Spowiedź, czyli sakrament pokuty i pojednania, to obecny w religii katolickiej obrzęd oczyszczenia z grzechów. Obok chrztu, eucharystii i namaszczenia chorych, to jeden z najważniejszych sakramentów dla wszystkich katolika. Wierzący mają obowiązek przystąpienia do spowiedzi przynajmniej raz w roku oraz po popełnieniu grzechu ciężkiego lub śmiertelnego, jeżeli chcą przystąpić do Komunii. W teorii to po prostu krótka i szybka wizyta w konfesjonale. W praktyce bywa różnie, a nie zawsze wierny ustrzega się błędów, które sprawiają, iż nie można mówić o spełnieniu warunków dobrej spowiedzi. O tym, na co uważać, już w 2023 roku mówił ksiądz Mateusz Szerszeń.
REKLAMA
Zobacz wideo "Ludzie nie przyjmują księdza". Rozmówczyni mówi, jak wygląda to u niej w bloku
Jakie są konsekwencje ukrytego grzechu? Ksiądz o najczęstszych błędach w konfesjonale
Duchowny w rozmowie opublikowanej na stronie parafii pod wezwaniem św. Marii Magdaleny w Suchożebrach podkreślił, iż najważniejsze są warunki dobrej spowiedzi: rachunek sumienia, żal za grzechy, postanowienie poprawy, wyznanie grzechów i zadośćuczynienie Bogu i bliźnim. Zdarza się jednak, iż w konfesjonale wierni spowiadają się nie z grzechów, a z uczuć lub cudzych uczynków. - Zdarza się także odchodzenie od wyznania grzechów i opowiadania rzeczy nieistotnych. Z drugiej strony przed osobami wrażliwymi stoi też pokusa skrupulanctwa - tłumaczył.
Polecamy: Aż krzyczą "obciach". Jakie paznokcie będą totalnie niemodne w 2025? Te wzorki to już przeszłość
Co w sytuacji, w której ktoś nie potrafi wyznać grzechu spowiednikowi lub się tego boi? Wiele zależy od tego, o jakim grzechu mowa, jednak zdaniem duchownego taki sakrament i tak jest ważny. - Taka nieumiejętność może mieć różny charakter. o ile jest niepokonalna, tzn. ktoś nie potrafi, z różnych powodów, inaczej nazywać grzechów, spowiedź taka pozostaje ważna - podkreślił. Co ważne, nie chodzi tu o celowe uogólnianie, świadome zatajanie albo niejasne i pokrętne wyznawanie grzechów, szczególnie ciężkich. Czyli jakich?
Spowiedź iStock/djedzura
Kiedy grzech jest ciężki? To nie zawsze takie oczywiste
Jeden grzech może być zarówno lekki, jak i ciężki. Z grzechów lekkich, co do zasady, nie trzeba się spowiadać. Nie oznacza to jednak, iż spowiedzi można unikać, bo wszystkie grzechy uznamy za lekkie. Co o tym decyduje? To np. nasze własne sumienie i ciężar win, a przede wszystkim konsekwencje tego uczynku. Jak tłumaczył ks. Grzegorz Strzelczyk w książce "Szósty zmysł codzienności", kluczowa jest pełna świadomość.
[Warunkiem - red.] który musi zaistnieć, aby grzech był ciężki, to pełna świadomość, iż robię zło – świadomość, którą posiadam w momencie, gdy grzeszę.
Sprawdź też: Jego przebój znała cała Polska. A co wiadomo o żonie Danzela? Tak wygląda. Są małżeństwem od 29 lat
Zdarza się, iż nie jesteśmy świadomi tego, iż robimy coś złego albo iż to pociągnie za sobą negatywne skutki. W takiej sytuacji można więc uznać to za grzech lekki. Ksiądz zaznacza też, iż ważna pozostało nasza wola. Przykładem może być np. uniknięcie niedzielnej mszy z powodu choroby. Co w przypadku wątpliwości? Z nich zawsze można zwierzyć się spowiednikowi.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.