22 sierpnia. Wspomnienie obowiązkowe Najświętszej Maryi Panny Królowej

3 tygodni temu
Zdjęcie: Fragment okładki książki Maryja. Matka i Królowa 


Wspomnienie NMP Królowej zostało ustanowione w setną rocznicę ogłoszenia dogmatu o Niepokalnym Poczęciu Maryi.


22 sierpnia w Kościele katolickim przypada wspomnienie obowiązkowe Najświętszej Maryi Panny Królowej. W kalendarzu liturgicznym wypada ono osiem dni po Wniebowzięciu NMP. Wspomnienie NMP Królowej zostało ustanowione w 1954 roku przez papieża Piusa XII w setną rocznicę ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Maryi.


Początkowo wspomnienie Matki Bożej Królowej obchodzone było 31 maja, jednak w wyniku posoborowej reformy kalendarza liturgicznego przesunięto je na oktawę uroczystości Wniebowzięcia NMP – 22 sierpnia.


Historia koronacji Maryi


Zwyczaj prywatnego koronowania wizerunków Maryi, zwłaszcza tych słynących cudownymi łaskami, upowszechnił się w VIII wieku. W 732 roku sam papież Grzegorz III ukoronował obraz Matki Bożej szczerozłotymi koronami z diamentami. Później w 838 roku zrobił to też papież Grzegorz IV. W XVII wieku zastrzeżono ten zwyczaj jedynie dla Stolicy Apostolskiej, początkowo tylko w Rzymie, a później już na całym świecie. Po raz pierwszy papieskiej koronacji dokonano w 1630 roku. Był to obraz Matki Bożej w zakrystii bazyliki św. Piotra w Rzymie.


Jako pierwszy w historii Polski koroną królewską (ośmioobłękową, zamkniętą, zwieńczoną globem ziemskim z krzyżem) został ukoronowany obraz Matki Bożej Łaskawej w Warszawie (patronki Warszawy). Było to w 1652 roku. Jednak pierwsza koronacja, która odbyła się według wymagań papieskich z 1630 roku, to koronacja obrazu Jasnogórskiego. Odbyła się ona w 8 września 1717 roku. Koronacji dokonał brat prymasa, biskup Krzysztof Szembek, a korony dla Matki Bożej ofiarował król August II Mocny.


Czytaj też:Papież Franciszek: Chrześcijanie są namaszczeni na podobieństwo ChrystusaCzytaj też:15 sierpnia. Dlaczego Maryja została wzięta do Nieba?
Idź do oryginalnego materiału