1 I 2025 – ŚWIĘTEJ BOŻEJ RODZICIELKI MARYI, NOWY ROK
Łk 2,16-21
✠ Słowa Ewangelii według Świętego Łukasza
za: brewiarz.pl
Fenomen Trójcy Świętej jest przedmiotem rozważań uczonych, zwłaszcza teologów i filozofów, ale także wiernych, którzy szukają prawdy objawionej i rzeczywistej. Czy to, iż Bóg stał się człowiekiem jest świadectwem bezgranicznej miłości Boga do człowieka, czy jest wyrazem wielkości człowieka i jego wiodącego znaczenia w świecie?
Św. Łukasz przedstawia nam Boga, który stał się człowiekiem ze wszystkimi tego konsekwencjami – zostaje obrzezany zgodnie ze zwyczajem żydowskim, posiada ziemskich rodziców, jest posłusznym synem. Samo przyjście na świat Jezusa rodzi tyle pytań i rozważań, iż można zapełnić nimi niejeden podręcznik czy pracę naukową. Czy zatem Święta Rodzina mieszkała w Betlejem, czy udała się tam z Nazaretu, czy Maria i Józef z Dzieciątkiem udali się potem do Egiptu ostrzeżeni przez anioła? Temat ten oprócz Łukasza podejmuje z ewangelistów jeszcze tylko Mateusz, ale oba przekazy nieco się różnią. Wszystkie te wątpliwości zmierzają do jednego – w maleńkim Betlejem stał się wielki cud, narodziny Dziecięcia, które odmieniło świat. Objawienia, o których słyszeli i w które wierzyli przodkowie, zmaterializowały się w Bogu, który stał się człowiekiem z misją zbawienia. Dlatego nadano mu imię Jezus (Joszua), co oznaczać miało „Jahwe jest zbawieniem”. To teoforyczne imię zawiera w sobie nie tylko imię Boga (Jahwe), ale urzeczywistnia objawienia Starego Testamentu i tajemnice zbawienia. Mając na uwadze to, co można zbadać, sprawdzić i dotknąć, wraz z pasterzami chwalmy Boga za wszystko, co objawione i powiedziane.
* Nawiązujący do sposobu św. Filipa Neri krótki, przystępny komentarz do Liturgii Słowa. Autorami refleksji na niedziele i święta są świeccy, osoby w różny sposób związane z naszym oratoryjnym duszpasterstwem. Mamy nadzieję, iż ta propozycja ciesząca się coraz większym Państwa zainteresowaniem, pomaga w przygotowaniu się do Mszy św. i jest także okazją do lepszego poznania osób, które z widzenia znamy z kościoła filipinów.