Dlaczego coraz więcej osób starszych decyduje się na zmianę swojego miejsca zamieszkania?

9 godzin temu
Zdjęcie: Dlaczego coraz więcej osób starszych decyduje się na zmianę swojego miejsca zamieszkania?


Artykuł sponsorowany. Pogłębiające się procesy starzenia społeczeństwa w kraju rodzą zupełnie nowe wyzwania przed architektami – udział osób starszych w populacji z roku na rok rośnie, a co za tym idzie zmienia się również rynek deweloperski. Coraz więcej seniorów decyduje się bowiem na zamianę swoich domów na mieszkania, tym sposobem znacznie kondensując swoją ilość obowiązków, a także zwiększając swój komfort. Co więcej, w Polsce coraz częściej można usłyszeć o budownictwie senioralnym, skupiającym się na tworzeniu mieszkań dedykowanych osobom starszym. Projektowane w taki sposób, by odpowiadać na potrzeby oraz oczekiwania najstarszych członków społeczeństwa, apartamenty dla seniorów cieszą się w tej chwili olbrzymim uznaniem. Sprawdź, co takiego różni je od zwyczajnych mieszkań.

Czym charakteryzują się osiedla dedykowane seniorom?

Kompleksy senioralne możemy dziś zobaczyć w wielu zakątkach naszego kraju – przykład stanowi Ostoja Seniora, osiedle znajdujące się na obrzeżach Łodzi. Budynki zaprojektowane w myśl mieszkalnictwa senioralnego są w pełni przystosowane do potrzeb osób starszych; wyposażone w windę, centrum lekarskie, a także kuchnię oraz restaurację, pozwalają mieszkańcom na bezproblemowe poruszanie się po całym obiekcie. Same mieszkania składają się z przestrzennych pokoi dopasowanych do potrzeb starszych mieszkańców, łazienki przystosowane dla osób niepełnosprawnych (w tym poruszających się z pomocą kul czy wózka inwalidzkiego), a także liczne instalacje alarmowe. Lokatorzy mogą również liczyć na serwis zapewniający sprzątanie mieszkania oraz pracowników technicznych, którzy gotów są poradzić sobie z potencjalnymi awariami w szybkim tempie. Wiele kompleksów senioralnych znajduje się na już istniejących osiedlach, zamieszkałych przez ludzi w różnym wieku – dzięki czemu seniorzy nie czują się wykluczeni z życia społecznego, a przy tym mają możliwość nawiązania nowych znajomości. Strzeżone osiedla posiadają całodobowy monitoring, a nad bezpieczeństwem nierzadko czuwa również fizyczna ochrona. Dobrze skomunikowana okolica oraz bliskość sklepów usługowych czy miejsc spacerowych pozwala osobom starszym wieść aktywne życie, nie pozostając zamkniętymi we własnych czterech ścianach.

Budownictwo senioralne – rozwiązanie problemu samotności seniorów?

Polskie społeczeństwo się starzeje. Olbrzymia liczba seniorów potrzebuje spokojnej i cichej przestrzeni, odizolowanej od głośnego życia młodego pokolenia. Niestety, mieszkania z rynku wtórnego nie oferują zbyt wielu udogodnień dla seniorów. Pozbawione wind i poręczy, wyposażone w niebezpieczne schody, oddalone od kompleksów medycznych i sklepów usługowych, skazują starszych lokatorów na samotność, sprawiając iż są oni niejako uwięzieni we własnych czterech ścianach. Z pomocą przychodzi właśnie budownictwo senioralne, koncentrujące się na aktualnych potrzebach osób starszych. Specjalne osiedla dedykowane najstarszym członkom społeczeństwa starają się raz na zawsze rozprawić z powyższymi niedogodnościami, a przestrzenie mieszkalne mają umożliwić lokatorom nie tylko odpoczynek, ale także czynne uczestnictwo w życiu całej wspólnoty.

Idź do oryginalnego materiału