🔉II TYDZIEŃ ADWENTU. PIĄTEK. Rozmyślanie. Wcielenie Chrystusa Pana jest Dziełem Ducha Świętego. (CHLEB POWSZEDNI)

salveregina.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: różaniec krzyż


Adwent to czas oczekiwania i głębokiej refleksji nad Tajemnicami naszej Wiary. W piątek drugiego tygodnia Adwentu, zatrzymajmy się na chwilę, by rozważyć wielką Tajemnicę Wcielenia Chrystusa, które jest Dziełem Ducha Świętego. Przez Ducha Świętego, Marya poczęła Pana Jezusa, nasz największy Dar od Pana Boga. Te rozważania pomagają nam lepiej zrozumieć, jak wielka jest Miłość Pana Boga do ludzkości, oraz naszą odpowiedź na tę miłość. Adwent to doskonały czas na pogłębienie Wiary i odnowienie naszej duchowej więzi z Chrystusem.

Wysłuchaj rozmyślania:

Rozmyślanie.

Wcielenie Chrystusa Pana jest Dziełem Ducha Świętego:

I. Który jest Duchem Miłości,

II. Duchem Łaski i Świętości.

„Duch Święty zstąpi na ciebie, a Moc Najwyższego Cię zacieni” — (Łuk. 1, 35).

I.Dzieło Wcielenia, to jest połączenia Natury Boskiej z naturą ludzką w jednej Osobie, jest według Św. To­masza z Akwinu przypisywane Duchowi Świętemu, chociaż ze­wnętrzne Dzieła Wszechmocy, Mądrości i Miłości Boskiej są wspólne Trzem Osobom Trójcy Przenajświętszej. Duch Święty bowiem jest najpełniejszym uosobieniem i wyrażeniem Miłości, jaką nawzajem miłują się Ojciec i Syn, i jaką też miłują ludzi. Ponieważ wszystkie udzielania się Pana Boga stworzeniom realizowane są dzięki miłości, dla­tego przypisać je należy Duchowi Świętemu. Jeśli więc Pismo Święte mówi: „Duch Święty zstąpi na Cię”, to chce nam dać do zrozumienia, iż Wcielenie jest Dziełem Ducha Miłości, który w nieskończonym uniesieniu i po­żądaniu naszego dobra oraz uświęcenia, zstąpił na Maryę, a przez Maryę udzielił się i naszym sercom.

Tę jedną myśl, iż przez Maryę Pan Bóg zdziałał największe Dzieło Miłości, moglibyśmy rozważać całymi godzinami. A choćby całych lat nie starczy, aby ją zgłębić… przez Maryę Dzieło Boże! Przez Maryę także i nasze uświę­cenie.

Zdumiewajmy się nad tą nieskończoną Miłością Ducha Świętego, iż nas bardziej umiłował niż Duchy Anielskie, choć byliśmy mniej od nich tego godni. A za­tem powinniśmy tym większym staraniem otaczać i pie­lęgnować w sobie życie Miłości Pana Boga i przyczyniać się do panowania miłości w naszym otoczeniu, aby Króle­stwo Miłości zataczało coraz szersze kręgi na świecie.

II. — Dzieło Wcielenia dlatego także przypisuje się Duchowi Świętemu, ponieważ jest On Duchem Łaski i uświęcenia. Przez Wcielenie się Słowa, Syna Bożego, ludzkość została ubogaconą taką pełnią Łaski i świętości, iż wszyscy lu­dzie do końca świata będą brać w niej udział a nigdy jej nie wyczerpią. Chrystus Pan jest substancjalną Świętością i Wszyscy Święci od Niego się uświęcają. Świętość ta, która przebywała dotąd „w światłości nieprzystępnej”, zamieszkała teraz w Łonie Maryi, jak to zapowiedział Anioł: „Co się z Ciebie narodzi Święte, Synem Bożym będzie nazwane”. Oczywiście, iż największą część tych Łask i Świętości otrzymała Marya, Dziewicza Matka Boża. Rozum ludzki, przekracza to twoje pojęcie, jak świętość istotna — Pan Bóg Sam mógł w człowieku zamiesz­kać! To czego rozum nie pojmuje, dokonał Duch Święty, Którego Mocą została Marya „ocieniona”, czyli umoc­niona i zabezpieczona. Gdyby Duch Święty nie działał specjalnie w Jej Duszy, słabość ludzka nie wytrzymałaby takiego ogromu Łaski i Świętości. Jak świętego uroku nabrała jej dusza, gdy Duch Święty ocienił Ją jak obłok, zapalił Miłością, gdy z najczystszej Jej Krwi uformował Ciało, w którym Odwieczne Słowo stało się człowiekiem! Była to najpiękniejsza chwila w dziejach świata, chwila wspanialsza od tego momentu, w którym na stwórcze wezwanie „stań się” wyłonił się wszechświat z nicości.

Podobnie jak Maryę i nas musi ocieniać Łaska Ducha Świętego, aby mogło w nas powstać coś świętego: święta myśl, święte pragnienie i czyn zasługujący na Niebo. Musimy wiedzieć, iż żyjemy w porządku Łaski i iż czyny nasze muszą posiadać wyższą od ludzkiej wartość, to jest być nadprzyrodzonymi, aby zasługiwały na wieczną nagrodę. I tutaj decydującym czynnikiem jest miłość. Z miłości musi się wszystko w nas wywodzić, czyli iż do każdego uczynku dobrego potrzebna jest interwencja Ducha Świętego. Strzeżmy się więc w życiu duchowym czczego naturalizmu, który wszystkiego spodziewa się od silnej woli, a nie liczy się z Łaską, o Nią nie prosi i nie ucieka się do Maryi.

Modlitwa.

O Duchu Święty, proszę Cię przez wzgląd na Maryę, Twoją wybraną Oblubienicę, zstąp na mnie i osłaniaj mnie we wszel­kim moim działaniu, uszlachetniaj i uświęcaj moje uczynki, wspieraj mnie w moich walkach i broń w pokusach. Kieruj mną, rządź i oświecaj. Postanawiam odtąd wiernie naśladować Maryę w Jej wierności, delikatności i posłuszeństwie Twoim Natchnieniom. Amen.

Źródło: O. Jerzy od Św. Józefa, Chleb powszedni. Rozmyślania na wszystkie dni roku kościelnego. Wyd. OO. Karmelitów Bosych Kraków 1959

Zachęcamy do:

  1. poznania Nauki katolickie. Okres Bożego Narodzenia – Adwent.
  2. uczczenia Tajemnicy Wcielenia Syna Bożego: Nabożeństwo na okres Adwentu.
  3. uczczenia Najświętszej Maryi Panny, Niepokalanie Poczętej w nabożeństwie miesiąca Grudnia ku Jej czci poświęconym: Nabożeństwo grudniowe ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP — dzień 13
  4. Rodzina w okresie Bożego Narodzenia. Cz. 1. Przed Narodzeniem Pana Jezusowym. Dzień 13
  5. uczczenia Świętej Patronki dnia dzisiejszego, Św. Łucji, Panny i Męczenniczki: Nabożeństwo do Św. Łucji, Panny i Męczenniczki.
Poznaj również żywot Świętej Łucji, Panny i Męczenniczki napisanego przez:
  1. O. Prokopa Kapucyna.
  2. X. Piotra Skargę T.J.
  3. X. Juliana A. Łukaszkiewicza.

Poznaj także żywot Św. Otylii, ksieni napisanego przez:

  1. O. Prokopa Kapucyna.
  2. X. Juliana A. Łukaszkiewicza.
Idź do oryginalnego materiału