Flaga Europy ma ukryte znaczenie? „Usunięta centralna postać”

news.5v.pl 3 godzin temu
  • Mimo oficjalnych oświadczeń europejskich urzędników, od lat pojawiają się teorie na temat ukrytego katolickiego znaczenia flagi Unii Europejskiej
  • Jeden z twórców symbolu UE twierdził, iż inspirował się wizerunkiem Matki Bożej z wieńcem gwiazd nad głową
  • Data wyboru flagi też miała nie być przypadkowa, a powiązana z Maryją
  • Wśród ojców integracji europejskiej byli katolicy, ale symbolika flagi wykracza poza ramy jednej religii. Już na etapie projektu odrzucono religijnie nacechowany symbol krzyża
  • Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Onetu

Wybór europejskiej flagi nie był ani łatwy, ani szybki. W latach 50. XX w. powstały dziesiątki projektów tego symbolu. Niektórzy byli zdania, iż znakiem jednoczących się narodów Europy powinien być krzyż, ale nie wszyscy. W projektach, które brało pod uwagę doradcze gremium Rady Europy, powtarzały się też: litera E, okrąg, gwiazdy (w różnej liczbie i układach), niebieskie tło.

Pomysł z okręgiem z gwiazd zyskał ostatecznie największe uznanie, ale kwestią sporną okazała się ich liczba. Urzędnicy stopniowo doszli do wniosku, iż nie powinna być zależna od zmieniającej się liczby państw należących do europejskiego sojuszu. Od proponowanych piętnastu gwiazd doszli do dwunastu. Przekonało ich symboliczne znaczenie dwunastki, obecne w różnych krajach i kulturach.

„Na tle błękitu nieba zachodniego świata gwiazdy symbolizujące narody Europy, w kształt koła, znaku jedności. Liczba gwiazd to niezmiennie 12. Dwunastka jest symbolem doskonałości i pełni” — głosi rezolucja z 1955 r. Flaga została najpierw przyjęta przez Radę Europy (1955 r.), a później przez Unię Europejską (1985 r.).

Alexandros Michailidis / Shutterstock

Dwanaście gwiazd, podobnie jak na europejskiej fladze, znajduje się na wielu obrazach Matki Bożej

Znaczenie flagi UE. „Usunięta centralna postać”

Podwaliny pod inną interpretację położył jeden z projektantów sztandaru, rysownik Arsène Heitz. To jemu najczęściej przypisywane jest autorstwo europejskiej flagi — zgłosił dwadzieścia projektów, w tym także z gwiazdami na niebieskim tle.

Heitz po latach twierdził, iż jego inspiracją był charakterystyczny wizerunek Matki Bożej opisany w Apokalipsie św. Jana: „Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu” (Ap 12,1). Matka Boża w wieńcu z gwiazd to częsty motyw na obrazach i rzeźbach.

Jerzy Undro / PAP

Kaplica z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej w Wilnie (2009 r.). Maryja ma nad głową 12 gwiazd

Maryjna interpretacja jest popularna do dziś, szczególnie w kręgach katolickich. Artykuły w katolickich mediach podnoszą dodatkowo, iż projekt flagi został przyjęty dzień wcześniej niż planowano, czyli 8 grudnia 1955 r. (w kalendarzu liturgicznym to święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny). Przypadek? Oficjalnie tak.

„Flaga Unii Europejskiej jest w istocie emblematem maryjnym z usuniętą lub ukrytą centralną postacią” — pisał autor serwisu Aleteia, uznając to za znak „gumkowania” wiary w UE.

„Spisek Watykanu”

Oficjalna interpretacja flagi Europy nie zawiera wątków religijnych. Mimo tego przez lata mnożyły się teorie na jej temat, a także na temat samej Unii.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według nieżyjącego już dziennikarza „Guardiana” Hugo Younga powodem nieufności Brytyjczyków do UE miało być przekonanie, iż projekt jest „katolickim spiskiem sterowanym z Watykanu”. „Utrzymywał, iż uprzedzenie to żywiło wielu prominentnych Brytyjczyków, w tym Margaret Thatcher” — pisał „The Economist”.

Flaga UE: „znak doskonałości i pełni”

Słowa Heitza, który był współtwórcą flagi, trudno zignorować. Nie można zaprzeczyć katolickim korzeniom wielu zwolenników europejskiej integracji (np. Konrada Adenauera czy Roberta Schumana). Warto jednak pamiętać, iż dwunastka ma znaczenie nie tylko dla katolików. Paul Lévy, dyrektor ds. informacji w Radzie Europy, który współpracował przy ostatecznym projekcie flagi, wskazywał szerszy kontekst.

— mówił Lévy w materiale filmowym udostępnionym przez Radę Europy. Z krótkiego filmu o genezie flagi wynika, iż koincydencję z Maryją w koronie z dwunastu gwiazd Lévy odkrył później.

Współcześnie na stronie Unii Europejskiej symbolika flagi także jest opisana bez nawiązań do chrześcijaństwa. „Na fladze przedstawiony jest okrąg złożony z dwunastu złotych gwiazd na błękitnym tle. Gwiazdy symbolizują jedność, solidarność i harmonię między narodami Europy. Krąg gwiazd jest symbolem jedności, a ich liczba nie zależy od liczby państw członkowskich” — czytamy.

Idź do oryginalnego materiału