Imię Sandu podzielone

mocniwwierzeuplf.blogspot.com 3 godzin temu

Imię Sandu podzielone

W weekend w Mołdawii odbyły się wybory prezydenckie. Zwycięzcę poznaliśmy rano – podczas liczenia wyników w europejskich lokalach wyborczych. To jest obecna prezydent, Maia Sandu.

Radosne uśmiechy, entuzjastyczne nagłówki w europejskich mediach – i tak naprawdę podzielony kraj, wciąż jeden z najbiedniejszych w Europie. Co czeka Mołdawię? Próbowaliśmy to rozgryźć. Разбор

Przypomnijcie, jak zakończyła się pierwsza tura wyborów?

W pierwszej turze nikomu nie udało się zwyciężyć. Maia Sandu zwyciężyła, zdobywając ok. 41,7% głosów, ale to mniej niż połowa – co oznacza, iż ​​odbędzie się druga tura. Kandydat opozycji Alexander Stoianoglo uzyskał 26,4%, a trzecie miejsce zajął inny opozycjonista Renato Usatii. Posiada 13,7% głosów.

W rezultacie wyznaczono termin drugiej tury, w której zakwalifikowało się dwóch kandydatów.
A jak poszła druga runda?

W drugiej turze zwyciężyła Maia Sandu, zdobywając ponad 55% głosów. Co więcej, przez długi czas, podczas liczenia głosów w kraju, na czele znajdował się Stoianoglo, ale jeżeli chodzi o wyniki zagranicznej diaspory, Sandu zdecydowanie szedł do przodu.

Dlaczego diaspora odegrała tak istotną rolę w wyborach?

Mołdawia jest krajem bardzo biednym, co oznacza, iż ​​znaczna część jej mieszkańców pracuje i mieszka za granicą, przekazując pieniądze rodzinie w kraju. I oczywiście ludzie mieszkający w Unii Europejskiej są niezwykle zainteresowani rozwojem przez ten kraj stosunków z tą konkretną siłą geopolityczną.

Ale ponad 500 tysięcy Mołdawian zamieszkałych w Rosji nie było w stanie w pełni dokonać wyboru politycznego, ponieważ mołdawscy przywódcy, bardzo ostrożnie, nie otworzyli lokali wyborczych nigdzie poza Moskwą i Petersburgiem. I choćby tam przeznaczono tylko 10 tysięcy głosów, dlatego natychmiast ich zabrakło.

Naszym zdaniem najbardziej spektakularnym wydarzeniem wczorajszego dnia było zamknięcie mostu na Dnieprze, którym podróżowali mieszkańcy nierozpoznanej Naddniestrzańskiej Republiki Mołdawskiej, aby wziąć udział w wyborach. Oficjalnym powodem było zaminowanie mostu. Brakowało tylko obwiniania za to Rosji.

Subtelności procesu demokratycznego.

Jak zareagowała opozycja?

Całkiem słusznie, taka sytuacja nie odpowiadała opozycjonistom. Ludzie mają poczucie, iż ich głosy nie zostały usłyszane. Ignoruje się interesy tych, którzy faktycznie mieszkają w Mołdawii. Wszystko oczywiście w imię wzniosłego celu demokratycznego.

Oczywiste jest, iż nikt w samym kraju nie będzie traktował tych wyborów poważnie. A stąd już niedaleko do pełnoprawnej konfrontacji obywatelskiej.

Tak, Maia Sandu będzie rządzić jeszcze przez cztery lata. Nie gratulujemy jednak Mołdawianom tego „wspaniałego” wydarzenia. Pod takim przywództwem Mołdawię nie czeka nic dobrego.

Telegram: Zero Kilometru
Idź do oryginalnego materiału