Jak odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego? Tekst i historia modlitwy

2 lat temu
Zdjęcie: Polsat News


Koronka do Miłosierdzia Bożego, którą Jezus miał podyktować świętej Faustynie, jest jedną z najważniejszych modlitw w Kościele katolickim. Okazuje się jednak, iż choćby praktykujący wierni nie zawsze znają jej tekst i historię. Wyjaśniamy, skąd wzięła się Koronka do Miłosierdzia Bożego i jak ją odmawiać.


Nie wszyscy wierni mają świadomość, skąd wzięła się Koronka do Miłosierdzia Bożego i potrafią ją poprawnie odmawiać. Rozwiewamy więc wszelkie wątpliwości, podając najważniejsze fakty i ciekawostki, przedstawiamy tekst koronki do Miłosierdzia Bożego i zdradzamy, w jaki sposób modlić się krok po kroku.


Co to jest Koronka do Miłosierdzia Bożego? Historia modlitwy


Koronkę do Miłosierdzia Bożego uznaje się za jedną z najważniejszych modlitw w Kościele rzymskokatolickim, która ma pozwolić wiernym pojednać się z Bogiem i dostąpić jego łaski. Została oficjalnie zatwierdzona przez kardynała Franciszka Macharskiego, metropolitę krakowskiego dnia 16 lutego 1980 roku w Krakowie.Reklama


Tekst Koronki do Miłosierdzia Bożego miał zostać osobiście przekazany przez Jezusa Chrystusa świętej Faustynie Kowalskiej w Wilnie w dniach 13 i 14 września 1935 roku. Ludzie, którzy odmawiają koronkę, zwracają się w niej do Boga Ojca w odniesieniu do zbawczej męki Jezusa Chrystusa.


W jakim celu odmawia się Koronkę do Miłosierdzia Bożego?


Koronka do Miłosierdzia Bożego pozwala zbliżyć się ludziom do Boga i jest ostatnią deską ratunku dla grzeszników. Jezus Chrystus miał obiecać, iż poprzez prawidłową praktykę Koronki do Miłosierdzia Bożego i wytrwałość w modlitwie można dostąpić wszelkich łask, o ile będą one zgodne z wolą Pana.
Nigdzie nie zostało jednak powiedziane, kiedy do tego dojdzie i po ilu koronkach. Wiadomo, iż konieczna jest ufność względem Boga i miłosierdzie wobec bliźnich.


Szczegółowe obietnice dotyczą łaski szczęśliwej i spokojnej śmierci, czyli odejścia w stanie łaski oraz bez przerażenia i lęku. Mogą ją uprosić nie tylko wierni odmawiający Koronkę do Miłosierdzia Bożego z ufnością, ale również konający, przy których inni będą się modlić.


Łaskę dobrej śmierci, a więc nawrócenia i odpuszczenia grzechów, Jezus miał obiecać ludziom choćby po jednorazowym odmówieniu modlitwy w duchu nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego.
Warunkiem jest jednak przyjęcie postawy wiary, nadziei, miłości, pokory i wyrażenie szczerego żalu za grzechy. "Chociażby był grzesznik najzatwardzialszy – mówił – o ile raz tylko zmówi tę Koronkę, dostąpi łaski z nieskończonego miłosierdzia Mojego" - miał obiecać Jezus Chrystus.


Jak odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego?


Koronkę do Miłosierdzia Bożego odmawiamy na pięciu dziesiątkach różańca. Najlepiej o godzinie 15:00, ponieważ wtedy umarł Jezus Chrystus według Ewangelii świętego Mateusza (Mt 27,45–50), a z jego ciała wytrysnęła Krew i Woda.
Podczas modlitwy mówimy o sobie w liczbie mnogiej, choćby jeżeli jesteśmy sami, np. miej miłosierdzie dla NAS i całego świata i staramy się nie zmieniać tekstu.
Jezus podczas objawień miał również poprosić świętą Faustynę Kowalską, aby koronkę do Miłosierdzia Bożego odmawiać w formie nowenny, codziennie przez 9 dni aż do Niedzieli Miłosierdzia Bożego. Zalecane intencje koronki są różne w zależności od dnia.
Pierwszy dzień – koronka do Miłosierdzia Bożego ze szczególnym uwzględnieniem grzeszników, Drugi dzień – koronka do Miłosierdzia Bożego w intencji księży, biskupów oraz osób konsekrowanych,Trzeci dzień – koronka do Miłosierdzia Bożego w intencji ludzi pobożnych,Czwarty dzień – koronka do Miłosierdzia Bożego za ludzi niewierzących i nieznających Jezusa,Piąty dzień – koronka do Miłosierdzia Bożego w intencji heretyków, a także schizmatyków, Szósty dzień – koronka do Miłosierdzia Bożego za osoby pokorne i dzieci, Siódmy dzień – koronka do Miłosierdzia Bożego za tych, którzy czczą Boże miłosierdzie, Ósmy dzień – koronka do Miłosierdzia Bożego za dusze w czyśćcu,


Tekst Koronki do Miłosierdzia Bożego św. Faustyny Kowalskiej


Oto tekst koronki do Miłosierdzia Bożego zgodny z "Dzienniczkiem" świętej Faustyny Kowalskiej:
Na samym początku odmawiamy trzy modlitwy:
Ojcze nasz..., Zdrowaś Maryjo..., Wierzę w Boga...
Tekst na dużych paciorkach (×1):
Ojcze Przedwieczny,
Ofiaruję Ci Ciało i Krew,
Duszę i Bóstwo najmilszego Syna Twojego,
a Pana naszego Jezusa Chrystusa
Na przebłaganie za grzechy nasze i całego świata.
Tekst na małych paciorkach (×10):
Dla Jego bolesnej Męki miej miłosierdzie dla nas i całego świata.
Na zakończenie koronki do Miłosierdzia Bożego śpiewamy hymn pochwalny na cześć Trójcy Świętej (×3):
Święty Boże,
Święty Mocny,
Święty Nieśmiertelny,
Zmiłuj się nad nami i nad całym światem.
Na sam koniec opcjonalnie:
O, Krwi i Wodo, któraś wypłynęła[a] z Najświętszego Serca Jezusowego jako zdrój Miłosierdzia dla nas – Ufamy TobieJezu ufam Tobie (×3)Święta Faustyno – módl się za nami i za całym światem (×1).


Koronka do Miłosierdzia Bożego do śpiewania


Koronkę do Miłosierdzia Bożego można odmawiać również w wersji śpiewanej. Filmy z różnymi interpretacjami tekstu znaleźć można w popularnych serwisach typu YouTube, ale również na stronach Interii.
Czytaj również:
Skład Apostolski, czyli Wierzę w Boga. Tekst modlitwy i historia
Przełom w polskim Kościele. Posługę rozpoczną żonaci mężczyźni
Eugenia Władysława Fronczak. Co przekazała jej Matka Boska?
Zobacz także:
Idź do oryginalnego materiału