W niedzielę 6 lipca 2025 r. na Placu Świętego Piotra Papież Leon XIV wezwał wiernych do podjęcia codziennej misji głoszenia Ewangelii, podkreślając, iż choć żniwo jest obfite, robotników jest wciąż zbyt mało – dlatego zachęcał do nieustannej modlitwy o powołania i wstawiennictwa Maryi, aby każdy ochrzczony stał się autentycznym świadkiem królestwa Bożego w rodzinie, szkole i miejscu pracy.d
Piotr M. Pietrus, źródło: Vatican News | fot. Vatican Media | 06 lipca 2025 |Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska.
Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł, to zajmie tylko 4 min.
Jeśli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.
W niedzielę, 6 lipca 2025 r., na placu Świętego Piotra Papież Leon XIV przypomniał wiernym, iż każdy z nas został powołany do głoszenia Ewangelii w miejscach, w których żyje. Odwołując się do dzisiejszej Ewangelii (Łk 10, 1–12.17–20), Ojciec Święty podkreślił:
„Ewangelia z dzisiejszego dnia przypomina nam o znaczeniu misji, do której wszyscy jesteśmy wezwani – każdy zgodnie ze swoim powołaniem i w konkretnych sytuacjach, w jakich Pan nas postawił.”
Obfite żniwo i potrzeba robotników
Symboliczna liczba siedemdziesięciu dwóch uczniów, o której mówi Papież, obrazuje szeroki zasięg Bożego planu: „nadzieja Ewangelii jest przeznaczona dla wszystkich ludów” – to serce Boga, Jego „obfite żniwo”.
Jednak „robotników mało” (por. Łk 10,2), dlatego Leon XIV wzywa nas do wspólnej modlitwy:
„Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo.”
Ten apel to nie tylko wezwanie dla duchownych, ale także dla świeckich – nauczycieli, rodziców, pracowników – by przynieść Dobrą Nowinę do rodzin, szkół, miejsc pracy i wśród potrzebujących.
Wiarygodne świadectwo zamiast okazjonalnego zaangażowania
Papież krytykuje „chrześcijan okazjonalnych”, którzy uczestniczą w życiu Kościoła jedynie od wielkiego dzwonu. Zamiast tego zachęca do codziennej, konsekwentnej pracy misyjnej:
„Kościół i świat nie potrzebują osób, które wypełniają obowiązki religijne, pokazując swoją wiarę niczym zewnętrzną etykietkę; potrzebują natomiast robotników, którzy pragną pracować na polu misji.”
To wezwanie wpisuje się w ducha Nowej Ewangelizacji, w której każdy ochrzczony ma być aktywnym świadkiem Chrystusa.
Duchowa siła modlitwy i wzór Maryi
Kluczowym elementem realizacji misji jest nie teoria, ale osobista relacja z Panem: „Na pierwszym miejscu jest więc relacja z Panem, pielęgnowanie dialogu z Nim.” Bez modlitwy nie ma owocnego wysiłku apostolskiego.
Na koniec Papież zachęca do wstawiennictwa Matki Bożej:
„Prośmy Maryję Pannę, która wielkodusznie wyraziła swoje ‘oto jestem’, aby orędowała za nami i towarzyszyła nam na drodze naśladowania Pana.”
Słowa otuchy po modlitwie Anioł Pański
Po modlitwie Papież zwrócił się do pielgrzymów zgromadzonych na placu, zaznaczając, iż choćby w upalne dni ich pielgrzymowanie jest „godne podziwu”. Pozdrowił m.in. siostry franciszkanki, uczniów i rodziców z Polski oraz grekokatolików z Ukrainy.
Wyraził również żal z powodu tragedii w Teksasie:
„Chciałbym złożyć szczere kondolencje wszystkim rodzinom, które straciły swoich bliskich […] Modlimy się za nich.”
Na zakończenie Papież Leon XIV poinformował o krótkim odpoczynku w Castel Gandolfo i złożył wszystkim życzenia dobrych wakacji oraz radosnej rekreacji:
„Życzę wszystkim udanych wakacji, abyście mogli zregenerować siły fizyczne i duchowe.”
Cała treść:
Drodzy Bracia i Siostry, dobrej niedzieli!
Ewangelia z dzisiejszego dnia (Łk 10, 1-12. 17-20) przypomina nam o znaczeniu misji, do której wszyscy jesteśmy wezwani – każdy zgodnie ze swoim powołaniem i w konkretnych sytuacjach, w jakich Pan nas postawił.
Jezus wysyła siedemdziesięciu dwóch uczniów (por. w. 1). Ta symboliczna liczba wskazuje, iż nadzieja Ewangelii jest przeznaczona dla wszystkich ludów – to właśnie jest wielkość serca Boga, Jego obfite żniwo, to znaczy dzieło, jakiego dokonuje On na świecie, aby wszystkie Jego dzieci zostały objęte Jego miłością i były zbawione.
Jednocześnie Jezus mówi: „Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo” (w. 2).
Z jednej strony Bóg, niczym siewca, wielkodusznie wyszedł do świata, żeby zasiewać, oraz umieścił w sercu człowieka oraz w historii pragnienie nieskończoności, życia pełnego, [pragnienie] zbawienia, które go wyzwoli. A zatem żniwo jest wielkie, królestwo Boże jak ziarno wschodzi w ziemi, a kobiety i mężczyźni naszych czasów – choćby kiedy wydają się pochłonięci bardzo wieloma innymi sprawami – oczekują większej prawdy, poszukują pełniejszego sensu dla swojego życia, pragną sprawiedliwości, noszą w sobie pragnienie życia wiecznego.
Z drugiej jednak strony niewielu jest robotników, którzy idą pracować na polu zasianym przez Pana i którzy, przede wszystkim, potrafią rozpoznać, [patrząc] oczami Jezusa, dobre ziarno, gotowe na żniwo (por. J 4, 35-38). Pan chce uczynić w naszym życiu i w historii ludzkości coś wielkiego, ale niewielu jest tych, którzy to zauważają, którzy się zatrzymują, żeby przyjąć dar, by go głosić i nieść innym.
Drodzy bracia i siostry, Kościół i świat nie potrzebują osób, które wypełniają obowiązki religijne, pokazując swoją wiarę niczym zewnętrzną etykietkę; potrzebują natomiast robotników, którzy pragną pracować na polu misji, uczniów rozmiłowanych, którzy dają świadectwo o królestwie Bożym wszędzie tam, gdzie się znajdują. Być może nie brakuje „chrześcijan okazjonalnych”, którzy od czasu do czasu dają wyraz jakimś religijnym uczuciom albo uczestniczą w pewnych wydarzeniach; jednak niewielu jest tych gotowych do codziennej pracy na polu Bożym, pielęgnując w swoim sercu ziarno Ewangelii, żeby następnie nieść je w codzienne życie, rodzinie, do miejsc pracy i nauki, w różne środowiska społeczne oraz tym, którzy są w potrzebie.
Żeby to robić, nie potrzeba zbyt wielu teoretycznych idei na temat koncepcji duszpasterskich; trzeba przede wszystkim modlić się do Pana żniwa. Na pierwszym miejscu jest więc relacja z Panem, pielęgnowanie dialogu z Nim. Wówczas On uczyni nas swoimi robotnikami i pośle nas na niwę świata jako świadków swojego królestwa.
Prośmy Maryję Pannę, która wielkodusznie wyraziła swoje „oto jestem”, uczestnicząc w dziele zbawienia, aby orędowała za nami i towarzyszyła nam na drodze naśladowania Pana, abyśmy i my stali się radosnymi pracownikami królestwa Bożego.
____________________________
Po modlitwie Anioł Pański:
Drodzy Bracia i Siostry!
Z serdecznym pozdrowieniem zwracam się do was wszystkich – wiernych z Rzymu oraz pielgrzymów z Włoch i różnych innych krajów. W te upalne dni wasza wędrówka do Drzwi Świętych wymaga jeszcze większej odwagi i jest godna podziwu!
W szczególności pozdrawiam Siostry Franciszkanki Misjonarki Najświętszego Serca Jezusowego, uczniów i rodziców ze szkoły w Strzyżowie oraz wiernych z Legnicy w Polsce, a także grupę grekokatolików z Ukrainy.
Pozdrawiam również pielgrzymów z Romano di Lombardia, z Melìa (w Reggio Calabria), Sassari oraz wspólnotę latynoamerykańską diecezji florenckiej.
Greetings to the English-speaking pilgrims.
I would like to express sincere condolences to all the families who have lost loved ones, in particular their daughters, who were at the summer camp, in the disaster caused by the flooding of the Guadalupe River in Texas in the United States. We pray for them.
[Pozdrowienia dla pielgrzymów języka angielskiego.
Chciałbym złożyć szczere kondolencje wszystkim rodzinom, które straciły swoich bliskich, a w szczególności córki, które były na obozie letnim, w wyniku katastrofy spowodowanej powodzią rzeki Guadalupe w Teksasie, w Stanach Zjednoczonych. Modlimy się za nich]
Najmilsi, pokój jest pragnieniem wszystkich narodów i jest bolesnym wołaniem tych, którzy są wyniszczeni przez wojnę. Prośmy Pana Boga, aby dotknął serc i natchnął umysły rządzących, by przemoc zbrojną zastąpili poszukiwaniem dialogu.
Dzisiaj po południu udaję się do Castel Gandolfo, gdzie zamierzam pozostać na krótki odpoczynek. Życzę wszystkim udanych wakacji, abyście mogli zregenerować siły fizyczne i duchowe.
Życzę wszystkim dobrej niedzieli!
@Zainteresował Cię artykuł?Chciałbyś zabrać głos w tej sprawie? Wyrazić spoją opinię? Skomentować?
Napisz na redakcja@ewtn.pl
Wybrane wypowiedzi opublikujemy na ewtn.pl
Słowa najważniejsze SEO: Papież Leon XIV, Anioł Pański, plac Świętego Piotra, misja chrześcijańska, żniwo, robotnicy Boży, modlitwa, głoszenie Ewangelii, wstawiennictwo Maryi, Kościół Katolicki.