Obchody Dnia Judaizmu we Wrocławiu, które miały miejsce w dniach 14-16 stycznia 2025 r., zakończyły się z powodzeniem. Wrocław, miasto o bogatym żydowskim dziedzictwie sięgającym średniowiecza, zostało wybrane na centralne obchody tej ważnej inicjatywy. Wśród gości obecny był kard. Grzegorz Ryś, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem KEP. W programie obchodów znalazły się konferencje naukowe, wystawy oraz nabożeństwa, które miały za zadanie pogłębić zrozumienie judaizmu i wzmocniły dialog chrześcijańsko-żydowski.
źródło: KAI | Archidiecezja Wrocławska | Gość Niedzielny | 16 stycznia 2025 |fot. Envato
Tekst został opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
Wrocław został wybrany na centralne obchody Dnia Judaizmu ze względu na swoje sięgające średniowiecza bogate dziedzictwo żydowskie.
Jednym z głównych punktów obchodów była konferencja naukowa pod tytułem „Żydzi i judaizm w historii Kościoła, teologii i praktyce eklezjalnej”. W trakcie spotkania historycy, teolodzy, językoznawcy i socjolodzy dokonali przeglądu aktualnych badań nad obecnością judaistycznego dziedzictwa i tradycji żydowskiej w różnych dziedzinach badawczych związanych z Kościołem. Konferencji towarzyszyły dyskusje dotyczące wydanych ostatnio ważnych publikacji na temat dialogu chrześcijańsko-żydowskiego oraz okolicznościowa wystawa „Byli sąsiadami: Ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady”.
W dniu 16 stycznia miały miejsce dwa istotne wydarzenia. Rano, na dziedzińcu Synagogi pod Białym Bocianem, upamiętniono ofiary Zagłady oraz dawnych żydowskich mieszkańców Wrocławia. Popołudniu, w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego, odbyło się nabożeństwo Słowa Bożego, w którym uczestniczyli zarówno chrześcijanie, jak i zaproszeni przedstawiciele gminy żydowskiej. Tematem przewodnim tego nabożeństwa był Rok Jubileuszowy, obchodzony zarówno w judaizmie, jak i chrześcijaństwie. W trakcie liturgii odczytano fragmenty z Biblii, które dotyczyły tego tematu, a specjalne komentarze przedstawili zarówno rabin, jak i teolog. Modlitwy końcowe obejmowały intencje zarówno chrześcijańskie, jak i żydowskie, co podkreślało znaczenie współpracy i wzajemnego szacunku.
Obchody Dnia Judaizmu we Wrocławiu organizował Komitet Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem, a co roku przygotowuje je inna diecezja. Celem tej inicjatywy jest pomoc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa, a tegoroczne wydarzenia z pewnością przyczyniły się do pogłębienia tej wiedzy oraz wzmocnienia dialogu międzyreligijnego.