Zgłębiając życie Świętego Piotra Chryzologa, biskupa i wybitnego kaznodziei, możemy odkryć wiele cennych nauk duchowych i moralnych. Jego niezłomna wiara i oddanie Panu Bogu są przykładem do naśladowania. Dowiedz się więcej o jego życiu poznając jego żywot i czerp inspirację z jego nauk, aby wzmocnić swoją Wiarę i moralne wartości.
„Wiem w kogo wierzyłem, i jestem przekonany, iż On mocen jest mój złożony skarb do onego Dnia Sądu przechować” (II. Tym. 1, 12).
Św. Piotr Chryzolog, Biskup
Żywot Św. Piotra Chryzologa, Biskupa.
Wspomnienie przypada na dzień 4 grudnia.
— Grób w Imola (w prowincji Bologna), jego rodzinnym mieście, gdzie też i zmarł; ręka jego jest przechowywana w Rawennie, gdzie był biskupem.
Piotr, zwany w skutek znakomitej swej wymowy Chryzologiem, tj. złotym mówcą, urodził się w roku 405-ym w Imola we Włoszech i pochodził ze znakomitej rodziny.
Naukę pobierał u własnego biskupa tegoż miasta, Świętego Korneliusza. Uzbrojony wszystkimi świętymi cnotami jak i rozległą wiedzą, usunął się Św. Piotr do klasztoru, ażeby tam ćwiczyć się w pokucie. Był by w nim najchętniej pozostał na zawsze, gdyby Pan Bóg nie zrządził inaczej.
Właśnie podówczas utworzono w Rawennie biskupstwo. Mieszkańcy miasta tego zgromadzili się celem wyboru nowego biskupa, a wybrawszy go, wysłali posłów do Rzymu z prośbą o zatwierdzenie wyboru. ale Papież Syktus III-ci nie mógł potwierdzić onego wyboru, i rzekł im, iż miał objawienie niebiańskie, w którym diakon Piotr na biskupa Rawenny wyznaczony został.
Zaraz po namaszczeniu swym na biskupa udał się Piotr do Rawenny, a cały lud radośnie wyszedł mu naprzeciw. Powierzoną sobie trzodę otaczał szczerą pasterską opieką i świecił godnym przykładem cnót i pobożności owieczkom swym w czasie, kiedy wędrówki ludów zagrażały państwu licznymi niebezpieczeństwami, a Kościół Święty rozszczepiony był licznymi sektami; bowiem żył w ustawicznej pokucie i na modlitwie, a obowiązki swe wypełniał jak najsumienniej.
Przede wszystkim starał się o pokarm duszy dla swych owieczek; kazania jego, które dochowały się do naszych czasów, odznaczają się niezwyczajną siłą słowa i namaszczeniem. Szczególnie zaleca on w swych kazaniach modlitwę, post i miłosierdzie względem ubogich. Wskutek tych cnót bowiem osiąga Wiara wielką siłę, pobożność wielką wytrwałość, a cnota wielką stałość. Panem Bogiem natchnione słowo naprowadziło wielu grzeszników do prawdziwej pokuty. Nadużycia i zabobony jakie się zakorzeniły usuwał, kazał budować kościoły wspaniałe i urządził bardzo wiele domów dla dobra ubogich i chorych. Z niezłomną Wiarą bojował przeciwko rozmaitym sektom ówczesnych czasów i starał się o spokój i jedność w Kościele. Umarł święcie w roku 450-tym.
Punkty do rozmyślania.1) Św. Piotr starał się kazaniami swymi wzruszyć Wiernych, przypominając im sąd Boży, a grzeszników przyprowadzić do pokuty i napełnić ich nową nadzieją i ufnością w Nieskończone Miłosierdzie Boże. Tak też muszą w życiu każdego Chrześcijanina mieszać się nawzajem uczucia strachu i nadziei. Musimy zawsze żywić w sercu ufność w miłosierdzie Boże, ale też równocześnie pracować nad swym zbawieniem. 2) Od Twojej bezgranicznej Dobroci, o Boże, spodziewam się i oczekuję potrzebnych Łask dla teraźniejszości i przyszłości; nie polegam i nie ufam w pomoc ludzką, ani we własne swe siły duchowe, ani we własne trudy i poparcie przyjaciół. Ty Jeden, o Boże, jesteś moją Pociechą i moją Nadzieją! 3) Nad naszym wiecznym zbawieniem powinniśmy pracować jedynie w ufności na Zasługi Jezusa Chrystusa. o ile weźmiemy na wzgląd słabość naszą i grzeszność, nie powinniśmy ufać, ale lękać się piekła. o ile zaś z pełną Wiarą i ufnością spojrzymy na Ukrzyżowanego Zbawiciela, natenczas zamieszka w sercach naszych otucha i spokój. |
Modlitwa.O Boże, Któryś nam dał pasterzy czuwających nad zbawieniem dusz naszych, użycz nam, ażebyśmy słuchali ochoczo ich nauk i napominań i ułatwiali im spełnianie wzniosłych ich obowiązków przez uszanowanie i miłość dla nich. Przez Jezusa Chrystusa, Pana naszego. Amen. |
Źródło: Żywoty Świętych Pańskich w dziennych czytaniach i rozmyślaniach 1908r.
Poznaj również żywot Św. Barbary, Dziewicy i Męczennicy napisanego przez:
- O. Prokopa Kapucyna.
- X. Piotra Skargę T.J.
- X. Juliana A. Łukaszkiewicza.
Zachęcamy do:
- poznania Nauki katolickie. Okres Bożego Narodzenia – Adwent.
- uczczenia Tajemnicy Wcielenia Syna Bożego: Nabożeństwo na okres Adwentu.
- uczczenia Najświętszej Maryi Panny, Niepokalanie Poczętej w nabożeństwie miesiąca Grudnia ku Jej czci poświęconym: Nabożeństwo grudniowe ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP — dzień 4
- Rodzina w okresie Bożego Narodzenia. Cz. 1. Przed Narodzeniem Pana Jezusowym. Dzień 4
- uczczenia Świętej Patronki dnia dzisiejszego, Św. Barbary Dziewicy i Męczenniczki: Nabożeństwo do Świętej Barbary, Panny i Męczenniczki.
- Akcja ratunku dla Polski: Siła Katolickiego Patriotyzmu przez wstawiennictwo dusz czyśćcowych.