Czy 1 listopada trzeba iść do kościoła? Prawo kościoła mówi jasno. Jest światełko w tunelu

3 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Lukasz Wadolowski / Agencja Wyborcza.pl


W ciągu roku obchodzimy kilka świąt kościelnych. Niektóre z nich są mniej ważne, a inne bardziej. Już niedługo będziemy celebrować uroczystość Wszystkich Świętych. Wierni, którzy zastanawiają się, czy muszą uczestniczyć w tym dniu w Eucharystii, od dzisiaj nie będą już mieli żadnych zawahań.
Wszystkich Świętych większości osób kojarzy się z odwiedzaniem grobów bliskich, zapalaniem zniczy i rozstawianiem stroików na mogiłach. Odwiedzając cmentarz, niejeden z nas z pewnością natknął się na procesję kościelną lub usłyszał odgłosy odbywającej się gdzieś w oddali mszy świętej. 1 listopada według kościoła katolickiego jest szczególnym dniem. Czy powinniśmy w tym czasie uczestniczyć w Eucharystii? Stanowisko wiernych jest niepodważalne.

REKLAMA







Zobacz wideo Ania Świątczak o swojej wierze. "Wiele osób mówi, iż wierzy, a ja pytam w co" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]



Czy 1 listopada jest obowiązek uczestniczenia we mszy świętej? Odpowiadamy
1 listopada jest dniem zadumy i wyciszenia. W tym czasie mamy najlepszą okazję do tego, aby pochylić się nad zagadnieniami dotyczącymi życia oraz jego przemijania. Jedną z najlepszych dróg na rozważenie tego tematu jest uczestnictwo we mszy świętej, która w tym czasie należy do obowiązków wiernych. Uroczystość wspomnienia Wszystkich Świętych jest jednym ze świąt nakazanych. Oznacza to, iż Eucharystia w danym dniu jest tak samo ważna jak w niedzielę, a pominięcie jej automatycznie jest uznawane za grzech ciężki. Niemniej jednak kościół wychodząc naprzeciwko potrzebom katolików, dopuszcza możliwość uczestniczenia w sakramencie dzień przed nakazanym obrzędem.

Obowiązek uczestniczenia w mszy świętej katolicy mogą wypełnić w dzień świąteczny lub przed, czyli w wigilię uroczystości. 'Nakazowi uczestniczenia we Mszy Świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego'

- czytamy w Kodeksie Prawa Kanonicznego, kan. 1248 § 1. Wiele osób może się również zastanawiać, jak wygląda kwestia uczestniczenia we mszy świętej 2 listopada. W tym przypadku sprawy mają się zupełnie inaczej.


Czy 2 listopada trzeba iść do kościoła? Powołaj się na własne sumienie
Dzień Zaduszny w świetle prawa kościoła katolickiego nie należy do świąt nakazanych. Oznacza to, iż w tym dniu nie mamy obowiązku uczestniczenia we mszy świętej. Niemniej jednak osoby, które chcą uczcić pamięć swoich bliskich i zapewnić ich duszy wieczny odpoczynek, powinny udać się na Eucharystię. 2 listopada w 2024 roku wypada w sobotę, jest to zatem wyjątkowa okazja do tego, aby spędzić czas z bliskimi, którzy wciąż są wśród nas. Oprócz uroczystości Wszystkich Świętych, w kalendarzu liturgicznym bieżącego roku możemy znaleźć jeszcze jedno święto nakazane - Boże Narodzenie - które wypada 25 grudnia (w środę). Obarczenie grzechem ciężkim może nastąpić także, kiedy pominiemy msze świętą w następujące dni:

1 stycznia - Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki
6 stycznia - Uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli)
Święto ruchome - Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa (Boże Ciało)
15 sierpnia - Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny





Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału