W sobotę, 11 stycznia w Domu Oazowym przy ul. Dobrzyńskiej miało miejsce spotkanie opłatkowe Ruchu Światło-Życie z metropolitą częstochowskim abp. Wacławem Depo.
Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., której przewodniczył abp Wacław Depo. Duchowny podkreślił, jak wielkim świadectwem dla całej Wspólnoty wiernych jest Domowy Kościół:
– Chciałbym powiedzieć, iż jestem świadkiem powstania najpierw Ruchu Światło-Życie, jako dzieci, młodzieży, a choćby studentów, ale dopiero później, czyli w roku 1973 były oazy Domowego Kościoła. Akurat byłem jeszcze wtedy klerykiem. W Krościenku nad Dunajcem mieliśmy pierwsze wspólnotowe spotkanie wszystkich grup, zjednoczonych na Kopiej Górce. Dzisiaj się cieszę, nie tylko z tego, iż są oni potężnym świadectwem na skalę Polski i świata, ale również, iż ks. Damian Kwiatkowski przewodzi, jako moderator główny Domowego Kościoła, z czego mamy euforia i satysfakcję. Dzisiaj rodziny są ostoją dla wiary i polskości. Te dwa elementy muszą być zachowane, bo one świadczą o naszej tożsamości. o ile to utracimy, wtedy rzeczywiście staniemy się bliżej nieokreśloną społecznością.
Moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie, ks. Adam Polak powiedział, iż spotkanie opłatkowe, które jest już coroczną tradycją, to również okazja do integracji:
– Ten opłatek jest corocznym spotkaniem z ks. abp., podczas którego składamy mu życzenia. Będziemy się wspólnie modlić i kolędować. Ma to też wymiar integracyjny, bo Eucharystia zawsze dokonuje integracji i zjednoczenia. Późniejsza agapa, rozmowy, życzenia i wzajemne przywitanie się, to również jakiś wymiar integracji. Będzie nas dużo, więc ciężko o indywidualną rozmowę każdego z każdym, ale ufam, iż pewne nowe znajomości będą się zawiązywać.
Paweł Cierpica, połowa pary diecezjalnej Domowego Kościoła wyjaśnił, jak wyglądało wydarzenie oraz jaka była jego idea:
– Spotykamy się przed godz. 12:00, aby dokładnie w południe rozpocząć wspólną Eucharystię celebrowaną przez abp. Mamy nadzieję, iż będzie koncelebrowana przez wszystkich księży z naszego Ruchu. Potem spotkamy się na auli, gdzie podzielimy się opłatkiem, złożymy sobie życzenia i będziemy kolędować. Było takie ogłoszenie, iż każdy, kto posiada instrument, może go ze sobą przynieść. Być może, iż będzie wiele tych instrumentów, dzięki czemu będziemy mogli wspólnie grać i kolędować.
Ruch Światło-Życie jest miejscem, w którym można poznać ludzi, mających wspólne cele oraz idą tą samą drogą – podkreśliła Ela Cierpica, druga połowa pary diecezjalnej:
– Spotykamy się dzisiaj na opłatku razem z rodzinami oraz młodzieżą. Na dzisiejsze wydarzenie jest zaproszony cały Ruch. Chcemy się rozwijać duchowo ze współmałżonkiem, a do tego potrzebna jest Wspólnota, w której poznajemy ludzi takich samych, jak my.
Jak podkreśla Anastazja Filipska, która również należy do Domowego Kościoła, Wspólnota sprzyja rozwijaniu się bliskich relacji, mogących trwać przez długie lata:
– Najważniejszym wydarzeniem jest to, iż Jezus się narodził i my jako Wspólnota, również chcemy się spotykać i uwielbiać Go, jako Nowonarodzonego. To On przynosi nam błogosławieństwo oraz swoje dary na cały rok a, iż jesteśmy Wspólnotą, to kochamy w niej przebywać. To dla nas podwójna radość. Do tej pory moje dzieci, które mają już 30 lat, mówią na naszych znajomych z Domowego Kościoła „ciocia”, „wujek”, więc to świadczy o tym, iż ta Wspólnota zostaje w sercu i jest poszerzoną rodziną.
Domowy Kościół pomaga małżonkom żyjącym w Sakramencie Małżeństwa czerpać z łaski i mocy tego sakramentu, a także uczy ich nim żyć i celebrować go przez całe życie.