Uczestnicy 24. Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach ponownie spotkali się z bł. Rodziną Ulmów. 12 kwietnia 2024 r. w Markowej odbył się finał konkursu.
Regionalna Olimpiada Wiedzy o Wielkich Polakach to wydarzenie przygotowywane wspólnie od 24 lat przez Wydział Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu i Zgromadzenie Księży Michalitów w Miejscu Piastowym.
Podobnie jak w ubiegłych latach, centrum finału Olimpiady był test pisemny, z którym mierzyli się uczniowie klas 7 i 8 szkół podstawowych z Archidiecezji Przemyskiej.
– To bardzo duże wydarzenie, którego celem jest szerzenie wiedzy o rzeczywiście wielkich Polakach, którzy zostali wyniesieni do chwały ołtarzy lub których nazywamy bohaterami Ojczyzny – powiedział dla Radia FARA ks. Waldemar Janiga, dyrektor WNK w Przemyślu. – Na etapie szkolnym udział wzięło ponad 4 tysiące młodych ludzi z prawie 400 szkół, na etapie rejonowym to ponad 600 uczniów, a w finale spotkała się 39 osób.
W tym roku w programie finałowego spotkania podczas Olimpiady nie zabrakło czasu w wspólna modlitwę. Mszy Świętej w kościele pw. św. Doroty w Markowej przewodniczył Metropolita Przemyski abp Adam Szal.
Tradycyjnie, po zakończeniu testu i części ustnej ogłoszono zwycięzców 24. Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach. W tym roku najwyższe miejsca zajęły:
- I miejsce– Julia Szklarz – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zarzeczu
- II miejsce– Wiktoria Knat – Szkoła Podstawowa im. Władysława Kojdra w Grzęsce
- III miejsce– Katarzyna Matyja – Szkoła Podstawowa im. św. Jana Kantego w Tryńczy
– Niektóre pytania były nieco zagmatwane, ale ogólnie jeżeli ktoś się przygotował, to olimpiada nie była trudna – oceniła poziom tegorocznej Olimpiady zwyciężczyni – Julia Szklarz.
W tym roku Regionalna Olimpiada Wiedzy o Wielkich Polakach, którą poświęcono bł. Rodzinie Ulmów z Markowej, odbyła się 24 raz. Oznacza to, iż inicjatywa w przyszłym roku obchodzić będzie ćwierćwiecze promocji Polaków, którzy zapisali się złotymi zgłoskami na kartach historii naszej Ojczyzny i Kościoła.
Stanisław Gęsiorski/Radio Fara
fot. ks. Andrzej Bienia