Ci znani aktorzy walczyli w Powstaniu Warszawskim [ZDJĘCIA]

stacja7.pl 1 miesiąc temu

W Powstaniu Warszawskim nie liczyło się kim jesteś, skąd pochodzisz, ile masz lat, czym się zajmujesz. Za broń chwytali wszyscy Ci, którzy pragnęli wolności. Wśród nich znaleźli się także Ci, którzy mieli wybitny talent aktorski. Poznajcie tych, którzy po upadku Powstania, a następnie po wojnie zrobili karierę jako aktorzy. Mało kto wie, iż to właśnie oni walczyli o wolną Warszawę.

Danuta Szaflarska

W czasie II wojny światowej tuż po ukończeniu Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej w Warszawie, debiutowała na scenach Wileńskiego Teatru Pohulanka. W następnych latach wróciła do Warszawy, gdzie również grywała w teatrach, a gdy wybuchło Powstanie Warszawskie – dołączyła do oddziałów AK, gdzie pełniła funkcję łączniczki pod pseudonimem „Młynarzówna”. Po Powstaniu wraz z mężem i roczną córką trafili do obozu przejściowego w Pruszkowie. Po wojnie grywała w wielu najpopularniejszych teatrach w Polsce, a także w wielu filmach, w tym: „Pora umierać”, „Zakazane piosenki”, „Jeszcze nie wieczór”, „Pożegnanie z Marią”.

Źródło: wikimedia commons

Leon Niemczyk

Aktor, którego z pewnością zna wielu fanów Złotopolskich, Rancza i innych, wybitnych polskich seriali. Okazuje się, iż jako dziecko w czasie II wojny światowej został postrzelony w nogę. Działał w konspiracji adekwatnie cały okres okupacji. Groził mu choćby areszt Gestapo, ale udało mu się przed tym uchronić, bowiem przyjął fałszywe nazwisko „Jerzy Królikowski”. Brał udział także w Powstaniu Warszawskim. Po jego upadku miał nadzieję na powrót do Krakowa, jednak został wywieziony na teren III Rzeszy, gdzie ciężko pracował budując tory kolejowe. Gdy ewakuowano go wgłąb Niemiec, zgłosił się do amerykańskiej armii, gdzie służył w 444 batalionie przeciwlotniczym 97. Dywizji Piechoty 3 Armii, która była dowodzona przez Generała George’a Pattona. Sławę po wojnie przyniosły mu filmy tj.: „Baza ludzi umarłych”, „Pociąg”, „Krzyżacy”, nominowany do Oscara film Romana Polańskiego pt. „Nóż w wodzie” i wiele innych.

Czytaj także >>> Powstanie Warszawskie. Z kroniki klasztornej sióstr benedyktynek sakramentek

fot. Wikimedia

Alina Janowska

Pochodziła z ziemiańskiej rodziny. Na początku wojny wraz z mamą i bratem przebywała w obozie niemieckim pod Olsztynkiem. Groził jej wywóz na roboty do Niemiec, ale uratowano ją przed tym losem i została przydzielona do prac w ogrodach w Pałacu w Wilanowie. Następnie oskarżono ją o konspirację z AK i pomoc żydowskiej rodzinie, za co została aresztowana. Spędziła 7. miesięcy na Pawiaku w Warszawie, a także wielokrotnie była przesłuchiwana na Szucha. Zwolniono ją z więzienia po przeszło pół roku, przez co ocalała przed wywozem do Oświęcimia. W Powstaniu Warszawskim była łączniczką dowództwa batalionu „Kiliński” i przyjęła pseudonim „Alina”, a także mówiono na nią „Setka”, ze względu na to, iż można było na nią liczyć na 100 %. Po upadku powstania przedostała się do rodziców w Tworkach. Zagrała w produkcjach tj. „Zakazane piosenki”, „Dulscy”, „Wojna domowa”, „Rozmowy kontrolowane”, „Podróż za jeden uśmiech” i wielu innych!

fot. Wikimedia

Tadeusz Fijewski

Od razu po wybuchu II wojny światowej zgłosił się do Wojska Polskiego, choć nie został do niego powołany. W 1940 r. był wywieziony do Dachau. Został zwolniony z obozu, a gdy wrócił do Warszawy, współpracował z AK. Walczył w czasie Powstania Warszawskiego, a po jego upadku został uwięziony w obozie jenieckim na terenie III Rzeszy. Po zwolnieniu z obozu był aktorem teatru powstańczego i występował w polskich obozach na terenie okupowanych Niemiec. Był aktorem teatralnym i filmowym. Zagrał między innymi w „Chłopach” i adaptacji filmowej książki „Noce i dnie”.

Czytaj także >>> Jak będą wyglądały obchody 80. rocznicy Powstania Warszawskiego? [PROGRAM]

fot. Wikimedia

Irena Kwiatkowska

W czasie II wojny światowej pracowała w kuchni ZASP-u, a także podejmowała wiele prac dorywczych. Dołączyła do AK i uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim, gdzie pełniła funkcję Łączniczki. Przyjęła pseudonim „Katarzyna”. Grała takżed w tatrze powstańczym, w szpitalach i piwnicach, podnosząc na duchu powstańców i cywilów. Jest jedną z najpopularniejszych do dziś aktorek komediowych. Zagrała w wielu fantastycznych produkcjach, ale najbardziej znana jest z roli w „Rozmowach kontrolowanych”.

fot. fot. Fundacja im. Ireny Kwiatkowskiej/yotube.com (print screen)

Źródło: naszahistoria.pl

Źródło

atom
Idź do oryginalnego materiału