Ćwierć wieku miłosierdzia: XXV Gala Ubi Caritas za nami

przemyska.pl 1 miesiąc temu

Miłość miłosiernego Samarytanina wciąż inspiruje i jednoczy. Takie przesłanie towarzyszyło jubileuszowej XXV ekumenicznej Gali Ubi Caritas, która odbyła się 19 października 2024 r. w kościele pw. Wszystkich Świętych w Warszawie. Wydarzenie zgromadziło przedstawicieli różnych wyznań chrześcijańskich, aby wspólnie uhonorować osoby wyjątkowo zaangażowane w działalność charytatywną.

Podczas uroczystości Maciej Kaliciński, Zastępca Dyrektora Caritas Polska, podkreślił znaczenie wspólnoty i solidarności w dzisiejszym świecie pełnym niepokojów. Przypomniał słowa św. Jana Pawła II: „Musimy pokonać nasz lęk przed przyszłością. Ale nie możemy go do końca pokonać inaczej, jak tylko razem”.

— Dzisiejszy świat potrzebuje miłości bardziej niż kiedykolwiek. W obliczu konfliktów zbrojnych i kryzysów humanitarnych musimy szukać siebie nawzajem i wspólnie działać na rzecz dobra — mówił Kaliciński. — W ciągu tego ćwierćwiecza mogliśmy poznać inspirujące postawy i uwierzyć, iż dobra jest więcej. Dziękujemy wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym za to, iż nie pozostają obojętni na krzywdę bliźnich i służą w duchu chrześcijańskiej miłości, nie oczekując niczego w zamian.

Laureaci nagród Caritas Polska

W kategorii Darczyńca Caritas Polska uhonorowała osoby, które w wyjątkowy sposób wspierają działania charytatywne. Nagrodę otrzymał Marcin Ziombski, wolontariusz hospicjum Caritas Archidiecezji Warszawskiej, po przeprowadzce za granicę mobilizuje swoich współpracowników do wspierania podopiecznych Caritas, pozyskując setki tysięcy złotych rocznie oraz Józef Martowicz, przedsiębiorca z Caritas Archidiecezji Przemyskiej, od lat niestrudzenie wspiera finansowo i materialnie osoby w trudnej sytuacji życiowej, seniorów i chorych.

Wyróżnienia otrzymał Dawid Waniek z Caritas Diecezji Sosnowieckiej za swoje zaangażowanie i wsparcie.

Nagroda w kategorii Świadectwo trafiła do Ewy Gawrychowskiej z Caritas Archidiecezji Warszawskiej. 82-letnia lekarz pediatra z ponad 53-letnim stażem od siedmiu lat jako wolontariuszka hospicjum niestrudzenie służy potrzebującym. Jej gorliwość i poświęcenie są inspiracją dla innych i pokazują, iż wiek nie jest przeszkodą w niesieniu pomocy.

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały Magdalena Pobuta (Caritas Archidiecezji Przemyskiej), Joanna Krzysica (Caritas Diecezji Sosnowieckiej), Ewa Błażejewska (Caritas Diecezji Kaliskiej) oraz Anna Wawrzyczek (Caritas Archidiecezji Katowickiej) za swoją codzienną posługę i niesienie pomocy innym.

W kategorii Współpraca doceniono tych, którzy w szczególny sposób współpracują z Caritas Polska. Nagrodę otrzymała Stanisława Kucewicz z Caritas Archidiecezji Warmińskiej od 23 lat z niezwykłym zaangażowaniem wspiera działania Caritas, wykraczając daleko poza swoje obowiązki służbowe. Jej entuzjazm i poświęcenie inspirują innych do działania na rzecz potrzebujących.

Wyróżnienia otrzymali Adam Krzysztoń (Caritas Archidiecezji Przemyskiej), Magdalena Drapała (ponownie doceniona za wszechstronne wsparcie) oraz ks. Grzegorz Walczak (Caritas Diecezji Sosnowieckiej) za ich wkład w rozwijanie dzieł miłosierdzia.

Nagrody Diakonii Polskiej i ELEOS

Gala Ubi Caritas, od 18 lat mająca charakter ekumeniczny, była również okazją do wręczenia nagród przyznanych przez Diakonię Polską i ELEOS, podkreślając jedność chrześcijan w niesieniu pomocy.

Gustav Adolfsföreningen ze Szwecji została uhonorowana przez Diakonię Polską nagrodą „Miłosiernego Samarytanina” za wieloletnią współpracę i wsparcie projektów instytucji. Ks. Karol Macura z Drogomyśla został doceniony za swoje zaangażowanie w pomoc potrzebującym w lokalnej społeczności, a Lidia Podżorska z Wrocławia otrzymała nagrodę za swoją działalność na rzecz osób wykluczonych i potrzebujących wsparcia.

Piotr Karol Potempa został nagrodzony przez ELEOS główną nagrodą „Dłonie Miłosierdzia” w kategorii „Świadectwo Miłosierdzia” za lokalną działalność społeczną w Wielkopolsce. Swoim przykładem pokazuje, iż jeżeli się chce, to wszystko się uda, organizując i sponsorując wiele inicjatyw pomocowych i społecznych.

Nagrodę główną w kategorii „Współpraca z ELEOS” otrzymał Robert Hałaj, wieloletni przyjaciel Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia ELEOS Diecezji Warszawsko-Bielskiej. Dzięki jego wsparciu Domy Opieki otrzymały niezbędny sprzęt medyczny i rehabilitacyjny.

W kategorii „Nagroda Specjalna” ELEOS uhonorował Andrzeja Lejczaka, Prezesa Krajowej Izby Domów Opieki, za szerokie wsparcie rzeczowe i finansowe jednostek opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi oraz zaangażowanie w dzieła ELEOS.

Nadzieja na przyszłość

Uroczystość zwieńczyło wspólne zdjęcie wszystkich laureatów oraz finałowy występ zespołu „słowodaję”, który swoim repertuarem towarzyszył uczestnikom przez całe wydarzenie, wprowadzając atmosferę refleksji i jedności.

Gala Ubi Caritas okazała się nie tylko okazją do uhonorowania zasłużonych, ale także do podkreślenia znaczenia jedności w działaniu na rzecz potrzebujących. W obliczu współczesnych wyzwań, takich jak konflikty zbrojne czy kryzysy humanitarne, przesłanie miłości i solidarności nabiera szczególnego znaczenia.

Caritas Polska wyraża serdeczne podziękowania wszystkim, którzy swoją pracą i zaangażowaniem przyczyniają się do budowania „cywilizacji miłości”. Niech duch Gali Ubi Caritas inspiruje nas wszystkich do dalszego niesienia pomocy i nadziei tym, którzy najbardziej jej potrzebują.

Idź do oryginalnego materiału