Familiaris Tractatio Verbi Divini* 399

filipini.eu 1 tydzień temu

1 I 2025 – ŚWIĘTEJ BOŻEJ RODZICIELKI MARYI, NOWY ROK
Łk 2,16-21

Boże, Ty przez dziewicze macierzyństwo Najświętszej Maryi Panny obdarzyłeś ludzi łaską wiecznego zbawienia, + spraw, abyśmy doznawali orędownictwa Tej, * przez którą otrzymaliśmy Twojego Syna, Dawcę życia wiecznego. Który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego, * Bóg, przez wszystkie wieki wieków.


Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza

Rodzice Jezusa chodzili co roku do Jeruzalem na Święto Paschy. Gdy miał lat dwanaście, udali się tam zwyczajem świątecznym. Kiedy wracali po skończonych uroczystościach, został młody Jezus w Jerozolimie, a tego nie zauważyli Jego Rodzice. Przypuszczając, iż jest wśród pątników, uszli dzień drogi i szukali Go między krewnymi i znajomymi. Gdy Go nie znaleźli, wrócili do Jeruzalem, szukając Go.
Dopiero po trzech dniach odnaleźli Go w świątyni, gdzie siedział między nauczycielami, przysłuchiwał się im i zadawał pytania. Wszyscy zaś, którzy Go słuchali, byli zdumieni bystrością Jego umysłu i odpowiedziami.
Na ten widok zdziwili się bardzo, a Jego Matka rzekła do Niego: «Synu, czemu nam to uczyniłeś? Oto ojciec Twój i ja z bólem serca szukaliśmy Ciebie».
Lecz On im odpowiedział: «Czemu Mnie szukaliście? Czy nie wiedzieliście, iż powinienem być w tym, co należy do mego Ojca?» Oni jednak nie zrozumieli tego, co im powiedział.
Potem poszedł z nimi i wrócił do Nazaretu; i był im poddany. A Matka Jego chowała wiernie wszystkie te sprawy w swym sercu. Jezus zaś czynił postępy w mądrości, w latach i w łasce u Boga i u ludzi.
Oto słowo Pańskie.


za: brewiarz.pl

Fenomen Trójcy Świętej jest przedmiotem rozważań uczonych, zwłaszcza teologów i filozofów, ale także wiernych, którzy szukają prawdy objawionej i rzeczywistej. Czy to, iż Bóg stał się człowiekiem jest świadectwem bezgranicznej miłości Boga do człowieka, czy jest wyrazem wielkości człowieka i jego wiodącego znaczenia w świecie?

Św. Łukasz przedstawia nam Boga, który stał się człowiekiem ze wszystkimi tego konsekwencjami – zostaje obrzezany zgodnie ze zwyczajem żydowskim, posiada ziemskich rodziców, jest posłusznym synem. Samo przyjście na świat Jezusa rodzi tyle pytań i rozważań, iż można zapełnić nimi niejeden podręcznik czy pracę naukową. Czy zatem Święta Rodzina mieszkała w Betlejem, czy udała się tam z Nazaretu, czy Maria i Józef z Dzieciątkiem udali się potem do Egiptu ostrzeżeni przez anioła? Temat ten oprócz Łukasza podejmuje z ewangelistów jeszcze tylko Mateusz, ale oba przekazy nieco się różnią. Wszystkie te wątpliwości zmierzają do jednego – w maleńkim Betlejem stał się wielki cud, narodziny Dziecięcia, które odmieniło świat. Objawienia, o których słyszeli i w które wierzyli przodkowie, zmaterializowały się w Bogu, który stał się człowiekiem z misją zbawienia. Dlatego nadano mu imię Jezus (Joszua), co oznaczać miało „Jahwe jest zbawieniem”. To teoforyczne imię zawiera w sobie nie tylko imię Boga (Jahwe), ale urzeczywistnia objawienia Starego Testamentu i tajemnice zbawienia. Mając na uwadze to, co można zbadać, sprawdzić i dotknąć, wraz z pasterzami chwalmy Boga za wszystko, co objawione i powiedziane.

Autor: Mariusz Drwal

* Nawiązujący do sposobu św. Filipa Neri krótki, przystępny komentarz do Liturgii Słowa. Autorami refleksji na niedziele i święta są świeccy, osoby w różny sposób związane z naszym oratoryjnym duszpasterstwem. Mamy nadzieję, iż ta propozycja ciesząca się coraz większym Państwa zainteresowaniem, pomaga w przygotowaniu się do Mszy św. i jest także okazją do lepszego poznania osób, które z widzenia znamy z kościoła filipinów.

Idź do oryginalnego materiału