Niech miesiąc październik będzie dla nas wszystkich zaproszeniem do tego, abyśmy głosili wielkie dzieła, a przede wszystkim dobrą nowinę Jezusa Chrystusa – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC z okazji rozpoczynającego się Tygodnia Misyjnego.
źródło: Biuro Prasowe KEP | 21 października 2024 | Tekst został przetłumaczony i opracowany na podstawie oryginalnych materiałów źródłowych przez EWTN Polska. Dziękujemy, iż czytasz ten artykuł. jeżeli chcesz być na bieżąco zapraszamy do zapisania się do newslettera.Światowy Dzień Misyjny: wezwanie do wzmocnienia świadomości misyjnej w Kościele
W nadchodzącą Niedzielę Misyjną, 20 października, Kościół katolicki na całym świecie będzie obchodził 98. Światowy Dzień Misyjny. W Polsce, wydarzenie to jest nie tylko okazją do modlitwy za misjonarzy, ale także momentem refleksji nad misyjnym powołaniem każdego wierzącego. Abp Tadeusz Wojda, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, podczas konferencji prasowej , 16 października, przypomniał, iż misja to nie tylko zadanie, ale również istota naszej tożsamości jako chrześcijan.
Misja wpisana w serce każdego wierzącego
W swoim orędziu abp Wojda odniósł się do słów papieża Franciszka zawartych w adhortacji Evangelii gaudium, w której Ojciec Święty podkreśla, iż misja nie jest jedynie zadaniem Kościoła, ale człowiek „jest misją”. Każdy ochrzczony jest misjonarzem, włączonym w życie Jezusa Chrystusa, który przyszedł, aby pełnić misję zbawienia świata. Jak przypomniał Przewodniczący KEP, świadomość misyjna powinna być fundamentem działania Kościoła – bez niej misje nie mogą być skuteczne.
„Na tyle będziemy działać misyjnie, na ile będziemy mieć świadomość misyjną” – powiedział abp Wojda. To wezwanie odnosi się do każdego wierzącego, od parafian po proboszczów i kapłanów. Szczególnym miejscem realizacji tej misji jest wspólnota parafialna, która zaczyna od spotkania z Chrystusem w sakramentach, zwłaszcza w Eucharystii.
Wspólnota misyjna – przestrzeń działania każdego wierzącego
Abp Wojda zwrócił uwagę na znaczenie parafii jako miejsca, w którym każdy może dzielić się swoim powołaniem misyjnym. „Każda parafia zaczyna od spotkania z Jezusem Chrystusem w sakramentach, w Eucharystii, i to, co przeżywa w tych momentach, z tym idzie do drugiego człowieka” – podkreślił. To codzienne życie w misji, wzmacniane przez doświadczenie miłości Jezusa, otwiera przestrzenie do działania na rzecz głoszenia Dobrej Nowiny.
W tym kontekście ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce, odniósł się do tegorocznego orędzia papieża Franciszka na Światowy Dzień Misyjny. W orędziu tym Ojciec Święty wskazuje trzy najważniejsze elementy misji: „Idźcie”, „Uczta” oraz „Zapraszajcie”. Pierwsze wezwanie to nawiązanie do testamentu Jezusa, aby głosić Ewangelię na całym świecie. Eucharystia, która jest „ucztą”, zapowiada spotkanie z Chrystusem twarzą w twarz. Trzecim elementem jest „zaproszenie wszystkich na ucztę”, co oznacza, iż nikt nie może być wykluczony z misji Kościoła.
Misja to nie sentymentalizm, ale konkretne działanie
Ks. Jarosław Tomaszewski, sekretarz Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary, przypomniał, iż misja to konkretne działanie, a ofiary składane na Niedzielę Misyjną są formą chrześcijańskiej jałmużny. Fundusze te pozwalają na realizację projektów misyjnych na całym świecie, wspierając katechistów, budowę nowych świątyń i pomoc ubogim.
Agata Stolarska, wolontariuszka misyjna, dzieląc się swoim doświadczeniem, podkreśliła, jak ważne jest świadome podejmowanie misji. Wspominając swoją posługę w Brazylii, opowiadała o ewangelizacji osób bezdomnych, dzieci ulicy oraz pacjentów w szpitalach i poprawczakach. Jak zaznaczyła, wyjazd na misje to nie tylko głoszenie Ewangelii, ale także możliwość otrzymania darów duchowych.
Wezwanie do refleksji
Niedziela Misyjna, która w Polsce przedłuża się na cały tydzień, jest czasem szczególnej modlitwy za misjonarzy oraz wsparcia materialnego terytoriów misyjnych. Tegoroczny Światowy Dzień Misyjny, obchodzony pod hasłem „Idźcie i głoście”, skłania do refleksji nad naszym zaangażowaniem w misję Kościoła. Czy potrafimy być żywym zaproszeniem do spotkania z Jezusem Chrystusem? To pytanie, które każdy ochrzczony powinien sobie postawić.
Przewodniczący KEP na Tydzień Misyjny: Misja wpisana jest w serce każdego wierzącego