Dossier Salezjańskiej Postulatury Generalnej, przedstawione na początku Roku Świętego 2025, stanowi mocną zachętę do odnowienia powszechnego powołania do świętości, czyniąc to pod znakiem nadziei, do czego wzywa papież Franciszek: “nieść nadzieję tam, gdzie została utracona: tam, gdzie życie jest zranione, w zdradzonych oczekiwaniach, w złamanych marzeniach, w porażkach, które miażdżą serce; w znużeniu tych, którzy nie dają już rady, w gorzkiej samotności tych, którzy czują się pokonani, w cierpieniu, które wydrąża się w duszy; w długich i pustych dniach więźniów, w ciasnych i zimnych pokojach ubogich, w miejscach zbezczeszczonych przez wojnę i przemoc”.
Święci i kandydaci na ołtarze są świadkami i pielgrzymami nadziei, którzy przyjęli obietnicę Pana tu i teraz, na tej cierpiącej i wzdychającej ziemi, i którzy zapraszają nas, abyśmy “bez zwłoki” podążali w kierunku Boga, znajdując w Nim naszą największą nadzieję, a następnie niosąc ją bez opieszałości innym jako pielgrzymi światła w mrokach świata.
Należy wyrazić głęboką wdzięczność i oddać chwałę Bogu za świętość już uznaną w Rodzinie Salezjańskiej Księdza Bosko i za tę, która na to czeka. Zakończenie procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego ma szczególne znaczenie i wartość eklezjalną. Istotnie, chodzi o oficjalne uznanie osoby ochrzczonej za świętą, żyjącą ewangelicznymi błogosławieństwami w stopniu heroicznym lub która oddała swoje życie dla Chrystusa.
Postulatura salezjańska informuje o 179 osobach kanonizowanych, betyfikowanych lub będących w drodze na ołtarze, a wśród nich: świętych (10), błogosławionych (117), czcigodnych sług Bożych (20) i sług Bożych (26). Postulatura zajmuje się bezpośrednio 61 procesami (plus 5 extra).
Dossier, jak przypomina postulator generalny ds. kanonizacyjnych Rodziny Salezjańskiej, ks. Pierluigi Cameroni, po przybliżeniu listy kandydatów i stanu każdego procesu, przedstawia dane dotyczące 2024 roku, na samym początku jednak przywołując wydarzenie, które było szczególne dla postulatury generalnej, a którym była inauguracja i poświecenie przez ówczesnego Przełożonego Generalnego, kardynała Ángela Fernándeza Artime, w domu wspólnoty “Zeffirino Namuncurà” w Rzymie nowych pomieszczeń Salezjańskiej Postulatury Generalnej Salezjanów: biblioteki, archiwum, miejsca na przechowywanie relikwii, biur.
A oto inne wydarzenia:
16 stycznia 2024 r., w kaplicy Fundacji “Bocage” w Chambéry miała miejsce kanoniczna rekognicja doczesnych szczątków czcigodnego sługi Bożego Camille Costy de Beauregarda (1841-1910), kapłana diecezjalnego.
14 marca 2024: papieża Franciszek zezwolił na promulgację dekretu dotyczącego cudu przypisywanego wstawiennictwu czcigodnego sługi Bożego Camille Costy de Beauregarda, kapłana diecezjalnego urodzonego w Chambéry (Francja) 17 lutego 1841 r. i zmarłego tamże 25 marca 1910 r. Cud, który miał miejsce w 1910 r., dotyczył cudownego uzdrowienia chłopca René Jacquemonda.
15 marca 2024 r. w Lahaur w Pakistanie zakończyło się diecezjalne dochodzenie w procesie beatyfikacji i kanonizacji Akasha Bashira (1994-2015), świeckiego, byłego wychowanka salezjańskiego, zabitego in odium fidei. Jest to pierwszy proces beatyfikacyjny w Pakistanie.
28 kwietnia 2024 w Cuautitlán (Meksyk) miało miejsce zamknięcie dochodzenia diecezjalnego w procesie służebnicy Bożej Antoniety Böhm (1907-2008), córki Maryi Wspomożycielki.
5 maja 2024: w Modica (Ragusa) – zamknięcie dochodzenia diecezjalnego sługi Bożego Antonino Baglieriego (1951-2007), świeckiego, ochotnika z Księdzem Bosko.
31 maja 2024 r.: przekazanie “Positio super Vita, Virtutibus et Fama Sanctitatis” sługi Bożego Orestesa Marengo (1906-1998), salezjańskiego biskupa misjonarza w północno-wschodnich Indiach.
25 listopada 2024 papież Franciszek upoważnił do promulgowania dekretu dotyczącego cudu przypisywanego wstawiennictwu błogosławionej Marii Troncatti ze Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki, urodzonej w Córteno Golgi (Włochy) 16 lutego 1883 r. i zmarłej w Sucúa (Ekwador) 25 sierpnia 1969 r., do którego doszło w 2015 r. w Ekwadorze.
28 listopada 2024 r.: przekazanie “Positio super martyrio” sług Bożych Rudolfa Lunkenbeina, kapłana z Towarzystwa św. Franciszka Salezego, i Simão Bororo, świeckiego, zabitego in odium fidei 15 lipca 1976 roku.
3 grudnia 2024 r. konsultorzy teolodzy wydali pozytywną opinię w sprawie “Positio super martyrio” sług Bożych Jana Świerca i 8 Towarzyszy, kapłanów Towarzystwa św. Franciszka Salezego, którzy zginęli in odium fidei w niemieckich obozach zagłady w latach 1941-1942.
18 grudnia 2024 papież Franciszek upoważnił do promulgowania dekretu dotyczącego męczeństwa sługi Bożego Elii Cominiego, kapłana z Towarzystwa św. Franciszka Salezego; urodzonego 7 maja 1910 r. w Calvenzano di Vergato (Włochy, Bolonia) i zabitego in odium fidei w Pioppe di Salvaro (Włochy, Bolonia) w dniu 1 października 1944 roku
Na zakończenie w Dossier przypomina się o zobowiązaniu do szerzenia wiedzy, naśladowania i proszenia o wstawiennictwo członków Rodziny Salezjańskiej, którzy są kandydatami na ołtarze, czyniąc przedmiotem szczególnej troski różne aspekty: liturgiczno-celebracyjny, duchowy, duszpasterski, eklezjalny, edukacyjny, kulturowy, historyczny, społeczny, misyjny…
Na dole strony można pobrać Dossier Postulatury z dnia 31 grudnia 2024 r. w językach włoskim, angielskim, hiszpańskim, francuskim i portugalskim. Można również pobrać “Poster świętości” Rodziny Salezjańskiej 2024, który zaprojektował i wykonał grafik Andrea Cugini.