Trwają intensywne prace nad filmem „Znak sprzeciwu”, który przypomina wydarzenia z 1984 roku, kiedy uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych we Włoszczowie stanęli w obronie krzyży usuniętych z sal lekcyjnych. W filmie zobaczymy plejadę gwiazd, w tym Sebastiana Fabijańskiego, który podkreśla: „To piękna historia o jedności i wartościach”.
„Znak sprzeciwu” to nadchodzący film, który opowie o dramatycznych wydarzeniach związanych z obroną krzyży przez uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych we Włoszczowie w 1984 roku. W tamtym czasie komunistyczne władze systematycznie usuwały symbole religijne z przestrzeni publicznej, co wywoływało opór ze strony młodzieży. Akcja filmu skupia się na postaci Alicji Groszek, młodej liderki buntu, która przewodziła strajkowi okupacyjnemu. Gdy uczniowie zauważyli brak krzyży w salach lekcyjnych, podjęli działania, aby je przywrócić – najpierw poprzez petycje, a następnie organizując strajk, który odbił się szerokim echem w całej Polsce.
W filmie występuje także Piotr Cyrwus oraz kielczanin Rafał Zawierucha zagra Ryszarda, sanitariusza, który stał się autorytetem dla strajkującej młodzieży. Zawierucha opisuje swoją postać jako kogoś, kto „był swego rodzaju autorytetem dla młodzieży. Znali go i wiedzieli, iż mogą liczyć na jego pomoc bez mydlenia oczu”.
Jednak centralną postacią filmu jest Alicja Groszek, której rolę odgrywa młoda aktorka Sara Lityński. Twórcy filmu szukali odtwórczyni tej roli wśród studentów aktorstwa z całej Polski, aż jednogłośnie zdecydowali się na Lityńską. Sama aktorka wspomina, iż scenariusz budził w niej wątpliwości co do realizmu wydarzeń: „Kiedy czytałam ten scenariusz, niektóre sytuacje w nim zawarte brałam jako nieco podkoloryzowane. Dopiero później pani Alicja i twórcy uświadomili mi, iż tak było naprawdę”.
Film „Znak sprzeciwu” ma na celu nie tylko przypomnienie jednego z kluczowych momentów walki z komunistycznym reżimem, ale także oddanie hołdu odwadze młodych ludzi, którzy wbrew presji władzy stanęli w obronie swoich przekonań. Produkcja jest wyczekiwana, a jej premiera planowana jest na przełom 2025/2026 roku.
Na stronie filmu znaksprzeciwu.pl cały czas można dołączyć do grona wspierających produkcję. Apel o wsparcie powstania filmu „Znak sprzeciwu” wystosował Biskup Kielecki Jan Piotrowski. W kościołach diecezji prowadzona jest zbiórka z przeznaczeniem na ten cel.
Sebastian Fabijański (Wroński) – główny antagonista; jego postać jest sumą działań/osób przeciwnych strajkowi
Ksawery Szlenkier (dyrektor) -karierowicz; dostał za zadanie usunięcie krzyży ze szkoły; myślał, iż zadanie to gwałtownie wykona, nie spodziewał się przeszkód. Stara się jak najszybciej zakończyć „problem” ze względów ambicjonalnych. Zależy mu jedynie na stanowisku. W filmie jest przedstawiony mniej negatywnie, niż miało to miejsce w rzeczywistości.
Rafał Zawierucha (Ryszard, sanitariusz wspierający młodzież podczas strajku, niewielka rola)
Sara Lityńska, główna bohaterka (Wciela się w rolę Alicji Groszek, która przy niepozornej aparycji, stała się niezwykle silną i charyzmatyczną przewodniczącą strajku w ZSZ we Włoszczowie)
Bartłomiej Błaszczyński w filmie gra księdza Marka Łabudę, nowego katechetę, który zostaje z młodzieżą w szkole na czas strajku. Jest ich duchowym opiekunem i mocnym wsparciem.