Jean-Marie Le Pen (fot. Patrick Durand/Getty Images) |
Jean-Marie Le Pen nie żyje. Polityk, twórca Frontu Narodowego, miał 96 lat - informuje agencja AFP, powołując się na oświadczenie rodziny. "Zawsze służył Francji, bronił jej tożsamości i suwerenności" - napisał w sieci lider Zjednoczenia Narodowego Jordan Bardella.
Odszedł do Pana Boga w otoczeniu bliskich – napisała we wtorek po południu w mediach społecznościowych rodzina Le Penów informując opinię publiczną o śmierci 96-letniego twórcy ugrupowania, które dziś jest największą siłą polityczną kraju.
Zmarł Jean-Marie Louis Le Pen – francuski polityk oraz prawnik. Był założycielem i wieloletnim przywódcą Frontu Narodowego (przemianowanego w 2011 r. na Zjednoczenie Narodowe). Deputowany krajowy, wieloletni poseł do Parlamentu Europejskiego – przez siedem kadencji. Pięciokrotny kandydat w wyborach prezydenckich we Francji i ojciec Marine Le Pen.
Jean-Marie Le Pen urodził się 20 czerwca 1928 roku w La Trinité-sur-Mer, wiosce w Bretanii, jako syn Jeana Le Pena i Anne-Marie Hervé. Jego ojciec, rybak, zginął, gdy jego łódź została wysadzona w powietrze przez minę w 1942 roku. Jego matka była krawcową.
Pan Le Pen uzyskał tytuł magistra prawa na Uniwersytecie Paryskim. W latach 50. dołączył do Legii Cudzoziemskiej i walczył m.in. w Indochinach oraz w Algierii. Także w drugiej połowie lat 50. rozpoczął karierę polityczną.
Piątego października 1972 roku powołał i stanął na czele Frontu Narodowego, partii której został przewodniczącym.
W 1998 jego najstarsza córka, Marie-Caroline, typowana przez niego na przyszłego lidera partii, opuściła szeregi Frontu Narodowego wraz z mężem i grupą kilkudziesięciu działaczy, na czele której stał też wiceprzewodniczący partii Bruno Mégret. Wówczas frakcją wierną przewodniczącemu partii kierowała jego druga córka – Marine Le Pen.
Jean-Marie Le Pen zaprzestał kontaktów ze starszą córką, rozmawiał z nią krótko jedynie w 2002, gdy ta telefonicznie pogratulowała mu przejścia do drugiej tury wyborów prezydenckich. Frontem Narodowym kierował nieprzerwanie do 16 stycznia 2011, kiedy to został zastąpiony przez Marine Le Pen.
Requiem aeternam dona eis Domine et lux perpetua luceat eis
Cześć Jego pamięci!