Przeżywając czwartek II tygodnia Adwentu, zanurzmy się w rozmyślaniach nad Bożą Łaską, którą odkrywamy wraz z Maryą, przy Maryi i przez Maryę. Jej Matczyna Opieka i przewodnictwo prowadzą nas ku głębszemu przygotowaniu na Przyjście Chrystusa. W tym czasie oczekiwania, Adwentu, warto otworzyć nasze serca na Bożą Miłość i Łaskę, które Marya ukazuje w sposób wyjątkowy. Przez rozważania i modlitwę, prowadzeni przez Maryę, możemy głębiej przeżywać ten święty czas oczekiwania na Zbawiciela.
Wysłuchaj rozmyślania:
Rozmyślanie.
Dla uspokojenia duszy naszej, znajdujemy Łaskę Bożą
I. z Maryą,
II. u Maryi i przez Maryę.
„Znalazłaś Łaskę u Boga” — (Łuk. 1, 30).
I. — Prawdziwy pokój serca staje się udziałem tego, który znalazł Łaskę u Pana Boga i trwa w tej Łasce. Cóż może niepokoić tego, kto niczego innego nie szuka i niczego nie chce jak Upodobania Bożego? Choćby u ludzi nie miał względów, choćby się im nie podobał, choćby zewnętrznie nie powodziło mu się, to wszystko mało znaczy u niego. Nie zważa na to, gdyż jego największym pragnieniem, jego szczęściem i euforią jest myśl, iż może zadowolić Pana Boga.
Zapytajmy się teraz, jak możemy znaleźć Łaskę u Pana Boga? Mamy na to jedną odpowiedź: szukajmy jej z Maryą, u Maryi i przez Maryę, a niechybnie ją znajdziemy.
Z Maryą znajdziesz Łaskę, jeżeli za Jej Przykładem będziesz pokorny.
W Piśmie Świętym znajdujemy na wielu miejscach powiedzenie: iż Pan Bóg pysznym się sprzeciwia, a pokornym Łaskę daje. Jest to głęboko uzasadnione. Pan Bóg nie daje Łaski temu, który jej nie chce uznać, przypisując sobie samemu wszelkie dobro. Pycha i Łaska, to dwie rzeczy najzupełniej sobie przeciwne. Najpodatniejszym natomiast gruntem pod Łaskę jest pokora.
Otóż Marya znalazła Łaskę przez Swoją pokorę. Wyraziła to w Swym hymnie: „Wejrzał na niskość Służebnicy Swojej”. Te Jej słowa natchnione przez Ducha Świętego oznaczały: Pan wejrzał przed wszystkimi innymi cnotami na pokorę Swej Służebnicy i w Niej znalazł Swoje Upodobanie. Oto pokora Maryi sprowadziła Syna Bożego do Jej Łona, pokora także sprowadzi Łaskę do serca naszego, a z Nią wszelkie dobro. Dlatego też Chrystus Pan nakazuje nam uczyć się od Niego przede wszystkim tej podstawowej cnoty: „Uczcie się ode Mnie, żem jest cichy i pokornego serca, a znajdziecie odpoczynek duszom waszym” (Mat. 11, 29).
II. — Rozważ dalej jak mamy szukać Łaski Bożej u Maryi i przez Maryę. Gdy ktoś coś zgubi, zwraca się do tego, który to znalazł. My wszyscy wraz z Adamem zgubiliśmy Łaskę Bożą przez grzech w Raju i pozbawiliśmy się wielu i wielkich Skarbów, także teraz cierpimy, niedostatek duchowy. Ale Marya, wybrana ze wszystkich dzieci Adama, nie podległa grzechowi, znalazła Łaskę u Pana Boga jeszcze w pierwszym momencie Swojego Istnienia. Znalazła Łaskę u Pana Boga nie tylko dla Siebie, ale i dla wszystkich Swoich duchowych dzieci. Tym samym, iż została Matką Chrystusa Pana, w Którym jest życie nasze, ustanowioną została rozdawczynią wszystkich Łask.
Rodząc bowiem Chrystusa Pana zrodziła nie tylko Głowę Jego Mistycznego Ciała, ale również członki Jego, to jest nas. Dając nam Chrystusa Pana, dała nam w Nim wszystkie Łaski i z Woli Bożej jest Ich Szafarką. Święty Bernard powiada: „Jeśli mamy nadzieję, jeżeli jaką Łaskę otrzymaliśmy, to wszystko dostało się nam przez Ręce Maryi”. Jest to Prawem Bożym i nikt od niego uchylić się nie może, iż wszystkie Łaski i każda z osobna jakie kiedykolwiek mają przypaść w udziale wybranym, nie inną drogą zostaną im udzielone, jak przez Pośrednictwo Maryi. Czy moglibyśmy wątpić w Jej Moc wyjednawczą u Chrystusa Pana? Czyż tak Dobry Syn mógłby się oprzeć i odmówić czegokolwiek tak miłującej, tak Świętej, tak pokornej Matce, jaką jest Marya?
Pan Bóg nie jest zmuszony, ale oprzeć się Jej nie może. Stąd w Nauce Katolickiej Marya nazywana jest wspaniałym tytułem „Wszechmocy błagającej”. Może i my modlimy się już dłuższy czas o dostąpienie jakiejś Łaski, a nie otrzymujemy jej. A może przyczyną nieskuteczności naszych modlitw jest to, iż pomijamy ustanowioną przez Pana Boga drogę, to jest, nie prosimy Go przez Pośrednictwo Maryi?
Modlitwa.O Maryo, moja Niebieska Pani i Pośredniczko wszystkich Łask, przepraszam Cię, iż dotąd często o Tobie zapominałem w moich modlitwach, o Tobie, Która jesteś drogą do Jezusa. Przychodzę przeto do Ciebie i z ufnością dziecka powierzam Ci wszystkie sprawy mojego życia, wszystkie moje potrzeby, abyś za nimi orędowała u Pana. Amen. |
Źródło: O. Jerzy od Św. Józefa, Chleb powszedni. Rozmyślania na wszystkie dni roku kościelnego. Wyd. OO. Karmelitów Bosych Kraków 1959
Zachęcamy do:
- poznania Nauki katolickie. Okres Bożego Narodzenia – Adwent.
- uczczenia Tajemnicy Wcielenia Syna Bożego: Nabożeństwo na okres Adwentu.
- uczczenia Najświętszej Maryi Panny, Niepokalanie Poczętej w nabożeństwie miesiąca Grudnia ku Jej czci poświęconym: Nabożeństwo grudniowe ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP — dzień 12
- Rodzina w okresie Bożego Narodzenia. Cz. 1. Przed Narodzeniem Pana Jezusowym. Dzień 12
- Akcja ratunku dla Polski: Siła Katolickiego Patriotyzmu przez wstawiennictwo dusz czyśćcowych.
Poznaj także żywot Św. Epimachiusza i towarzyszy jego, Męczenników napisanego przez X. Juliana A. Łukaszkiewicza.