Na wstępie Ojciec Święty zauważył, iż historia Jezusa, który zagubił się w świątyni jerozolimskiej przypomina o współczesnych kryzysach rodzinnych. Zwrócił uwagę, iż w obliczu napięć Święta Rodzina rozmawia ze sobą.
Dialog to najważniejszy element w rodzinie! Rodzina, która nie komunikuje się ze sobą, nie może być szczęśliwa – stwierdził Franciszek.
Franciszek: „Słuchanie oznacza nadanie znaczenia drugiej osobie”
Papież zaznaczył, iż słowa mówiące o tym, iż Maryja i Józef „nie zrozumieli tego, co im powiedział” (w. 50), wskazują, iż w rodzinie słuchanie jest ważniejsze niż rozumienie.
Słuchanie oznacza nadanie znaczenia drugiej osobie, uznanie jej prawa do istnienia i do samodzielnego myślenia. Dzieci tego potrzebują – powiedział Ojciec Święty.
Franciszek zachęcił, aby szczególnie rozmawiać ze sobą przy stole podczas posiłku. Zaznaczył, iż także w naszych rodzinach mogą się zdarzać nieporozumienia. Wskazał, iż w takich sytuacjach trzeba szczególnie dbać o słuchanie siebie nawzajem, zwalczanie pychy, wychodzenie z inicjatywą dialogu.
Powierzmy się Maryi Dziewicy i prośmy o dar wzajemnego słuchania dla naszych rodzin – powiedział papież przed odmówieniem modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniem apostolskiego błogosławieństwa.
KAI, kh/Stacja7
Źródło
atom