Czy dziecko rodziców bez ślubu może iść do komunii? Duchowny: Proboszczowie są różni

2 godzin temu
Właśnie rozpoczął się tegoroczny sezon komunijny. Jak co roku pojawia się sporo rozterek. Niektórzy rodzice zastanawiają się, czy nieposiadanie ślubu kościelnego może sprawić, iż ksiądz nie da zgody na przystąpienie do pierwszej komunii dziecka takiej pary.
Przyjęcie sakramentu pierwszej komunii to dla katolików ważne wydarzenie. Bywa ono jednak stresujące, zarówno dla dziecka, jak i dla jego bliskich. Niektórzy rodzice zastanawiają się, czy życie "w grzechu", czyli bez ślubu kościelnego, może uniemożliwić ich dzieciom przyjęcie sakramentu. Okazuje się, iż odpowiedź nie jest oczywista. - Proboszczowie są różni i niestety czasami bywa to dla nich problemem - mówi ojciec Kamil Deryło z Klasztoru Dominikanów i Rzymskokatolickiej Parafii św. Dominika w Szczecinie w rozmowie z portalem piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl.

REKLAMA







Zobacz wideo Jakie prezenty daje się dziś na komunię? [SONDA]



Sakrament bez problemu? "Bywa różnie"
- Słyszę różne opowieści, np. iż proboszcz nie chciał ochrzcić dziecka, bo rodzice nie mają jeszcze ślubu - wyjaśnia duchowny. - Ksiądz nie zapytał dlaczego, nie zorientował się w sytuacji, po prostu ich wygonił. Wtedy nie mam najlepszego zdania o takim księdzu. Ale o ile mama jest wierząca, praktykująca, chce, żeby dziecko przyjęło komunię, to nie ma sprawy, nie ma żadnej przeszkody - twierdzi ojciec Kamil Deryło. - Wiemy, iż sytuacje są różne, mężczyźni uciekają, zostawiając kobietę w ciąży i ona zostaje wtedy sama. Dlaczego, jeżeli tata biologiczny nie podołał swojej roli, dziecko nie miałoby przystąpić do komunii? Nie widzę w tym problemu.
Rodzice "żyją w grzechu", a dziecko ma iść do pierwszej komunii
Przystąpienie dziecka do pierwszej komunii to dla wielu moment przełomowy. Zanim do tego dojdzie, dziecko musi się jednak wyspowiadać. Ważne jest tu, by zaznaczyć, iż nikt nie odpowiada za cudze grzechy, toteż nie można przenosić odpowiedzialności za czyny rodziców na dziecko.


Status cywilny rodziców nie jest wyznacznikiem
To, czy rodzice dziecka mają ślub kościelny, nie jest więc formalnym wyznacznikiem udzielenia dziecku sakramentu pierwszej komunii. Co ciekawe, sama mogę podzielić się anegdotycznym przykładem na to, iż nie wszyscy księża przestrzegają tej zasady.
Ponad 20 lat temu, kiedy sama przystępowałam do komunii po raz pierwszy, nasz ówczesny proboszcz postawił ultimatum jednej z par. Rodzice jednego z kandydatów do sakramentu mieli wziąć ślub kościelny, a nie, jak to powiedział ksiądz, "żyć dalej na kocią łapę". Nikt oczywiście z tym nie dyskutował i efekt był taki, iż w sobotnie popołudnie odbył się ślub rodziców, a w niedzielę rano uroczystość ich dziecka.
Idź do oryginalnego materiału