafii w Miszewie Murowanym. Można jej tam powierzać intencje modlitewne, ale również swoja modlitwą wspierać jej pustelnicze powołanie.

KAI, kh/Stacja7

Źródło

atom
Idź do oryginalnego materiału