Stanowcze słowa papieża: „Zabijanie dzieci to zaprzeczanie przyszłości”

stacja7.pl 3 godzin temu

W przemówieniu otwierającym Światowy Szczyt Praw Dziecka odbywający się w Watykanie papież Franciszek przypomniał, iż „życie milionów dzieci zbyt często naznaczone jest ubóstwem, wojną, brakiem edukacji, niesprawiedliwością i wyzyskiem”.

Nie do przyjęcia jest to, co tragicznie widzieliśmy niemal każdego dnia w ostatnich czasach, a mianowicie dzieci umierające pod bombami, poświęcone bożkom władzy, ideologii i interesów nacjonalistycznych. Prawdę mówiąc, nic nie jest warte życia dziecka. Zabijanie dzieci to zaprzeczanie przyszłości – zaznaczył papież.

Apel papieża ws. ochrony dzieci dzieci. „Nie chcemy, aby stało się to nową normalnością”

Franciszek podkreślił, iż nie tylko wojny są zagrożeniem dla życia dzieci, „niekiedy są one maltretowane lub choćby zabijane przez osoby, które powinny je chronić i wychowywać”. Wiele dzieci umiera jako migranci na morzu, na pustyni lub na wielu trasach podróży podejmowanych z desperackiej nadziei. Niezliczone inne umierają z powodu braku opieki medycznej lub różnego rodzaju wykorzystywania. Wszystkie te sytuacje są różne, ale rodzą to samo pytanie: Jak to możliwe, iż życie dziecka kończy się w taki sposób? – zapytał Franciszek.

Z pewnością jest to niedopuszczalne i musimy wystrzegać się przyzwyczajenia do tej rzeczywistości. (…) Jesteśmy tu dzisiaj, aby powiedzieć, iż nie chcemy, aby stało się to nową normalnością. Nie chcemy się do tego przyzwyczajać – zaznaczył papież.

PRZECZYTAJ TEŻ: O. Tomasz Maniura OMI: „Wierni często nie traktują księdza jak zwykłego człowieka”

Jak podkreślił, „pewne praktyki w mediach sprawiają, iż stajemy się niewrażliwi, co prowadzi do ogólnego zatwardzenia serc”. W rzeczywistości grozi nam utrata tego, co najszlachetniejsze w ludzkim sercu: miłosierdzia i współczucia. Wielokrotnie dzieliłem się tą troską z niektórymi z was, reprezentującymi różne wspólnoty religijne – mówił.

Franciszek powiedział, iż obecnie ponad 40 mln dzieci „zostało przesiedlonych w wyniku konfliktów, a około sto milionów jest bezdomnych„.

Istnieje również tragedia niewolnictwa dzieci: około sto sześćdziesiąt milionów dzieci jest ofiarami pracy przymusowej, handlu ludźmi, wszelkiego rodzaju nadużyć i wykorzystywania, w tym przymusowych małżeństw. Są miliony dzieci migrantów, czasami z rodzinami, ale często samotnie. Zjawisko nieletnich bez opieki jest coraz częstsze i poważniejsze – mówił.

Franciszek: „historia ucisku dzieci ciągle się powtarza”

Zaznaczył również, iż „wielu innych nieletnich żyje w „zawieszeniu”, ponieważ nie zostali zarejestrowani przy urodzeniu”. Możemy pomyśleć o małych dzieciach Rohingja,, które często walczą o rejestrację, lub o „nieudokumentowanych” dzieciach na granicy Stanów Zjednoczonych, tych pierwszych ofiarach tego exodusu rozpaczy i nadziei dokonanego przez tysiące ludzi przybywających z południa do Stanów Zjednoczonych Ameryki i wielu innych – mówił.

PRZECZYTAJ TEŻ: Jest pierwszą pustelniczką w diecezji. Złożyła śluby. „To nie ucieczka od świata”

Niestety, ta historia ucisku dzieci ciągle się powtarza. Jeśli zapytamy starszych, naszych dziadków, o wojnę, której doświadczyli, gdy byli młodzi, z ich wspomnień wyłania się tragedia: ciemność – podczas wojny wszystko jest mroczne, kolory praktycznie znikają – smród, zimno, głód, brud, strach, padlina, utrata rodziców i domów, porzucenie i wszelkiego rodzaju przemoc. Dorastałem z historiami o pierwszej wojnie światowej opowiadanymi przez mojego dziadka, co otworzyło mi oczy i serce na okropność wojny – powiedział.

Franciszek zachęca, aby słuchać dzieci: „mówią do nas także swoim spojrzeniem”

Franciszek zaznaczył, iż „postrzeganie tych rzeczy oczami tych, którzy przeżyli wojnę, jest najlepszym sposobem na zrozumienie nieocenionej wartości życia”.

Ale także słuchanie tych dzieci, które dziś żyją w warunkach przemocy, wyzysku lub niesprawiedliwości, służy wzmocnieniu naszego „nie” dla wojny, dla kultury jednorazowego użytku marnotrawstwa i zysku, w której wszystko jest kupowane i sprzedawane bez szacunku i troski o życie, zwłaszcza gdy to życie jest małe i bezbronne. W imię tej mentalności, w której człowiek staje się wszechmocny, życie nienarodzone jest poświęcane poprzez morderczą praktykę aborcji. Aborcja unicestwia życie dzieci i odcina źródło nadziei dla całego społeczeństwa – powiedział.

Franciszek zaznaczył, „jak ważne jest słuchanie, ponieważ musimy zdać sobie sprawę, iż małe dzieci rozumieją, pamiętają i mówią do nas. Mówią do nas także swoim spojrzeniem i milczeniem. Zatem słuchajmy ich!”.

ZOBACZ TEŻ: Franciszek weźmie udział w szczycie na temat ochrony dzieci

Na koniec papież zachęcił wszystkich uczestników do „jak najlepszego wykorzystania szans, jakie daje to spotkanie”. Modlę się, aby wasz wkład pomógł budować lepszy świat dla dzieci, a w konsekwencji dla wszystkich! Dla mnie jest to źródło nadziei, iż wszyscy jesteśmy tutaj razem, aby umieścić dzieci, ich prawa, ich marzenia i ich zapotrzebowanie na przyszłość w centrum naszej troski – mówił.

KAI, kh/Stacja7

Źródło

atom
Idź do oryginalnego materiału