Jan Maria po latach milczenia w końcu się "przebudził". Na 4-tonowego giganta czekano 30 lat

2 dni temu
Zdjęcie: Bernard Bialorucki/Istock.com


W niedzielę 5 stycznia 2025 roku w Stargardzie, w województwie zachodniopomorskim, miało miejsce niezwykłe wydarzenie. W lokalnym kościele odbyła się uroczystość wybudzenia dzwonów pochodzących z XV wieku. Jednym z nich jest słynny Jan Maria, który od kilkudziesięciu lat nie wydał z siebie ani jednego dźwięki.
Jak informuje Głos Szczeciński, Jan Maria, znajdujący się na wieży kościoła pw. św. Jana Chrzciciela w Stargardzie, powstał w 1464 roku. Dziś ma już ponad 560 lat, co sprawia, iż jest najstarszym średniowiecznym dzwonem na Pomorzu Zachodnim. W tym przypadku nie ma z nim szans choćby dzwon Zygmunta na Wawelu, który liczy sobie aż o pół wieku mniej. Ogromne wrażenie robi również waga tego olbrzyma, ponieważ w trakcie ostatnich prac konserwatorskich stwierdzono, iż dzwon wraz z jarzmem waży ponad 4 tony. Choć jest pewnego rodzaju fenomenem, jego lata świetności już dawno przeminęły. Przez długi czas nikt nie mógł go usłyszeć, jednak teraz w końcu "wrócił do żywych" i wraz z dwoma mniejszymi dzwonami stanowi czynny zespół średniowiecznych dzwonów na wieży kościoła św. Jana w parafii św. Józefa w Stargardzie.


REKLAMA


Zobacz wideo Trzęsienia ziemi w Afganistanie doprowadziły do zniszczeń zabytkowych budowli


Wielki dzwon ze Stargardu znów zaczął bić. To "lokalna tożsamość naszej ziemi"
Według serwisu TVP3 Szczecin, projekt odnowy Jana Marii powstał około trzech lat temu, natomiast same prace renowacyjne trwały pół roku.


Do wykonania tego projektu niezbędne było przygotowanie specjalnego stelaża umożliwiającego opuszczenie dzwonu razem z zawieszeniem. Było to bardzo wymagające i odpowiedzialne, ponieważ występowały tu duże siły, które trzeba było bezpiecznie opanować, aby rozebrać jarzmo i przeprowadzić nad nim remont


- wyjaśnił wykonawca prac konserwatorskich. Ostatecznie jednak udało się przywrócić dzwonom dawny blask, dzięki czemu w niedzielne południe w kościele św. Jana mogła odbyć się uroczystość wybudzenia średniowiecznych zabytków. W tym wydarzeniu uczestniczył między innymi arcybiskup Wiesław Śmigiel, metropolita szczecińsko-kamieński, oraz inni przedstawiciele parafii.


Dźwięk dzwonu buduje też pewną lokalną tożsamość naszej ziemi. Dlatego jestem bardzo wdzięczny, iż na początku mojej posługi mogę uczestniczyć w takiej uroczystości. Mamy wokół siebie mnóstwo dźwięków, choćby towarzyszy nam trochę hałasu i w takim świecie tym bardziej potrzeba tego dzwonu


- powiedział abp. Wiesław Śmigiel, cytowany przez serwis Głos Szczeciński. Swoją wdzięczność wobec działań konserwatorów w trakcie uroczystości okazał również ksiądz Krzysztof Wąchała. Swojej euforii oczywiście nie kryli także parafianie.


Jan Maria powstał ponad 500 lat temu. To jeden z najważniejszych dzwonów w Polsce
Nie da się ukryć, iż jest to przełomowy moment, ponieważ wielki dzwon, będący historycznym symbolem, nie dzwonił przynajmniej od 30 lat.


Dla mnie to trzeci najważniejszy dzwon w Polsce, po dzwonie Zygmunta i Tuba Dei w Toruniu


- stwierdził prezes firmy, która zajmowała się renowacją dzwonów, cytowany przez portal Stargard.News. Dodał również, iż zazdrości Stargardowi "tak wspaniałego instrumentu". Przed oficjalnym wybudzeniem dzwony zostały również pobłogosławione przez arcybiskupa metropolitę.
Zobacz też: Polska zyskała nowe przejście graniczne. 8 pasów w każdym kierunku. "Odprawy ruszyły"
Warto dodać, iż Jan Maria został wykonany ponad 560 lat temu przez czterech rzemieślników, którzy wytwarzali trójnożne kociołki z brązu.


Twórcy tego dzwonu byli profesjonalistami i kochali swoją pracę


- zapewnił przedstawiciel firmy konserwatorskiej.


Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału