Papież Franciszek wygłosił tradycyjne orędzie „Urbi et Orbi (miastu i światu) w południe ze środkowego „balkonu błogosławieństw” Bazyliki św. Piotra w Watykanie.
Życząc „dobrych Świąt Bożego Narodzenia”, papież przypomniał, iż „wydarzenie, które miało miejsce ponad dwa tysiące lat temu, na nowo dokonuje się poprzez działanie Ducha Świętego”. Wskazał, iż „odwieczne Słowo zbawienia ponownie prawdziwie przyjmuje ciało, mówiąc do każdego mężczyzny i każdej kobiety, mówiąc do całego świata: Ja cię miłuję, przebaczam ci, powróć do mnie, drzwi mojego Serca są otwarte!”. Powróćmy do Serca, które nas miłuje i nam przebacza! Pozwólmy, aby nam przebaczył, pozwólmy, aby pojednał nas ze Sobą! – wezwał papież.
Zaznaczył, iż Drzwi Święte Jubileuszu, które otworzył wczoraj wieczorem w bazylice św. Piotra przedstawiają „Jezusa, Bramę zbawienia otwartą dla wszystkich”. Miłosierny Ojciec otworzył ją „pośrodku świata, pośrodku historii, abyśmy wszyscy mogli do Niego powrócić”.
Bracia i siostry, nie lękajcie się! Drzwi są otwarte, szeroko otwarte! Przyjdźcie! Pojednajmy się z Bogiem, a wówczas będziemy pojednani z samym sobą i będziemy mogli pojednać się między nami, choćby z naszymi nieprzyjaciółmi. Tak, Boże miłosierdzie może wszystko, rozwiązuje wszelki węzeł, burzy wszelki mur podziału, gasi nienawiść i ducha zemsty. Przyjdźcie! Jezus jest Bramą pokoju – podkreślił Franciszek.
Na początku Roku Jubileuszowego zachęcił „każdą osobę, każdy naród i kraj, aby mieli odwagę przekroczyć Drzwi, żeby stali się pielgrzymami nadziei, aby uciszyli broń i przezwyciężyli podziały!”. Wśród miejsc, w których powinna zamilknąć broń wymienił „udręczoną Ukrainę”, Izrael, Palestynę (a szczególnie Gazę), Liban, Syrię, a także Libię. Wspomniał kryzysy zdrowotne i humanitarne w Demokratycznej Republice Konga, Burkina Faso, Mali, Nigru i Mozambiku, krajach Rogu Afryki, Sudanu, Mjanmy, Haiti, Wenezueli, Kolumbii i Nikaragui, jak również na Cyprze.
Franciszek wskazał, iż „Jezus, odwieczne Słowo Boga, które stało się człowiekiem, jest szeroko otwartymi Drzwiami, do których przejścia jesteśmy zaproszeni, aby odkryć na nowo sens naszego istnienia i świętości każdego życia, oraz aby odzyskać wartości leżące u podstaw rodziny ludzkiej”.
On czeka na nas u progu. Czeka na każdego z nas, zwłaszcza na tych najsłabszych: czeka na dzieci, wszystkie dzieci, które cierpią z powodu wojny i głodu; czeka na osoby starsze, często zmuszone do życia w warunkach samotności i opuszczenia; czeka na tych, którzy utracili swoje domy lub uciekają ze swojej ziemi, próbując znaleźć bezpieczne schronienie; czeka na tych, którzy stracili lub nie mogą znaleźć pracy; czeka na więźniów, którzy, mimo wszystko, pozostają dziećmi Bożymi; czeka na tych, którzy są prześladowani z powodu swej wiary – zapewnił papież.
Wyraził wdzięczność „tym, którzy czynią dobro w sposób cichy i wierny”: rodzicom, wychowawcom i nauczycielom, pracownikom służby zdrowia, funkcjonariuszom służb mundurowych, osobom zaangażowanym w dzieła miłosierdzia, a zwłaszcza misjonarzom „rozsianych po całym świecie, którzy niosą światło i pociechę bardzo wielu osobom, znajdującym się w trudnościach”. Im wszystkim chcemy powiedzieć: dziękujemy! – stwierdził papież.
Zaapelował, by Jubileusz był „okazją do darowania długów, zwłaszcza tych, które obciążają kraje najuboższe”. A każdy „jest wezwany do przebaczenia doznanych krzywd, ponieważ Syn Boży, który narodził się w zimnie i ciemności nocy, daruje wszystkie nasze winy” – zachęcił Franciszek.
Następnie odmówił ze zgromadzonymi wiernymi modlitwę „Anioł Pański” i udzielił uroczystego błogosławieństwa, z którym związany jest odpust zupełny przy zachowaniu warunków ustanowionych przez Kościół.
KAI, kh/Stacja7
Źródło
atom