Czy 1 stycznia trzeba iść do kościoła? O tym święcie Polacy zapominają

2 dni temu
Nowy Rok to nie dla wszystkich łatwy dzień. Po szampańskiej zabawie wiele osób szuka wtedy wytchnienia w domowym zaciszu. Jednak wierni zastanawiają się, czy 1 stycznia trzeba iść do kościoła.


1 stycznia jest jednym ze świąt kościelnych, ponieważ kończy się wówczas Oktawa Bożego Narodzenia. Obchodzone są wtedy aż dwa ważne święta, a jedno z nich ma blisko stuletnią historię.

Czy 1 stycznia trzeba iść do kościoła? To święto nakazane


Odpowiedź na pytanie, czy w Nowy Rok trzeba iść do Kościoła, brzmi tak. 1 stycznia obchodzona jest Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Warto podkreślić, iż to najstarsze ze świąt maryjnych znajdujące się w kalendarzu liturgicznym. W 1931 roku wprowadził je papież Pius XI.

Równocześnie należy ono do grona świąt nakazanych. Są to dni, w których katolicy mają obowiązek pojawić się w kościele na modlitwie. Dodajmy, iż w styczniu będziemy obchodzić jeszcze jedno takie święto. Na mszy wierni muszą stawić się także 6 stycznia, czyli w uroczystość Trzech Króli.

Pozostałe święta nakazane to: Wielkanoc, Wniebowstąpienie Pańskie, uroczystość Zesłania Ducha Świętego, Boże Ciało, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, Wszystkich Świętych i Boże Narodzenie.

A co o ile nie pojawicie się w te dni w kościele? Konieczna będzie spowiedź, jednak od tej zasady przewidziano także wyjątki. o ile z ważnego powodu nie możecie być tego dnia w świątyni, Kościół zaleca wzięcie udziału w Liturgii Słowa. o ile takowej nie ma, wówczas można poświęcić należytą ilość czasu w modlitwę indywidualną.

Dalszy ciąg artykułu pod naszą zbiórką – pomóżcie seniorom razem z nami!


1 stycznia obchodzone pozostało jedno święto, o którym Polacy zapominają


Przypominamy, iż 1 stycznia nie tylko kończy się Oktawa Bożego Narodzenie, a w kościele mają miejsce uroczystości związane z Uroczystością Świętej Bożej Rodzicielki. Tego dnia obchodzone pozostało jedno święto.

Nowy Rok to także dzień, w którym świętuje się Światowy Dzień Pokoju. Właśnie dlatego wierni zgromadzeni w kościołach podczas modlitwy proszą o wygaszenie trwających konfliktów zbrojnych, a także o niepojawianie się nowych.

Idź do oryginalnego materiału